Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

PREVIEW: Hunger Games: Vražedná pomsta. Režisér chce prosadit i lásku

Vendula Kadlecová

Vendula Kadlecová

18. 11. 2013

FOTO: Hunger Games: Vražedná pomsta - Jennifer Lawrence (2) - BontonfilmNadšení těch, kteří v loňském roce propadli fenoménu Hunger Games, dosahuje vrcholu. Druhý díl Hunger Games: Vražedná pomsta právě míří do kin po celém světě a přichystal si pro diváky další strhující boje na život a na smrt.

video
play-sharp-fill

První kniha trilogie Hunger Games se dostala na pulty knihkupectví v roce 2008 a během pár měsíců se stala absolutním hitem. Autorka Suzanne Collins okamžitě podepsala smlouvu na další dvě pokračování, které dokončila v letech 2009 a 2010. Loni v březnu se dočkal filmového zpracování první díl, který se držel na vrcholu sledovanosti celý měsíc.

Příběh šestnáctileté Katniss Everdeenové (Jennifer Lawrence), která se obětovala pro svou mladší sestru Primuli a dobrovolně vstoupila do vražedné reality show Hunger Games, si získal srdce diváků po celém světě. Společně s dalším vylosovaným, Peetou Mellarkem (Josh Hutcherson), se stali takzvanými splátci za jeden z dvanácti krajů. Ty mezi sebou každoročně soupeří kvůli připomínce někdejších nepokojů a vysílají do boje o holý život chlapce a dívky ve věku 12 – 18 let. Ačkoli vítěz může být podle pravidel jen jeden, díky Katnissině odvaze a jejich počínající lásce nakonec z her vyjdou jako vítězové oba dva.

FOTO: Hunger Games: Vražedná pomsta - Josh Hutcherson a Jennifer Lawrence (2) - Bontonfilm

Krásný pár. Je ale opravdu zamilovaný? Z prvního dílu to moc jasné není. Zdroj: Bontonfilm

Na předchozí úspěch se letos snaží navázat režisér Francis Lawrence (Voda pro slony). Lawrence vystřídal režiséra prvního dílu Garyho Rosse poté, co Ross oznámil, že se na pokračování podílet nechce. „Vražedná pomsta bude pořád stejně intenzivní, ale už méně násilnická,“ sdělil Lawrence. „Stěžejním tématem je to, že musíte spolupracovat s lidmi, kterým ne úplně věříte. Najednou je zdůrazněna závislost na ostatních a ne nutnost spoléhat jen sám na sebe,“ vysvětluje zásadní změnu oproti prvnímu dílu.

Samotní fanoušci pak doufají, že nezůstane jen u této změny. Nejeden z nich si totiž stojí za názorem, že bylo vynechání některých klíčových scén chybou a že samotný vztah mezi Katniss a Peetou byl trochu odbytý. Namísto pomalu klíčících citů a Katnissiných vnitřních myšlenkových pochodů se totiž divákům dostalo jen pár minut vlažného citu zakončeného jedním polibkem. A těm, kteří knihu nečetli, tak nezbylo nic jiného, než si lámat hlavu nad tím, zda byla její láska pravá nebo jen předstíraná za účelem přežít.

„Cítil jsem, že v prvním díle byly všechny milostné scény úplně pohřbeny. Chci, aby se celá tahle love story dostala v druhém díle na povrch. A když říkám love story, myslím tím klasický milostný trojúhelník,“ naráží Lawrence na skutečnost, že i Katnissin dlouholetý kamarád a společník Gale (Liam Hemsworth) byl v prvním díle potlačen do pozadí.

FOTO: Hunger Games: Vražedná pomsta - Liam Hemsworth a Jennifer Lawrence - Bontonfilm

Gale stojí po Katnissině boku už odmalička. Vybere si jeho nebo Peetu?Zdroj: Bontonfilm

Ve Vražedné pomstě čeká oba hlavní hrdiny turné po všech krajích, aby dál šířili svou slávu i příběh lásky. Katniss se stala modlou všech utiskovaných a neplánovaně tak ve spoustě z nich zažehla jiskru odporu vůči kruté nadvládě hlavního města Kapitolu a jeho prezidenta Snowa. Ten rozhodně nepatří mezi Katnissiny největší fanoušky a počínající nepokoje jsou jen dalším důvodem, proč se ji rozhodne odstranit z cesty. Skvělou záminkou jsou jubilejní 75. Hunger Games, v nichž se letos losuje ze všech žijících vítězů této brutální hry. Jaká náhoda, že vylosují opět Katniss a Peetu, aby se do arény vrátili.

Bitva o záchranu vlastní kůže začíná nanovo, i když se Katniss ze všech sil snaží udržet naživu hlavně Peetu, aby se mohl vrátit zpět do kraje. Během hry vznikají mnohá spojenectví a jestli budou výhodou nebo znamenají pro některé z nich smrt, se ukáže až časem. Vzpoura, která začíná za bariérou arény zuřit, nabírá na obrátkách. A možnost, že se brzo nebude mít Katniss ani Peeta kam vrátit, je dost reálná. Kromě toho se začíná proslýchat o existenci třináctého kraje, který byl kdysi dávno úplně srovnán se zemí a vypadá to, že se opět probouzí k životu.

FOTO: Hunger Games: Vražedná pomsta - Bontonfilm

Žijící vítězové k sobě mají blízko. Není divu, takové hrůze může rozumět jen ten, kdo ji sám zažije. Zdroj: Bontonfilm

Natáčení druhého dílu probíhalo za začátku v Atlantě a poté se přesunulo na Havaj. Natáčení sice žádná havaj nebyla, přesto na něj herci vzpomínají rádi. „Bylo to vážně hodně těžké natáčení. Točili jsme celé dny, bylo to náročné hlavně fyzicky, a tak jsme potřebovali i trochu uvolnění. Na barbecue party jsme si čas rozhodně našli,“ popisuje s úsměvem Josh Hutcherson, představitel Peety. Třetí díl, který je jako spousta dalších úspěšných ság (Harry PotterStmívání) rozdělen do dvou dílů, se pak bude údajně filmovat v Paříži a Berlíně, které režisér shledal jako ideální pro atmosféru Kapitolu.

Hunger Games: Vražedná pomsta se dostane do českých kin už 21. listopadu a je jedním z nejočekávanějších snímků tohoto roku. A my pevně věříme, že právem. Pro zkrácení chvíle by vás mohla zajímat naše soutěž o hodnotné ceny.

Hodnocení snímku:

HitFix: Francis Lawrence dodává příběhu některé důležité nové kousky a rozšiřuje tento svět způsobem, který nemá Rossův film shodit, ale používá to naopak jako způsob, jak se dostat k něčemu ještě lepšímu.
Village Voice: Jennifer Lawrence je pochopitelně skutečným lákadlem. Ženské vzory přicházejí a odcházejí – a Jennifer je jedním z těch nejlepších.
Empire: Bez ohledu na některé chyby nás toto druhé a mnohem odvážnější kolo Hunger Games nadchlo.
Slant Magazine: Francis Lawrence vtiskl původnímu knižnímu příběhu směs propracované podívané a dechberoucího teroru s občas i překvapivou krásou.

video
play-sharp-fill
video
play-sharp-fill
video
play-sharp-fill
video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PREVIEW: Hunger Games: Vražedná pomsta. Režisér chce prosadit i lásku

Hide picture