Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

NASA uctila Raye Bradburyho. Pojmenovala po něm místo na Marsu

Jan Nohovec

Jan Nohovec

25. 8. 2012

Pár dní poté, co americké vozítko Curiosity přistálo na Marsu, už začalo popisovat jeho terén.  První místo se jmenuje po mnohými oblíbeném, letos zesnulém spisovateli Rayi Bradburym.

Jméno tohoto spisovatele nyní nese jedno místo na Marsu. Zdroj: wikimedia.org

„K uctění tvé památky věnuji místo svého přistání na Marsu Tobě, Rayi Bradbury. Posílám pozdravy z Bradbury Landing!“ tweetoval tento týden na kanálu @MarsCuriosity tým, který se stará o americkou sondu, jež na rudou planetu dorazila 5. srpna a bude po dva roky zkoumat její povrch. NASA tímto pojmenováním ctí památku spisovatele Raye Bradburyho, který zesnul letos v červnu v nedožitých dvaadevadesáti letech.

Podívejte se na fotky přímo z Marsu. Na Zemi je poslala zvědavá sonda Curiosity

Mezi Bradburyho nejslavnější díla totiž patří sbírka příběhů nazvaná Marťanská kronika, která byla napsána ve čtyřicátých letech a vypráví o setkání člověka s Marsem a jeho obyvateli a o následném vývoji vztahů mezi těmito dvěma absolutně odlišnými společnostmi. Kromě Marťanské kroniky napsal Bradbury i antiutopii 451°Fahrenheita, zasněný horor Tudy přijde něco zlého a množství kvalitních povídek, které sice formálně spadají do žánru science fiction, ale v mnoha případech jeho hranice dalece překračují.

Bradbury Landing není jediným případem, kdy NASA pojmenovala nějaký objekt po spisovateli sci-fi. V roce 2001 byl k poctě tehdy zemřelého spisovatele humoristické sci-fi Douglase Adamse pojmenován asteroid Arthurdent podle hlavního hrdiny série Stopařův průvodce po Galaxii.  V roce 2009 zase jedno americké zařízení, které plánovaně narazilo do povrchu Měsíce, těsně před kolizí tweetovalo citát z prvního dílu Stopaře.

„Co se to ke mně najednou tak strašně rychle blíží? Tak strašně moc rychle. Je to veliké, placaté a kulaté… to chce nějaké důkladné jméno jako třeba… mmm… em… zem! To je ono! Zem! Jestlipak budeme kamarádi?“ říká si ve Stopaři nebohý vorvaň, který se spolu s květináčem petúnií nešťastnou náhodou zhmotnil vysoko v amosféře planety Magrathea.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA uctila Raye Bradburyho. Pojmenovala po něm místo na Marsu

Hide picture