Menu
FANZINE.cz
Literatura

5 věcí z knihy Hunger Games 2, které by neměly chybět ve filmu

Redakce

Redakce

15. 11. 2013

Hunger GamesDo kin se již brzy vřítí druhý díl slavné knižní trilogie Hunger Games (Hladové hry). V čem by měl film zůstat věrný knižní předloze?

FOTO: Vražedná pomsta

I ve druhém díle pokračuje Katnissin boj za svobodu všech krajů. Zdroj: Reprofoto YouTube.com

filmové adaptace knižního bestselleru Hladové hry (Hunger Games) se stal hit, který mnozí označují za pokračovatele filmového odkazu Harryho Pottera. Zatímco všechny tři knižní díly jsou už ale nějakou dobu k dostání na pultech knihkupectví, do kin se 21. Listopadu teprve vřítí zfilmovaný druhý díl s názvem Vražedná pomsta (Catching Fire).

A protože se jedná o poměrně velkou událost, která opět propojí svět knižní s tím filmovým, tak vám nyní nabízíme pět událostí z knihy, které jsou pro děj důležité a neměly by chybět ani ve filmu. V jedničce se totiž stalo, že byly některé pasáže vypuštěny, což snímku nakonec spíše ublížilo.

Tou asi nejpodstatnější vynechanou pasáží bylo Katnissino postupné prohlubování citů vůči Peetovi. Co by tedy filmaři rozhodně neměli vynechat z druhého dílu?

Vzhledem k obsahu článku musíme upozornit, že v následujících odstavcích jsou obsaženy knižní spoilery.

1) Veřejné protesty

Celý druhý díl Hladových her je založený na tom, že pod povrchem zdánlivě dokonalého systému vře odpor vůči tyranům z Kapitolu. Scény, v nichž obyčejní lidé dávají jediným gestem veřejně najevo nelibost nad svými životními podmínkami a nespravedlností nastoleného režimu, patří k tomu nejsilnějšímu, co kniha nabízí.

2) Snobský večírek u prezidenta Snowa

Aby čtenář nebo divák naplno pochopil, jak špatný systém prezident Snow udržuje, je důležité vidět obě strany barikády. Mezi utlačovanými chudáky se odehrává většina příběhu, ale přesto stačí i jen jediná scéna ze snobského večírku, abychom si udělali představu o tom, jak nafoukaní a morálně zkažení obyvatelé Kapitolu jsou.

Kdo jiný by například dokázal dobrovolně vypít přípravek na zvracení, aby se mohl znovu nadlábnout, když ve všech ostatních krajích lidé hladoví?

3) Aliance a intriky mezi splátci

Tenhle aspekt se příliš nevyskytoval ani v první knize, natož pak ve filmu. Ve Vražedné pomstě je ale spolupráce mezi jednotlivými splátci nesmírně důležitá už jen kvůli tomu, že se tím ukazuje soudržnost i jejich krajů. Zároveň je na vztahu splátců demonstrována křehkost politiky i aliancí.

4) Hodinová aréna

V první knize aréna připomíná hlavně les plný různých nebezpečí jako například zmutovaných sršňů či uměle vytvořeného ohně. Slouží pouze jako prostředí k odvyprávění děje. Kdežto ve Vražedné pomstě se sama aréna stane nedílnou součástí děje.

Už jen důmyslný systém arény, který autorka Suzanne Collinsová vymyslela, vás udržuje v napětí a očekávání. Přesně to by měli tvůrci přenést i na plátna kin.

5) Vztah Katniss a Peety

Tahle důležitá část příběhu byla v prvním filmu zredukována na nucený polibek v jeskyni. Režisér zapomněl budovat Katnissiny rostoucí city vůči Peetovi. Ve výsledku tak jejich romance ve filmu působila jakoby vnuceně knižní předlohou. Na tomhle musí tvůrci zamakat, protože to bude důležité pro třetí díl.

Četli jste Vražednou pomstu? Těšíte se na film? 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 věcí z knihy Hunger Games 2, které by neměly chybět ve filmu

Hide picture