Menu
FANZINE.cz
Horory, hororové knihy

7 hororových knih, které navodí správnou halloweenskou atmosféru

Marek Hofman

Marek Hofman

31. 10. 2012

31. říjen si přímo říká o to, nechat si dobrovolně proběhnout hrůzu po páteři. Následující výběr sedmi knih by vám v tom měl pomoci.

31. říjen si přímo říká o navození děsivé atmosféry. Zdroj: sxc.hu

Venku začíná vládnout pochmurné podzimní počasí. Objevují se první plískanice, mráz zalézá pod nehty. Nastal ideální čas na večerní posezení u krbu s knihou v ruce. Nejlépe s hororem. A vůbec nezáleží na tom, zda slavíte Halloween nebo dušičky. Sedmička níže uvedených knih dokáže na strašidelnou strunu naladit každého.

Bram Stoker: Dracula

Na začátek klasika. Stokerův Dracula nabízí upíry v nejryzejší podobě. Tedy žádného Edwarda Cullena. Nemrtvý hrabě na slunce nesmí ne proto, že by se v něm leskl jako diamant. Stoker jej navíc obdařil i dalšími atributy typickými pro krvesaje. Dracula na sebe dokáže vzít podobu netopýra, ovládá vlky, do domu oběti nedokáže vstoupit bez pozvání a má smrtelnou alergii na česnek.

Román psaný formou deníkových zápisů, dopisů a novinových zpráv poprvé vyšel v roce 1897. Koho by však téměř pětisetstránková kniha odrazovala, může zhlédnout jedno z mnoha filmových zpracování.

E. A. Poe: Jáma a kyvadlo

Edgar Allan Poe toho za svůj čtyřicetiletý život stihl napsat opravdu hodně. Věnoval se próze i poezii. Vynikal díky skvěle propracované psychice postav. Z mnoha povídek v povědomí čtenářů patrně nejvíce utkvěla Jáma a Kyvadlo. Lze ji nalézt snad ve všech sbornících věnovaných Poeově tvorbě. Vypráví o muži vězněném španělskou inkvizicí a jeho myšlenkách před neodvratně se blížící smrtí.

Člověk by však neměl zůstávat pouze u ní. I další povídky jako Černý kocour, Maska červené smrti, Zrádné srdce či Zlatý brouk stojí za přečtení.

H. P. Lovecraft: Volání Cthulhu

A u klasiky žánru se zastavíme ještě naposledy. Lovecraftovo Volání Cthulhu se stalo doslova legendou. Odkazy na tento mýtus popisující temné síly, jež ovládaly Zemi před příchodem lidstva, se objevují napříč filmy i literaturou.

Lovecraft hrůzu navozoval podobně jako současná kinematografie. Děs nahánějící tvory a mocnosti zla nepopisoval přímo. Pouze naznačoval a o zbytek se postarala čtenářova fantazie.

M. Mignola & Ch. Golden: Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr

Román Christophera Goldena tvoří jakýsi vývojový článek mezi klasickými a moderními romány. Vznikl sice v jednadvacátém století, stylem vyprávění ale připomíná gotické romány. Děj knihy se odehrává v zákopech první světové války i v ulicích poloprázdných měst a na čtenáře čeká hned několik mrazivých příběhů.

Skvěle podaný příběh pak už jen dokreslují ilustrace Mikea Mignoly, známého například z komiksové série Hellboy. Černobílé kresby posouvají děsivost románu na vyšší úroveň.

Stephen King: To

Současnému hororu stále kraluje Stephen King. Díky své zálibě v grafomanství publikoval nesčetně knih. Fanoušci Kingovu tvorbu zbožňují, výběr jediného titulu tedy nemusí vyhovovat každému. Román To je tudíž kompromisem.

Zlo v knize totiž na sebe bere nejrůznější podoby. Něco na způsob bubáka z Harryho Pottera. Děj se odehrává v autorově oblíbeném severoamerickém státě Maine. Do fiktivního městečka se už jako dospělí vrací sedm protagonistů. A to vše proto, aby si znovu prožili hrůzy z dětství.

Joe Hill: Černá krabice

Ačkoli se tím nikde nechlubí, Joe Hill je synem Stephena Kinga. A literární řemeslo po něm zdědil, stejně jako talent na vytvoření strach nahánějící atmosféry. Svůj um předvedl v komiksu Zámek a klíč, románu Rohy i v prvotině nazvané Černá krabice.

Hlavním hrdinou románu je Judas Coyne, bývalá metalová ikona. Jud má slabost pro nevšední suvenýry. Vlastní například oběšencovu oprátku nebo kanibalskou kuchařku. Když tedy na internetové aukci narazí na oblek, v němž přebývá duch zemřelého, s koupí neváhá. Tak začínají závažné problémy a snahy o útěk před nepokojnou duší.

Max Brooks: Světová válka Z

Na závěr jedna zombie apokalypsa, subžánr v současnosti velice atraktivní. Kniha Maxe Brookse nese podtitul Historie světové války se zombie. Už jen z toho musí být zápletka románu jasná každému.

Příběh je podán velmi realisticky a emotivně. Vypráví o propuknutí neznámé zákeřné epidemie, která se nekontrolovatelně šíří. Aby autor postihl konflikt mezi zombiemi a lidmi ze všech perspektiv, neurčil ani ústředního protagonistu. Místo toho čtenář dostane výpovědi nejrůznějších osob, které popisují jejich boj s nemrtvými.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 hororových knih, které navodí správnou halloweenskou atmosféru

Hide picture