×
FANZINE.cz

Legendární komiks Vzpoura mozků nyní vychází v románové podobě

Václav Šorel: Vzpoura mozků (priorita)Komiks Vzpoura mozků scenáristy Václava Šorela a kreslíře Františka Kobíka vycházel v sedmdesátých letech v časopise ABC. V současných dnech se toto nezapomenutelné dílo dostává ke čtenářům i v literární podobě.

Příběh vypráví o osudech posádky lodi Prométheus. Autor: František Kobík
Příběh vypráví o osudech posádky lodi Prométheus. Autor: František Kobík

Myšlenka na vytvoření komiksu s názvem Vzpoura mozků se v hlavě scenáristy Václava Šorela zrodila v polovině 70. let minulého století. Byla to doba významných změn. Neuběhlo příliš času od dobytí vesmíru a Měsíce. Rychle kupředu šly i počítače.

Čtěte také: Natočte Kruanova dobrodružství než umřu, říká Vlastislav Toman

Právě informační technologie posloužily jako jeden z inspiračních zdrojů. Václav Šorel v předmluvě příběhu v prvním svazku Velké obálkaVáclav Šorel: Vzpoura mozků (malá)knihy komiksů přiznává, že k napsání obrázkového seriálu ho vedl jednak obdiv k počítačům, jednak strach z této techniky.

Komiks Vzpoura mozků původně vycházel v časopise ABC mladých techniků a přírodovědců v letech 1977-1979. O kresbu se postaral ilustrátor František Kobík. Mnohými fanoušky sci-fi je považován za legendu. Nyní vychází i v románové podobě.

Přečtěte si: Komiksová Tvrz Václava Šorela už byla v rozhlase. Možná vznikne i film

Příběh vypráví o posádce hvězdoletu Prométheus, který se po deseti letech vrací domů z vesmírné expedice. Na Zemi mezitím však uplynuly celé věky. Lidstvo se dostalo do područí umělé inteligence. Na astronautech tak zůstává úkol lidské pokolení osvobodit.

Román není první adaptací slavného komiksu. Na jaře roku 2012 odvysílal pětidílný rozhlasový seriál Český rozhlas.

Název: Vzpoura mozků; Autor: Václav Šorel; Vydává: XYZ; Doporučená cena: 299 korun.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..