Menu
FANZINE.cz
Technologie

Electronic Arts koupila PopCap. Tvůrce her Bejeweled a Plants vs. Zombies

Zdeněk Král

Zdeněk Král

17. 7. 2011

SCREENSHOT: Feeding Frenzy 2 od PopCap GamesPokud hry sledujete, asi vám není studio PopCap Games neznámé. Co ale znáte určitě, to jsou jeho slavné hitovky v čele s Bejeweled. Nově je studio v rukou EA a zatím si to obě strany pochvalují…

Tak kdo s koho? Kytky, nebo zombie? Zdroj: oficiální stránky

Začněme kratičkým seznamem několika vybraných her, za které PopCapu vděčíme. Vydali jich už desítky, ale k těm známějším určitě patří série Bejeweled a Zuma, Plants vs. Zombies, Feeding Frenzy, Bookworm a další.

Ano ano, pokud jste v paměti pátrali, kterou 3D střílečku nebo závody studio vydalo, a nemohli se ničeho dopídit, je to v pořádku. PopCap se zaměřuje na takzvané casual hry, jejichž plusem nebývá ani převeliká rozmanitost prostředí, ani dechberoucí grafika, ba ani spletitý příběh, ale jen a pouze tuna zábavy.Vždyť ten Bejeweled (nebo nějaký jeho klon) si někdy zahraje skoro každý.

Čtěte také: NHL 12 zase o krůček realističtější. EA sází na revoluční fyziku!

Rozhodně tedy nemůžeme brát studio na lehkou váhu. Když už jsme nakousli ten Bejeweled, prodalo se ho přes 75 milionů kopií a hra byla 500 milionkrát stažena. Peggle, Plants vs. Zombies a další se ohánějí podobnými čísly. V EA si to uvědomili a sáhli při nákupu docela hluboko do kapsy.

Za studio zaplatili 650 milionů dolarů, dalších sto rozdají v akciích a navíc představili více než zajímavý systém odměn. Pokud studio vydělá do konce fiskálního roku 2013 něco přes 340 milionů dolarů, čeká na něj odměna rovných 550 milionů. I při nižších výdělcích se dostaví odměny v různé výši a studio zkrátka opravdu nepřijde.

Čtěte také: Hitman Absolution znamená pro studio Square Enix poslední naději před bankrotem

Není to první investice EA tohoto druhu. Před nedávnem koupili Playfish (výrobce Facebookových her) a z dalších zmiňme třeba Chillingo (Angry Birds). Zisky, které všechna menší studia generují, určitě nebudou zanedbatelné, a velké EA navíc bude moci hry ještě více propagovat a rozšířit je na další platformy.

Obě strany jsou s dohodou spokojené (a to zjevně nejen šéfové, ale i řadoví zaměstnanci). Uvidíme, jestli jim spokojenost vydrží a promění ji ve spoustu dalších casual herních pecek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Electronic Arts koupila PopCap. Tvůrce her Bejeweled a Plants vs. Zombies

Hide picture