Menu
FANZINE.cz
Sci-fi filmy

Nejlepší komedie o mimozemšťanech. Za tyhle filmy nám hrozí invaze

Jan Chalupa

Jan Chalupa

30. 9. 2012

Právě teď si v našich kinech tropí žerty z mimozemských agresorů Ben Stiller ve filmu Sousedská hlídka. Není to ale první snímek, který z nich má legraci. Redakce FANZINE.cz vybrala nejlepší komediální filmy s mimozemskou tematikou.

FOTO: Mars útočí

Za tenhle film si pro nás přijdou! Zdroj: distributor filmu

Filmaře odjakživa lákala představa zhmotňovat před diváky velkolepé střety lidské civilizace s mimozemšťany. Jeden z největších francouzských vizionářů filmových dějin Georges Méliès tak již v roce 1902 představil ve snímku Cesta na Měsíc tzv. Selénity, kteří dělali pozemským vědcům nemalé potíže.

Georges Méliès jako první autor využil techniku a filmové triky k prezentaci své fantazie. Jako první si uvědomil, jak velký má film potenciál ve vytváření iluzí a přenosu emocí. Jako první dal filmovému dílu příběh. Více o něm zde.

Tehdy to bylo myšleno zcela vážně. Postupně si ale filmaři z celé problematiky začali notně utahovat.

Legrační podoba

Například ve filmu Mars útočí! (1996) režiséra Tima Burtona byla již samotná podoba mimozemšťanů vtipná. Hvězdně obsazený snímek (Jack Nicholson, Pierce Brosnan, Natalie Portman a mnozí další) ale útočil na naše bránice i jinými než vizuálními prostředky. Dočkali jsme se tak slušného konverzačního humoru a jednoho nezapomenutelného projevu prezidenta Spojených států amerických!

FOTO: Muži v černém

Dokáží nás Muži v černém zachránit před invazí z vesmíru?

Podobným způsobem si z emzáků dělali srandu také filmy z trilogie Muži v černém (1997). Will SmithTommy Lee Jones zde představovali tajné vládní agenty, kteří ochraňovali naši matičku Zemi před šmejdem z vesmíru. Tenhle šmejd rozesmál publikum nejen svým vzhledem, ale i odzbrojující roztomilostí. Filmy získávaly body také vyváženým humorem plynoucím z interakce bručouna K (Jones) a pohodáře J (Smith).

A navíc bylo ve filmu potvrzeno, že mimozemšťanem byl i Michael Jackson!

Kontroverzní způsoby

Ve filmu Paul (2011) byli mimozemšťané zdiskreditováni jiným způsobem. Paul byl totiž neuvěřitelný sprosťák. Pavlína Nouzová k tomu ve své recenzi píše: „Všechny ty dosavadní filmy o mimozemšťanech do nás zatím cpaly, že ufouni jsou buď roztomilí (E. T. – Mimozemšťan), nesmírně chytří (Pátý element) a nebo krvelační, s plánem obsadit a zničit planetu Zemi (Den nezávislosti). Jenže co když jsou úplně stejní jako my? Rádi pijou alkohol, kouří a koukají holkám na zadek?“

Snímek byl primárně založen právě na tomto přisprostlém humoru, což mu někteří z kritiků neopomněli vytknout. I tak si ale Paul našel cestu k srdcím mnoha  fanoušků sci-fi především kvůli účasti oblíbeného dua tvůrců Frost-Pegg.

FOTO: Paul

Možná skrývá zákeřný plán, jak nás všechny zabít!

Kontroverzním a zesměšňujícím způsobem pohlédli na mimozemšťany (nebo spíše na lidi) také tvůrci filmu Sexuální praktiky pozemšťanů (1999). V něm nás mimozemšťané pozorují především z hlediska romantického sbližování muže a ženy.

Celý film je tak jakýsi dokument natočený mimozemskou expedicí, ke kterému se nám dostane i odborného komentáře od mimozemského antropologa. Podle něj jsme nejspíše ti nejpodivnější tvorové v celém vesmíru…

A mnohé další

Filmů, které si z našich mimozemských (ne)přátel dělají legraci, je nepřeberné množství. Připomeňme ještě například Galaxy Quest (1999) nebo snímek Krásná mimozemšťanka (1988) v originále s všeříkajícím názvem My Stepmother Is an Alien. V českých kinech se pak na tuhle tradici nyní pokouší navázat Ben Stiller se snímkem Sousedská hlídka.

video
play-sharp-fill
02:30

V něm se městská domobrana pod jeho vedením snaží ochránit středoamerické městečko Glenview před zločinnými úmysly zákeřných emzáků. Zničí je svým humorem nebo zbraněmi hromadného ničení?

A nepřijdou nás po tomto filmu mimozemšťané již definitivně umravnit?

[poll id=“14″]

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Nejlepší komedie o mimozemšťanech. Za tyhle filmy nám hrozí invaze

Hide picture