Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

6 zajímavostí o knihách Patricie Briggs. Své si v nich najdou všichni

Jan Nohovec

Jan Nohovec

20. 3. 2013

Akce i romantika – to spojuje ve svých knihách neskutečně čtivá americká autorka Patricia Briggs. Kojotí dáma Marcy Thompson i vlkodlačí dívka, která se zamilovala do dlačího prince Krasoně, si získaly širokou čtenářskou oblibu. O co vlastně jde?

Patricia Briggs: Mercy Thompson (ilustrační 2)

Knihy Patricie Briggs si v Česku získaly silnou čtenářskou základnu. Autor: Daniel Dos Santos

Městská fantasy, to je velmi současný žánr, který má mnoho podob. Dá se do něj zařadit prakticky všechno od kouzelných knih pánů Gaimana (Nikdykde), Miévilla (Nádraží Perdido, Město & město, Kraken) nebo Renčína (trilogie Městské války) přes detektivně laděné příběhy zasazené do městských kulis (jako cyklus Jima Butchera o čaroději Harrym Dresdenovi) až po mnohá díla, která tak tak balancují na hraně paranormálních romancí a lehkého porna jako díla Laurell K. Hamiltonové (série Anita Blake a Merry Gentry), Pravá krev od Charlaine Harrisové nebo Prokletý dům od Rachel Caine.

Přečtěte si článek o 10 nejlepších paranormálních romancích

Navzdory tomu, že se všechny zmíněné knihy odehrávají ve městech, často mají naprosto odlišné čtenářské skupiny. Mezi sáhodlouhými řadami současné urban fantasy se ale najdou i díla, která dokážou oslovit jak čtenáře akčních a detektivních zápletek, tak roztoužené čtenářky. Knihy Patricie Briggs, které si v Česku v posledních letech získaly velmi silnou čtenářskou základnu, představují právě takový čtivý kompromis.

Dívka, která se mění v kojota

Vítejte ve světě, kde existují vlkodlaci, upíři, čarodějnice, indiánští duchové i pohádkové bytosti a hrdinové dávných evropských legend. O některých veřejnost ví, jiní se stále skrývají, aby lidskou populaci neuváděli do zbytečné hysterie. Mercedes Thompsonová je výjimka mezi výjimkami – ve slunečném městě, kam byli vyhnáni upíři a kde sídlí nemalá vlkodlačí smečka, žije jako dívka, která se dokáže měnit v kojota a která dokáže vidět málomluvné lidské duchy. Na rozdíl od některých literárních hrdinek podobného ražení jde ovšem o inteligentní silnou dámu, která se jen tak něčeho nezalekne. Koneckonců vlastní autoopravnu, v níž sama pracuje. A to leckterá rozmazlená dívka nedělá.

Láska i akce

Mercy by ráda žila pohodovým životem, ale moc se jí to nedaří. Už jenom kvůli tomu, že se s každou novou knihou do světa nadpřirozených bytostí zaplétá čím dál víc. Začalo to už jejím otcem, který pocházel z indiánských šamanů.

Hodil mi k nohám králíka, lehl si přede mě, čenich složil na tlapy a uši přitiskl k hlavě. Nic nevyjádří lítost lépe než mrtvý králík. (Říční znamení, str. 77)

A kromě toho, že ji vychovávali vlkodlaci v Montaně a prožila románek se synem vůdce všech amerických dlaků, jí za plotem sídlí alfa místní smečky a občas po ní hází okem. Když se k tomu zapletou všemožní nepřátelé a různé magické bytosti, na dlouholetou čtenářskou závislost je zaděláno.

Čím to, že Mercy Thompsonová slaví takový úspěch? Autor: Daniel Dos Santos

Čím to, že Mercy Thompsonová slaví takový úspěch? Autor: Daniel Dos Santos

Všechno, co si čtenář může přát

Knihy o Mercy Thompsonové slaví úspěch hned z několika důvodů. Předně je jejich autorka píše jak pro pánské, tak pro dámské publikum. Všechny se vyznačují minimálně dvěma příběhovými liniemi, které se v každém svazku úspěšně prolínají – promyšlené akční a detektivní pasáže tu střídají romantickou linku mezi kojotkou a jejími dvěma chlapy, mezi nimiž si hrdinka nakonec toho správného vybere.

