Měsíc mohl vzniknout jadernou explozí. Před několika miliardami let

Vědci mají mnoho teorií, jak vznikla naše oběžnice. Nyní přišli s jednou zcela novou, která by mohla konečně mystérium kolem vzniku Měsíce odhalit. Zdá se, že za něj mohla jaderná exploze.

Vznikl Měsíc vlivem přírodní jaderné exploze? Zdroj: Nasa

Většina vědců se domnívala, že Měsíc vznikl po dopadu masivního tělesa na Zemi, když se planeta formovala. Vyvržená hmota spolu s úlomky tělesa se pak začala přetvářet do podoby Měsíce, jak jej známe.  Slabina této teorie je v tom, že kdyby platila, Měsíc by obsahoval i velkou část „mimozemského“ materiálu.

On se ale skládá téměř výhradně ze zemských prvků.

Druhá nejoblíbenější teorie říká, že se zárodek Měsíce odtrhl od roztavené Země a gravitační síla ho pak odmrštila pryč. Problémem této teorie je matematika, respektive fyzika; energie potřebná na takový počin by prostě byla příliš velká.

Čtěte také: Základna na Měsíci vznikne pod taktovkou Rusů. Nejdříve v roce 2030

Se zajímavou teorií nyní přišli Rob de Meijer z Univerzity ve Western Cape a Wim van Westrenen z VU Univerzity v Amsterdamu. Ti věří, že Měsíc vznikl přírodní jadernou explozí.

Těžké prvky na rovníkových oblastech, například uran, mohly být odstředivou silou koncentrovány k sobě až do kritického množství, takže nakonec explodovaly.

Je prokázáno, že přírodní jaderné reakce opravdu existovaly, alespoň před dvěma miliardami let. Důkazy byly nalezeny v Africe v uranovém nalezišti Oklo. Zde ložiska uranu tvořila přírodní jaderné reaktory, které udržovaly štěpnou reakci přes 150 tisíc let.

Měsíc mohl vzniknout jadernou explozí. Před několika miliardami let
Ohodnoťte tento článek

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.