Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Jak vznikl fenomén Star Wars. Inspirací mu byl Flash Gordon

Denisa Marešová

Denisa Marešová

5. 2. 2012

Star WarsKdo nezná Star Wars, jako by nežil. Tento fenomén je tu s námi již pětatřicet let a stále si všech šest dílů získává nové fanoušky a stoupence. Vždyť jen v České republice se přihlásilo přes 15 000 lidí k víře rytířů Jedi. Málokdo však ví, jak to všechno začalo.

Star Wars

Bojují za dobro? Zdroj: distributor filmu

První ze všech filmů Star Wars byl natočen v roce 1977. Později získal název Star Wars IV: Nová naděje. Co vlastně inspirovalo George Lucase k natočení tak rozsáhlé a úchvatné ságy?

Star Wars Epizoda I: Skrytá hrozba: Vysněné dítě i kritizovaný paskvil

Byly to především filmy o Flashi Gordonovi, samurajské snímky Akiry Kurosawy nebo knihy jako The Hero with Thousand Faces od Josepha Campbella či Dune books od Franka Herberta. Dalším filozofickým zdrojem Star Wars byly gnostické texty z Nag Hammádí, s nimiž se Lucas seznámil.

Boj se světelnými měči

V kuloárech se šušká, že Lucas chtěl původně režírovat snímek o Flashi Gordonovi, ale nezískal na něj práva. Proto si vymyslel podobný svět, svět Star Wars, jenž má neuvěřitelně propracovanou historii a kde spolu soupeří dva protichůdné klany, rytíři Jedi a Sithové, kteří mezi sebou bojují světelnými meči a potkávají velké množství roztodivných stvoření.

Star Wars ve 3D bude pro úplně novou generaci fanoušků, říká Anakin

Roku 1974 začalo natáčení Nové naděje. Film byl uveden do kin o tři roky později a ihned získal obrovský úspěch, především díky svým speciálním efektům. Byl jedním z nejvýdělečnějších snímků tehdejší doby a navíc byl nominován v deseti kategoriích na cenu americké akademie. Star Wars tedy uznávali nejen diváci, ale i filmová kritika.

R2D2 a C3PO, dva kamarádští roboti z Hvězdných válek

George Lucas původně žádné pokračování neplánoval, ale úspěch Nové naděje ho přiměl k natočení dalších dvou dílů: Star Wars V: Impérium vrací úder (1980) a posledního šestého dílu Star Wars VI: Návrat Jediho (1983).

V devadesátých letech se Lucas rozhodl natočit další tři díly Star Wars, které starým filmům dějově předcházely a ledacos milovníkům původní trilogie vysvětlily. Čekal s tím tak dlouho, protože chtěl tyto filmy natočit s  propracovanějšími filmovými triky.

Jsou jimi Star Wars I: Skrytá hrozba (1999), Star Wars II: Klony útočí (2002) a Star Wars III: Pomsta Sithů (2005).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vznikl fenomén Star Wars. Inspirací mu byl Flash Gordon

Hide picture