Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Epická fantasy sága Kolo času je u konce. Vyšel její závěrečný díl

Marek Hofman

Marek Hofman

10. 1. 2013

V USA včera vyšel poslední díl rozsáhlé fantasy série Kolo času. Román nese název A Memory of Light a na jeho napsání se podílel Robert Jordan a jeho pokračovatel Brandon Sanderson.

Epická fantasy sága Kolo času je u konce. Zdroj: ilustrace na oficiální obálce

Epická fantasy sága Kolo času je u konce. Zdroj: ilustrace na oficiální obálce

Uběhlo dvacet let od doby, kdy poprvé vyšla kniha Oko světa, úvodní část fantasy ságy Kolo času. Její autor, americký spisovatel Robert Jordan, stihl za svůj život dokončit jedenáct dílů této epické série. V roce 2007 podlehl závažné nemoci a příběh zanechal nedokončen. Dopsáním posledních dílů byl později pověřen Brandon Sanderson.

Přečtěte si i recenzi na Sandersonovu knihu Cesta králů

Závěrečná kniha s názvem A Memory of Light, která ve Spojených státech vyšla 9. ledna, nese na obálce jména obou svých autorů. obálka R. Jordan a B. Sanderson: A Memory of Light (EN)Robert Jordan totiž stihl napsat epilog románu ještě před svou smrtí. Zbytek knihy pak zkompletoval Sanderson na základě poznámek, jež Jordan zanechal.

Také titul románu vymyslel její původní autor. Čtenářům a fanouškům ságy je prozradil roku 2005 na turné ke knize Nůž snů, jedenáctému dílu série. Jordan často opakoval, že finálová scéna příběhu patří k prvním, které jej napadly, už když začal o Kolu času v osmdesátých letech uvažovat.

V České republice vycházela Jordanova fantasy série od roku 1998. Ustrnula ale o devět let později. O její znovuobnovení se loni postaralo nakladatelství Fantom Print. Zatím vydalo první dvě části, a to v jednosvazkovém provedení a s novými obálkami.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Epická fantasy sága Kolo času je u konce. Vyšel její závěrečný díl

Hide picture