První část posledního dílu upírské ságy Twilight: Rozbřesk vstoupil do českých kin. Ať už však patříte do týmu Edwarda, či Jakoba, je načase se naučit, jak zatočit s upíry, kdyby vám nějaký zkřížil cestu v reálném životě.
Jiný kraj, jiný způsob, jak se vypořádat s krvesaji. Přinášíme vám 14 nejzvláštnějších prostředků, pomocí kterých se naši předci pokoušeli zbavit údajných nemrtvých. Věřte, že poté se vám všichni ostrozubkové vyhnou velkým obloukem.
V Benátkách se bránili proti návratu zemřelých nacpáním cihly do úst, západní Slované šli ještě více do extrému. Uříznutou hlavu totiž pohřbili mrtvému rovnou za zadkem. V tomto případě můžeme skutečně říci, že pohřbený měl svoji hlavu v… u vlastního pozadí. A kdo by se chtěl v tomto stavu probouzet zpět k životu?
Podobně nakládali s podezřelými zesnulými v Srbsku. Mrtvým uřízli palce a stčili jim je do krku. Podle této teorie by se dalo usuzovat, že palce byly vlastně takovou upíří Achillovou patou.
Hloh v ponožkách i nápoj ze zpopelněné mrtvoly
Evropané velmi často používali hloh v boji se zlem. Kočovní Romové si ze strachu z obživlých bylinu dokonce cpali do ponožek. Občas by se však dalo polemizovat, zda zápach nemytých nohou vůni hlohu nepřebil.
Čtěte také: Jak porazit zombie? Už staří Irové si věděli rady
Na Balkáně ze stejného důvodu opakovali pohřební ceremonie. Jelikož bylo hodně „záhadných upířích úmrtí“ způsobeno nakažlivými chorobami, zdá se setkávání u znovuotevřených hrobů jako ne zrovna šťastný nápad.
K nejšílenějším však patří postup pocházející z Ameriky. Obyvatelé Spojených států doporučovali spálit tělo, smíchat popel s vodou a nechat směs vypít rodinnými příslušníky. To se stalo naposledy v roce 1892 na Rhode Islandu. Docela dobrý důvod, proč si zaplatit lovce upírů. Pokud tedy dotyčný nemá velkou chuť na bizarní drink.
Vaříme s Van Hlesingem
Spousta návodů se týká různých potravin. V Sasku zacpávali ústa citronem, byl to však spíše žert, než smrtelně vážný krok. Upír se prý marně snažil dostat z citronu své tesáky, zatímco kyselé šťávy měly pomalu kapat na jeho jazyk a pálit.
Na Krétě naopak doporučovali vhodit krvesajovu hlavu do vroucí vody a pořádně ji povařit. V Prusku pohřbívali se semeny máku – pravděpodobně vycházeli z teorie, že je lepší závislost na opiátech než krvi – Makedonci zase domnělé nemrtvé polévali vařícím olejem a do puku jim zaráželi hřeby (už všichni chápou, kde se vzal piercing?)
Nejtradičnější recept ale pochází z domoviny hraběte Dráculy, Rumunska. jejich rady zněly jasně: rozříznout srdce na půlku, naplnit ústa česnekem a zarazit hřebík do hlavy.
Máte rádi upíry? Máme pro vás další články o těchto bytostech
V Čechách chovali k zesnulým větší úctu, před nemrtvými se chránili stavěním památníků na rozcestích.Mnozí věří, že to funguje proto, že cesty na křižovatkách vytváří kříž, symbol ochrany. V tom případě by však Los Angeles muselo být doslova Svatou zemí.
Bulhaři na hrobech vysazovali divoké růže. Ty měly upírům zabránit v odchodu z hrobů a v dalších útocích. Irové raději volili důslednější metody a na hroby vršili kameny. Přestože jsou upíři schopní se prodrat z rakve a prohrabat se dvěma metry hlíny, vykouknout ze země o kousek vedle patrně nesvedli.
Napište komentář