Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Nejlepší sci-fi a fantasy roku 2012: Drtivě zvítězil složitý Atlas mraků

Redakce

Redakce

27. 12. 2012

FOTO: Cloud Atlas (2012)Blíží se konec roku a filmová redakce FANZINE.cz a TOPZINE.cz se ohlédla za filmy, které jsme mohli vidět v českých nebo amerických kinech. Přinášíme vám pět nejlepších sci-fi a fantasy.

FOTO: Hlavní dvojice hrdinů z filmu Looper

Bruce Willis tak cestoval časem, až docestoval do našeho žebříčku. Zdroj: Bontonfilm

5. Sněhurka a lovec (Snow White and the Huntsman)

Za prostým názvem filmu Sněhurka a lovec se skrývá skvělá fantasy podívaná s napínavými a záživnými bitevními scénami, za které by se nestyděl kdejaký válečný velkofilm. Přidává nádhernou vizuální stránku (zejména temný les) a ďábelskou letitou krásku v podání Charlize Theron. Příjemné překvapení se zdařile využitými motivy původní pohádky, zasazené do temnější, místy až hororové verze příběhu. Sněhurka v brnění už je sice přespříliš, celkový podařený dojem to však nezkazí. (napsal Marek Benda)

Kdo má film mezi TOP 3:

4. Looper

Skvělá hříčka, ve které dokázal Rian Johnson za málo peněz natočit realistické sci-fi a Rko, kde je erotická scéna ustřihnutá po dvou pusách. Zároveň v tom všem schoval několik narážek na to, jestli člověka determinuje jeden konkrétní čin, nebo nic nezabrání tomu, jestli se z něj má stát magor, co vystřílí zločineckou partu / záporák, který tu partu založí. Nebudeme si zastírat, že je to trochu béčko, ale po všech vycizelovaných sci-fi s několika rovinami naše kina přesně tohle potřebovala. (napsala Pavlína Nouzová)

Kdo má film mezi TOP 3:

3. Avengers

Avengers popisují příběh začínající skupiny superhrdinů danou dohromady za účelem ochrany naší planety. Je to de facto to nejlepší, co může Země nabídnout od zeleného monstra Hulka přes Thora, Captaina Americu až po Iron Mana. Tedy i to nejlepší, co může nabídnout dílna Marvelu. Z počátku to této nesourodé skupince moc nejde, ale nakonec se srovnají a utkají se samotným Lokim a jeho armádou z jiné dimenze. (napsal Jan Neuman)

Kdo má film mezi TOP 3:

video
play-sharp-fill

2. Hobit: Neočekávaná cesta (The Hobbit: An Unexpected Journey)

Ačkoliv není první návrat do Středozemě tak suverénní jako předešlé návštěvy, zůstává Hobit jednou z nejlepších fantasy uplynulého roku. Úchvatné záběry potvrzují módu vizuálních představení, kdy se divák kochá pohledem na atrakce, které v reálném životě postrádá. S úsměvem přikyvuje do rytmu zborcených hradů, záplavy ohně a drolící se skály. Peter Jackson sice zdá se polevil, ale svou práci zcela nezanedbal, a tak si Bilbovo dobrodružství užije každý. (napsal Marek Benda)

Kdo má film mezi TOP 3:

1. Atlas mraků (Cloud Atlas)

Vizuálně i obsahově propracovaný malý zázrak. Napříč tisíciletími se rozevírají příběhy postav propojených mateřským znaménkem, výjimečnými osudy, jež jsou propleteny s údělem celého lidstva. Atlas mraků vychází ze světového bestselleru Davida Mitchella, který je postmoderní koláží různých žánrů i stylů vyprávění. Přesto, nebo právě díky tomu propojuje lidské osudy napříč celými věky, aniž by se rozpadl do epizod. Stejně takový je i film sourozenců Wachowských. (napsala Lucka Šimůnková)

Kdo má film mezi TOP 3:

Co se do výběru nevešlo: Divoká stvoření jižních krajin, The Amazing Spider-Man, Twilight sága: Rozbřesk – 2. část

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší sci-fi a fantasy roku 2012: Drtivě zvítězil složitý Atlas mraků

Hide picture