Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

8 věcí, na které se můžeme těšit ve 4. řadě Hry o trůny (SPOILER)

Vendula Kadlecová

Vendula Kadlecová

31. 3. 2014

V červenci loňského roku se to po skončení 3. série zdálo jako celá věčnost, ale fanoušci po celém světě se přece jen dočkali. Odpočítávání dní zbývajících do premiéry čtvrté řady Hry o trůny se pomalu chýlí ke konci a tvůrci slibují příznivcům seriálu nezapomenutelnou podívanou. 

FOTO: Hra o trůny - koláž

Čtvrtá řada populární Hry o trůny přinese mnoho nečekaných zvratů, a tak není divu, že je u nás datum 7. dubna očekáváno s napětím a řádnou dávkou vzrušení. Na co všechno se tedy můžete v desetidílném pokračování úspěšné ságy těšit? Následující spoilery vám možná prozradí více, než byste chtěli.

1. Mučení Theona v děsivějších rozměrech

Těžko si představit, že Theona můžou potkat i horší věci než to, že mu rozvrtávájí prsty nebo useknou přirození a následně jej pošlou jeho otci, ale tvůrci seriálu slibují posunout jeho mučení i do psychologické roviny. Jeho představitel Alfie Allen se vyjádřil, že to může překvapivě způsobit mnohem větší bolest, než kdyby byl i nadále rozebírán na kousky.

„Tentokrát je to hlavně o duševních prožitcích a méně o těch fyzických. Jestli je to horší forma utrpení nebo ne, to asi budu muset nechat na divácích,“ uznává nakonec. Ostatně, když Theon zjistil, že je jeho krutým mučitelem Ramsay, kterého považoval za přítele, mohlo to způsobit mnohem víc škody a bolesti než odstranění jistých částí těla. Nebo ne?

2. Návrat Catelyn

Po masakru při Rudé svatbě byla Lady Catelyn sťata a hozena nahá do řeky. Jenže Hra o trůny nemá příliš pevný základ v realitě, a tak se klidně může stát, že ti, o kterých jste si mysleli, že jsou mrtví, vlastně vůbec mrtví nejsou. Catelyn vás přesvědčí, že v době Velikonoc se Zmrtvýchvstání zdaleka netýká jen Ježíše. Její tělo totiž nalezne Beric Dondarrion a svůj život vymění za její, aby se mohla vydat na velké pomstychtivé turné a potrestat všechny zrádce, jako Lady Stoneheart.

video
play-sharp-fill

3. Smrt krále Joffreyho

Samozřejmě. Už jen ponuré trailery a průvodní motto All men must die (Všichni muži musí zemřít) dokazuje, že i nejnovější série bude pořádný krvák a na životech se rozhodně šetřit nebude. Očekávaným momentem je skon mladého ambiciózního krále Joffreyho, a to navíc na jeho vlastní svatbě s Margeray, kde se otráví vínem při slavnostní hostině.

Po Rudé svatbě, ve které bylo prolito více krve než při vesnické zabijačce, sice smrt jednoho krále nepůsobí tak epicky, ale spousta fanoušků si den jeho smrti zakroužkovala alespoň jako ten, kdy nebude prolita jediná slza.

4. Lannisterův proces

Smrt Joffreyho nezůstane bez odezvy a Tyriona Lannistera čeká obvinění a následné předveden před Boží soud. S podezřením Tyriona logicky přichází také obvinění Sansy, Malíček jí ale pomůže utéct a postará se, aby se za pomocí dokonalého krytí skryla před zraky všech pronásledovatelů.

Ani Tyrion nezůstane dlouho uvězněn, na pomoc mu přichází jeho bratr Jamie. Podle knižní předlohy by mu měl konečně povědět pravdu o tom, jak otec napomohl rozvratu Tyrionova prvního manželství, což ho rozčílí natolik, že otce zabije. Protože ale štáb upozornil na to, že se veškeré události nemusí natáčet ve stejném pořadí (nebo taky vůbec) jako v knize, zůstává viset nad smrtí Tywina velký otazník.

