Menu
FANZINE.cz
Horory, hororové filmy

Animovaný horor: Pohádky na dobrou noc pro dospělé

Redakce

Redakce

22. 12. 2010

Animovaný film už dávno není pouze místem pro dětskou imaginaci a pohádkovou fantazii. I do této nevinné filmové říše zavítal děs a hrůza v podobě hororu a zaujal zde pevné místo. Bohužel, ne každý si toho je vědom a pro některé animovaný film zůstává stále jen žánrem pro děti. Pro nás ostatní je to další ze strašidelných míst pro naše hrůzné hrátky.

Vítejte v pekle (Dantovské Peklo). Zdroj: distributor filmu

Animovaný horor, ať už klasický ručně kreslený, nebo vytvořený pomocí stop-motion animace, má jednu nespornou výhodu. Tam, kde je hraný film omezen reáliemi skutečného světa a naráží na všemožné překážky, tam animovaný film podléhá jen jedinému kritériu – fantazii svého tvůrce.

Nejlepší horory roku 2012: Rádi se bojíme u duchařských filmů

Ačkoliv není animace až tak hororovým subžánrem, jako spíš formou zpracování, je dobré ji zmínit a postavit na její právoplatné místo mezi ostatní. Tentokrát není na místě rozebírat historii ani styl, jelikož by to vystačilo na jedno samostatné téma. Místo toho se zaměřím na některá konkrétní díla, které stojí za to zhlédnout.

Topzine.cz pro vás připravil hororový speciál, který vás bude pravidelně  provázet všemožnými zákoutími tohoto žánru. Dostanete nejenom tipy na působivé snímky, ale dozvíte se i nejrůznější žánrové zajímavosti a charakteristiky. Speciálem vás bude provázet Tomáš Marek.

Krátký metr v rukách mistrů

David Lynch a Tim Burton. Dvě jména, která zná snad každý. Ne každý ale ví, že jejich filmařské začátky se nesly právě ve znamení animovaných krátkometrážních filmů. Lynchova Abeceda (Alphabet, 1968) je velice znepokojivým výjevem, který byl inspirován snem režisérovy neteře. Že se jedná o skutečnou noční můru, se můžete přesvědčit sami.

Burtonovy filmy netřeba představovat, jeho rukopis je nezaměnitelný. I tento filmový velikán musel jednou začínat. Jak jinak, než na animovaném filmu Vincent (1982). V tomto krátkém poetickém díle se mladý Burton jal zpracovat klasickou báseň od E.A. Poea – Havran. Originálním způsobem zde skládá poctu jak samotnému básníkovi, tak i svému vzoru z hororového žánru, herci Vincentu Priceovi. Všímaví diváci jistě poznají, že báseň zde přednáší právě on.

Ani současná kinematografie na krátkometrážní hororové animáky nezapomněla. Vedle tradičních japonských dílek, mezi které například patří Blood: The Last Vampire (filmový prequel k seriálu Blood+), se často objevují i filmy, které doprovázejí celovečerní snímky. Typickým příkladem je hororový počin Tales of the Black Frighter, který je součastí franchisingu k filmu Strážci (Watchmen).

6 nejlepších hororů dle skutečné události. Tohle se může stát i vám

Hrajeme si s filmy a trocha patriotismu na závěr

Právě doprovodné animované filmy jsou velice moderní a zažívají znatelný vzestup v oblíbenosti. Nemusí se jednat jen o krátkometrážní dílka. Nejcitelněji je to znát na spolupráci herního a filmového průmyslu. Filmy Mrtvý Vesmír (Dead Space: Downfall, 2008) a Dantovské Peklo (Dante’s Inferno: An Animated Epic, 2010) jsou prequely (filmy, které dějově předcházejí svůj mateřský snímek, v tomto případě děj hry) ke stejnojmenným počítačovým hrám. Je to jednoduchý marketingový tah, ale funguje skvěle a i diváci neznalí her se budou bavit.

Mrtvý Vesmír. Zdroj: distributor filmu

Hororový žánr sice nemá v tuzemsku vybudovanou pevnou základu, přesto se i zde dá najít několik skvostů. Jedním z těchto broušených diamantů české kinematografie je Čarodějův učeň (1977) od Karla Zemana. Na první pohled pohádka, na pohled druhý horor jako vyšitý, a to vše v krásné ruční animaci.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Animovaný horor: Pohádky na dobrou noc pro dospělé

Hide picture