Menu
FANZINE.cz
Filmy podle komiksů

PREVIEW: Hercules s Dwaynem Johnsonem. Připravte se na starořeckou jízdu

Vendula Kadlecová

Vendula Kadlecová

14. 7. 2014

Ještě nestačilo pořádně vychladnout ani lednové Zrození legendy a filmový svět se nás rozhodl obohatit o další strhující svědectví toho, jak bájný Herkules nasazoval život při plnění dvanácti nadlidsky těžkých úkolů. Zvládne kromě nich ale splnit i očekávání natěšených fanoušků?

Vypadá to, že vypracovaného polobožského potomka potká pravděpodobně stejný osud jako Romea a Julii nebo Sněhurku. Ne snad že by se chystal požít jed nebo otrávené jablko, a pak se nechal probudit princovým polibkem (i když to už by vydalo na trochu jiný film), ale ani jeho nemine srovnání s předchozími filmovými potomky. Obzvlášť když měl jeden z nich premiéru na začátku letošního roku.

Proč by se tedy mělo točit další zpracování už tolikrát použitého příběhu? Řecká báj o tom, jak se Herkules (Héraklés, chcete-li), potomek nejmocnějšího boha Dia a smrtelné ženy, musí vykoupit ze své viny splněním dvanácti úkolů zahrnujících zabití Hydry či nemejského lva a ukradení zlatých jablek, zná nejspíš každý, kdo ve škole aspoň občas vydržel nespat. Režisér Brett Ratner (Křižovatka smrti, Mistrovský plán, Mládeži nepřístupno) se ale rozhodl zaměřit spíše na to, co se stalo potom, a dodržet tak slib filmových distributorů – tedy to, že známý příběh získává zcela nový rozměr. Inspirovat se proto nenechal původní bájí, ale komiksem Steva Moora.

FOTO: Herkules - Dwayne Johnson (4) - Paramount Pictures

Se zbraní v ruce a lví kůží na hlavě. Jako za starých časů. Zdroj: Paramount Pictures

Film tedy mapuje Herkulův život poté, co splnil všechny úkoly a z hrdiny se v podstatě přes noc stal obyčejným žoldákem. Za trochu zlata pomáhá se svými společníky těm, kteří to potřebují, a doufá, že už ho podobný osud nepotká. Když si ho ale na pomoc zavolá samotný král a žádá po něm ochranu před tyrany, Herkules pochopí, že je nejvyšší čas opět přijmout roli neporazitelného hrdiny. Aby příběh vypadal ještě epičtěji, natočili jej ve formátu 3D IMAX. „Herkules si takový formát rozhodně zaslouží. Osobně jsem opravdu nadšený, že je tohle zároveň i můj první film, který se takto natočil. Konečně jsem si splnil svůj sen,“ přiznává režisér.

Jak ale sám přiznává, kromě formátu je největším lákadlem filmu především herecké obsazení. Na dotaz novinářů, co dělá tohoto Herkula tak jiným a nezapomenutelným, odpověděl prostě. „Rock v hlavní roli,“ směje se režisér. Dwayne „The Rock“ Johnson je podle něj hlavním důvodem, proč na film jít. Pravda, obsadit zrovna akčního hrdinu Johnsona do role starořeckého hrdiny může na první pohled působit stejně přirozeně, jako kdyby měl ztvárnit Malého prince, ale sám herec je svou nejnovější postavou doslova unešený.

FOTO: Herkules - Dwayne Johnson (2) - Paramount Pictures

Herkules nebo Dwayne. Vždycky si umí prorazit cestu přímo středem. Zdroj: Paramount Pictures

„Taková role je pro mě velkou změnou. Je temnější, je ostřejší a vlastně i odvážnější, než by lidé mohli očekávat. Tenhle Herkules ztratil víru; nevěří v bohy a jejich legendy, chce šířit jen tu svou,“ popisuje Johnson. „Nejdůležitější pro mě bylo vžít se do postavy natolik, aby to vypadalo autenticky. I přesto, že jen vyrobit mou paruku trvalo 40 dní,“ směje se herec. Paruka byla ale to nejmenší, co musel podstoupit. Johnson, zvyklý na tvrdý výcvik i diety, sice musel tréninkem projít i tady, ale kromě toho držel i speciální stravovací režim, který mimo jiné obsahoval 3 libry masa a 14 vaječných bílků denně (více o tréninku, k němuž se připojují lidé po celém světě, najdete zde)

Přesto nelituje ničeho, co pro svou roli musel obětovat. „I tak je to všechno, v co jsem doufal. Možná i víc. Když jdete do takového snímku, nikdy nevíte, jak přesně to dopadne. Během natáčení si můžete stokrát říct, jak skvělé to je, ale dokud to není definitivně na filmovém plátně, tak prostě nevíte,“ uzavírá představitel Herkula.

FOTO: Dwayne Johnson - Twitter

„6 months of training & diet has been bitch,“ nechal se herec slyšet na Twitteru. Zdroj: Twitter (Dwayne Johnson)

Kromě Dwayna Johnsona a jeho gigantických svalů se můžete ve vedlejších rolích těšit třeba i na Iana McShanea (Čarodějův učeň, Sněhurka a lovec), Rufuse Sewella (Tristan a Isolda, Iluzionista) či norského herce Aksela Hennieho (90 minut, Lovci hlav).

A co si vůbec režisér Brett Ratner a hlavní hvězda filmu Dwayne Johnson kladou za společný cíl? „Ano, byla tady spousta jiných verzí tohoto příběhu. Ale my chceme, aby byl tenhle definitivní,“ shodují se svorně. Troufalé? Možná. Sami to můžete posoudit už od 24. července, kdy má u nás nejnovější Herkules premiéru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PREVIEW: Hercules s Dwaynem Johnsonem. Připravte se na starořeckou jízdu

Hide picture