Teplo jeho těla nemělo být tak příjemné. Zlobil se a všechny svaly v těle měl napjaté. Měla jsem pocit, jako by se o mě opírala velmi těžká, teplá cihla. Sexy cihla… (Železný polibek, str. 138)

A tak zatímco se Mercy honí za upířím experimentem, který se vymkl z ruky, zachraňuje z vězení svého přítele ze staroněmecké legendy, nebo se snaží přijít na tajemství příšery, co vraždí ve vodách horské říčky, rozmýšlí se nad tím, jestli má stát po boku dominantního pána smečky nebo ještě dominantnějšího sexy vlkodlaka, který se nastěhuje přímo do jejího karavanu.

Propracovaný svět i postavy

Ačkoli mají všechny knihy ze série docela vyvážený a nadupaný děj od začátku do konce, to není to jediné, co čtenáře zaujme. Jde také o svět, který autorka svým hrdinům vybudovala. Ačkoli se zdá syntéza všech nadpřirozených prvků od vlkodlaků a upírů přes indiánské duchy a šamany až po evropské legendy dost vachrlatá, pod rukama Patricie Briggs to všechno překvapivě dává smysl a zapadá do sebe.

Její starší bratr se v noci často odplížil do přízemí, sebral starý jezdecký meč z doby občanské války, který otec pověsil na stěnu nad krbem, a bojoval s ním proti neviditelným nepřátelům. A při jedné nezapomenutelné příležitosti s mladší sestrou, kterou vyzbrojil smetákem. Ona skončila se šestnácti stehy – on se zlomeným nosem. Muži, pomyslela si, cítí zvláštní náklonnost k dlouhým, špičatým, ostrým věcem. (Loviště, str. 134)

Svůj podíl hrají i do detailu propracované a sympatické postavy, v čele se samotnou hrdinkou, která sice vystupuje jako silná emancipovaná žena, má ale i své slabiny a bude se muset vypořádat i se znásilněním. V neposlední řadě je na vině jistě i styl, kterým americká spisovatelka píše – jen zřídka nudí a naopak dost často hláškuje.

Kromě série o Mercy, stojí autorka i za knižní řadou Alfa & Omega. Autor: Daniel Dos Santos

Kromě série o Mercy stojí autorka i za knižní řadou Alfa & Omega. Autor: Daniel Dos Santos

Druhá hrdinka poskytne jinou perspektivu

Doposud šestidílná série, na níž autorka vbrzku naváže sedmým pokračováním, už má dokonce i třídílný spin-off, v němž Briggsová představila novou hrdinku Annu. I ta je stejně jako Mercy zapletená do nadpřirozených čachrů – ve chvíli, kdy se poprvé objeví na scéně, je už tři roky vlkodlakem, a vzápětí se stane družkou druhého ze synů vůdce všech amerických vlkodlaků. A podobně jako Mercy, i ona není tak obyčejný chlupáč, protože má svou speciální vlastnost, která ji dělá ve společnosti dlaků výjimečnou.

Nepřehlédněte: Co je dobré vědět o knize Nádherné bytosti

Alfa & Omega, jak se kratší série ze stejného světa jmenuje, na rozdíl od kojotky upřednostňuje romantickou linku vyprávění, a tak se do těchto knih začnou spíše milovníci červené knihovny než nadšenci akční a detektivní urban fantasy. To ale neznamená, že by byla Alfa & Omega méně kvalitní než všemi oblíbená série o Mercy, jen je psaná jiným tónem. I tady se navíc objeví zajímavé momenty – honička zasněženými horami Montany za nebezpečnou starou čarodějkou, údajný král Artuš nebo hledání vraha vlkodlaků v Bostonu.

Oddechové čtivo pro dámy i pány

Sympatická Patricia Briggs se v roce 2012 dokonce zastavila na pár autogramiád a několik rozhovorů i v České republice. Její série má nápad, silnou hrdinku i upíry a vlkodlaky – a hlavně se hodně dobře čte. V současnosti se připravuje sedmý díl Mercy Thompson, na obzoru je pár dalších a možná i povídková sbírka nebo kniha o některém z vedlejších hrdinů fiktivního světa. V současné urban fantasy se asi nedá hledat filozofický přesah, jako odpočinkové čtivo na lenivá odpoledne je ale ideální. A Patricia Briggs patří mezi to nejlepší, co česká nakladatelství nabízí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

6 zajímavostí o knihách Patricie Briggs. Své si v nich najdou všichni

Hide picture