Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Co stálo předlohou seriálu Lovci duchů? Podívejte se

Denisa Marešová

Denisa Marešová

3. 12. 2011

FOTO: Lovci duchůJsou všechny sci-fi seriály pouze výmysly bujné fantazie scenáristů, nebo se nějak zakládají na skutečných událostech? Ukážeme vám několik městských legend, které se staly předlohou epizod ze seriálu Lovci duchů.

FOTO: Lovci duchů

Dva nebojácní bratři Dean a Sam ze seriálu Lovci duchů Zdroj: distributor seriálu

Americký seriál Lovci duchů je příběhem dvou bratrů, jejichž otec je donutil pokračovat v jeho řemesle – hledat duchy a zlo, které zabilo jejich matku. Jakmile zmizel i otec, synové neměli na vybranou a vydali se na nebezpečnou cestu plnou překážek, aby svého otce našli. A pomohli při tom spoustě nevinných lidí. Hlavní role ztvárnili Jared Padalecki a Jensen Ackles.

TOP 5 největších klišé v hororech. Tak tady originalitu nehledejte

Seriál Lovci duchů je plný nadpřirozených událostí a hlavně postav, v každém díle se objeví nový protivník, duch či monstrum. Možná ale nevíte, že někteří tito záporáci mají základ v populární kultuře, především v městských legendách nebo historkách, které se rok od roku stávají reálnějšími. Pojďme se podívat na sedm nejzajímavějších legend, které se staly inspirací pro tvůrce.

Krvavá Mary

Tato legenda pochází z anglického folkloru. Bloody Mary je duch, který se objeví, pokud vyslovíte třikrát toto jméno před zrcadlem. Podle příběhu přišla Mary o své děti, nejspíš byly zavražděny, a to ji pěkně rozčílilo. Říká se, že když ji někdo zavolá, bude ho strašit do konce života nebo mu hodně ublíží.

FOTO: Lovci duchů

Dean a Sam v boji proti Krvavé Mary

V seriálu Lovci duchů bratři Sam a Dean vyšetřují krvavou vraždu, proto začnou pátrat v historii po ženě se jménem Mary, která byla zabita před zrcadlem.

Není úniku

Příběh Bez východu je založen na reálné postavě Henry Webstera Mudgetta, z jehož hotelu zmizelo přes 200 žen. Vše se stalo v Chicagu při světové výstavě roku 1893. Krátce po ní zjistili, že Mudgett postavil velice komplikovaný hotel navržený speciálně pro vraždy. Stal se prvním sériovým vrahem v USA.

Hannibal Lecter bude mít vlastní televizní seriál. Dexter bledne

Zde v Lovcích duchů se dostanou bratři k případu vražd několika mladých blondýn, které se všechny odehrály v jednom domě. Při pátrání zjistí, že mají co do činění s rozzuřeným duchem, zde se jmenuje H. H. Holmes, jenž byl popraven hned vedle tohoto domu za jiné vraždy. A tak začíná souboj s časem a pekelně nepříjemných duchem.

Křižovatka blues

Černí psi byli odjakživa spojováni s ďáblem, předznamenávali budoucí zkázu a zároveň se k nim pojí zajímavá věc – křižovatky. Legenda vypráví příběh amerického bluesového zpěváka Roberta Johnsona, který proslul svým songem Cross Roads Blues. Vypráví, že zaprodal svou duši ďáblu za vynikající hlas a cit pro hudbu.

FOTO: Lovci duchů

Krásná démonka lákající Deana k upsání jeho duše ďáblu

V jedné z epizod seriálu můžeme vidět jak černé psy, tak i Roberta Johnsona, z jehož  případu se bratři poučí. Mohou pak lépe přemoci démony, kteří si začnou schraňovat hříšníky, již jim zaprodali svou duši kvůli rychlé cestě ke slávě.

Hollywoodský Babylon

Existuje mnoho filmů, které jsou považovány za prokleté. Jedním z nich je například snímek Poltergeist, po jehož natáčení zahynulo záhadně sedm lidí s ním spjatých, dále Tři muži a nemluvně, kde byl zastřelen jeden malý chlapec, a lidé tvrdí, že ve filmu je vidět jeho duch. Oběti těchto filmů zemřeli buď přímo při natáčení, nebo na místech, kde se snímky natáčely.

FOTO: Lovci duchů

Dean se podílí na natáčení hororu, aby našel vraha

Lovci duchů Sam a Dean se vydávají na dovolenou do Kalifornie, kde při natáčení hororu prý umírají lidé. Nejdříve to považují za fámu a součást marketingu, když ale umře další, rozhodnou se vydávat za filmaře a vše vyšetřit. Zjistí, že ve scénáři je schovaná formule, jež přivábí opravdového démona na plac.

Strašák

Legenda o strašákovi pochází z Norska, vypráví příběh skupiny bohů plodnosti a moudrosti, takzvaných Vanů. Celá pověst má dlouhou historii a je spjata s únosy a obětováním lidí těmto bohům.

FOTO: Lovci duchů

Strašák do zelí je v tomto případě pěkně ostrý týpek

Epizoda Strašák tuto venkovskou legendu také využila. Bratři v ní vyšetřují každoroční zmizení mileneckého páru, který je farmáři obětován pohanskému bohu plodnosti, jenž je vtělen do slaměného strašáka na poli.

Smrtící nákaza

Roku 1587 se Angličané pokusili na ostrově Roanoke o první kolonii v Novém světě. Jeden z obyvatel utekl, a když se o tři roky později vrátil, místo obydlené osady zde našel pouze strom a v něm vyrytý název Croatoan. Nikdo osadníky již v životě neviděl, tato kolonie je dodnes nazývána ztracená.

Dean v boji proti vražedné nákaze připomínající tu z ostrova Croatoan

Sam a Dean se ocitnou v městečku, kde se šíří virus dělající z lidí vrahy. I zde můžeme vidět strom s vyrytým nápisem Croatoan, občané proto věří, že je čeká stejný osud jako bývalou kolonii. Nakažen je i Sam, ale nakonec opět všechno dobře dopadne.

Roseveltova léčebna

Léčebny pro choromyslné se v Americe stavěly ve velkém především od 18. do 19. století, aby zde mohli blázny a duševně nemocné lidi držet dál od bezchybné společnosti. Na těchto místech docházelo často ke zneužívání, mučení a vraždám pacinetů. Tato opuštěná místa a sanatoria jsou proslulá tísicovkami duchů, kteří zde stále žijí.

FOTO: Lovci duchů

Duch brutálního lékaře ze sanatoria pro šílené

Není divu, že tvůrci nevynechali ani tuto legendu. Bratři se do takového sanatoria dostanou, zjistí, že zde došlo ke vzpouře proti šílenému lékaři, který dělal nelidské pokusy na pacientech. Duch lékaře se snaží poštvat oba bratry proti sobě a vyvolá u Sama šílenství.

Sci-fi seriál Lovci duchů vznikl roku 2005 a nyní má již sedm sérií. Podívejte se sami na spoustu dalších příběhů, legend, monster a protivníků, kteří se snaží Sama a Deana zabít.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Co stálo předlohou seriálu Lovci duchů? Podívejte se

Hide picture