FOTO: Hra o trůny - Sean Bean - HBO

O smrt tady nikdy nebyla nouze. Vlastně je s podivem, kolik postav přežilo všechny tři série. Zdroj: HBO

5. Přeobsazení některých rolí

První velkou změnou je role žoldnéře Daaria Naharise, kterého si v poslední sérii zahrál Ed Skrein a nyní ho naradí nizozemský herec Michiel Huisman. Další proměnu zaznamená i role prince Tommena z rodu Baratheonů, která měla ve třetí sérii pauzu, a tak je možné si jeho změnu vysvětli třeba obyčejným dospíváním. Calluma Wharryho vystřídá Dean-Charles Chapman a pozorným divákům neunikne, že se jedná o stejného herce, který byl v předchozí sérii zabit jako páže Karstarkskými muži.

Změnu vzhledu zaznamená také ser Gregor Clegane, zvaný Hora. Ten už je dokonce přeobsazen podruhé – v první řadě mu tvář propůjčil australský zápasník Conan Stevens a v druhé jej vystřídal britský herec Ian White. Do třetice všeho dobrého si Horu zahraje islandský trenér Hafþór Júlíus Björnsson.

6. Noví herci

Návrat některých starých hrdinů nebo jejich přeobsazení ale pochopitelně pro zaplnění castingu nestačí, a tak tvůrci zalovili i v neznámých vodách (nejspíš pro případ, že by bylo potřeba zabít ještě pár lidí). Můžete se například těšit na příjezd prince Oberyna Martella alias Rudou zmiji v podání Pedra Pascala, který se vrací do Králova přístaviště v době svatby, aby pomstil smrt své sestry – princezny Elii.

„Rudá zmije je sexy a okouzlující muž, ale zároveň věrohodně nebezpečný a hnaný nenávistí. Kluci ho obdivují a dívky milují. Najít takového herce, to byl opravdu tvrdý oříšek, ale objevili jsme toho pravého a rozhodně nebude lehké jej zastavit,“ prozradili tvůrci seriálu. Kromě Rudé zmije se v seriálu nově objeví také jeho milenka Ellaria (Indira Varma) nebo Margareyin otec Mace (Roger Ashton-Griffiths).

video
play-sharp-fill

7. Jon Snow nic neví

Na konci třetí série se Jon Snow opět dostal na Zeď, a i když se kvůli jeho zranění vyrojily pochybnosti o jeho přežití, zatím to vypadá na podobný zázrak jako u Lady Catelyn. Co se ale bude dít s jeho postavou dál? Odpovědi se fanoušci bohužel nedočkali ani od Jonova představitele Kita Haringtona. „Nevím, kdo je Jonova matka, nevím, co s ním bude dál, a stejně tak nevím, jestli se jeho postava vůbec objeví i v další knize. Zkrátka nemám tušení,“ krčí rameny herec. Fanouškům tedy nezbývá nic jiného, než doufat, že se něco dozví alespoň ze seriálu.

8. Velké vyvrcholení

Režisér Neil Marshall, který má na svědomí památnou bitvu 2. série známou jako Blackwater, při níž Lannister bránil Královo přístaviště, přislíbil účast také na čtvrté řadě. Pod jeho taktovkou se bude natáčet předposlední díl, ve kterém proběhne velká bitva o Zeď mezi Divokými a vránami. A ve kterém údajně sehraje velkou roli Mance Nájezdník, který má co do činění s oběma stranami.

Vypadá to tedy, že se fanoušci mají na co těšit. Čtvrtá série Hry o trůny slibuje epickou podívanou, kde nebude nouze o intriky, mučení, nejspíš ani nahotu, a samozřejmě nesmí chybět ani pořádná dávka umírání. Jak už bylo mnohokrát řečeno: Jsou to Hry o trůny, tak co jste čekali?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

8 věcí, na které se můžeme těšit ve 4. řadě Hry o trůny (SPOILER)

Hide picture