Menu
FANZINE.cz
Literatura

Profil: G. R. R. Martin jako autor umí překvapit, potěšit i zklamat

Adriana Pavliková

Adriana Pavliková

30. 8. 2014

GRRM je zkratka, která označuje nejen autora románů, povídek fantasy, sci-fi a hororových žánrů. Jde také o scénáristu a producenta. Proslavil se svou knižní ságou Píseň ledu a ohně, známou jako Hra o trůny, podle první knihy série.

FOTO: George R.R. Martin Comic Con 2014

Spisovatel George R. R. Martin na letošním Comic conu. Zdroj: youtube.com

Jeden z nejopěvovanejších i nejproklínanějších autorů současné literární fantastiky je také nejslavnějším žánrovým masovým vrahem. George R. R. Martin však nemá pro své nepřístojné chování omluvu, ale logické zdůvodnění. Ve svých příbězích je bohem a ruku na srdce, ani starozákonní Bůh si nebral absolutně žádné servítky…

George Raymond Richard Martin se narodil v Bayonne ve státě New Jersey, USA roku 1948. Byl prvorozeným synem Raymonda Collinse Martina, který pracoval jako dokař a jeho ženy Margaret Brady Martinové. Později do domácnosti přibyly i dvě jeho sestry, Darleen a Janet. Studoval na základní škole Mary Jane Donohoe a pokračoval na Marist High School. Jako dítě snil o tom, že se jednoho dne vydá na cestu po odlehlých místech, kam doplují jen lodě. Prozatím ale vždy zůstal jen cest ve své fantazii.

Psát začal již v útlém věku. Prodával své příběhy o nestvůrách za pár pencí dětem v sousedství. „Monstrózní“ předčítání bývalo v ceně. Na střední škole si oblíbil komiksy a sám začal psát jimi inspirované příběhy. Jeden z mnoha dopisů, které poslal do Marvelu, byl v časopise zveřejněn. Martinovi se pak dostalo ohlasu i od dalších stejně nadšených obdivovatelů komiksu. Tak se mu podařilo získat mnoho kontaktů a s psaním pokračoval. Jeho díla byla vydávána ve fanouškovských časopisech.

V roce 1971 dostudoval na Northwestern University v Illinois. Získal bakalářský a následně magisterský titul za Žurnalistiku. Odepřel vojenskou službu a místo ní nastoupil jako dobrovolník v organizaci, která zajišťovala právnické poradenství chudým. Měl na starosti komunikaci a zpravodajství. Martin pak potkal svou velkou lásku Gale Burnickovou a společně si našli i bydlení. Bylo to právě v tomto bytě, kde autor napsal svůj první román Soumrak na Worlornu.

Změna je život

Gale Burnicková se následně stala Martinovou manželkou. Jak řekl sám autor, svatba byla velkolepá, samotné manželství už ne zas tolik. Skončilo rozvodem již po čtyřech letech. V té době už se Martin snažil prodávat vše, co napsal. Ani to mu ale nezajišťovalo dostatečný příjem, jednalo se o krátké beletrie. Proto si musel najít práci, kterou nakonec získal jako učitel a poradce na Clarke College. Následně se Martin přestěhoval do Iowy. Ve městě Dubuque napsal jednu ze svých úspěšných novel The Skin Trade.

George R. R. Martin navštívil v roce 1971 svůj vůbec první sci-fi con a právě tam se setkal s Gardnerem Dozoisem, který jako první objevil Martinův příběh The Hero. Ten byl zveřejněn dávno předtím v časopise Galaxy. Howard Waldrop a Ken Keller jsou Martinovi nejbližší přátelé. S Howardem si autor dlouhou dobu dopisoval a Kena oba poznali na conu, který sám organizoval v Kansas City. Jejich společnou vášní bylo sci-fi, podle autora je právě to důvod, že jsou si tak blízcí.

FOTO: George RR Martin

George R. R. Martin během vyučování na univerzitě. Zdroj: wikipedia.com

Martin navštívil ještě nespočet dalších conů a právě tam se snažil prodávat své knihy. Z počátku s nepříliš velkým úspěchem. V roce 1975 však uspěl jinde. Potkal svou budoucí ženu Parris McBride. Po vydání svého čtvrtého románu The Armageddon Rag (1984) se Martin téměř vzdal celé své spisovatelské kariéry. Vydal se proto zkusit štěstí u televize. Získal místo jako editor příběhu a později i producent několika seriálů stanice CBS.

Zpět k psaní

Během doby, kdy pracoval u CBS, se také podílel na vydávání knižní série Wild Cards. Jedná se o sci-fi příběhy psané několika autory. Patří mezi ně Walter Jon Williams, Roger Zelazny, Pat Cadigan a sám George R. R. Martin.

V roce 1991 se Martin dočasně vrátil k psaní a započal ságu, která z něj později učinila legendu. Řeč je samozřejmě o Písni ledu a ohně, jejíž první díl Hra o trůny byl vydán o pět let později. Autor se při psaní inspiroval historií, ale i slavnou literaturou. Největšími vlivy byly Války růží mezi spojenci Lancestrů a Yorků a Ivanhoe od Sira Waltera Scotta.  V roce 2005 se čtvrtá kniha ságy Hostina pro vrány stala bestsellerem New York Times.

Tam ale ocenění a nominace George Martina rozhodně nekončí. Již v roce 1980 získal cenu Hugo awards za novelu Písečníci. Dále například Ocenění Brama Stokera a před dvěma lety byl oceněn za životní úspěchy Světovou cenou fantasy. Jeho kariéra od té doby jen kvete. Během několika let získal Martin nespočet fanoušků po celém světě a příběhy ze Západozemí se proslavily ještě víc, když začalo HBO vysílat jejich zfilmovanou verzi.

Co se zpívá v Písni ledu a ohně?

Martinovy romány byly popsány jako fantasy pro dospělé. Mají komplexní zápletky, skvělé dialogy, perfektní plynutí děje. Jiní je označují jako temné a cynické. Jeho postavy jsou často nešťastné, či nespokojené. Drží se idealistických myšlenek navzdory nemilosrdnému a krutému světu, ve kterém žijí. Mívají i prvky antihrdinů.

FOTO: Obálka

Obálka prvního dílu sády Píseň ledu a ohně s názvem Hra o trůny. Zdroj: Nakladatelství Talpress

Mnoha čtenářům všechen ten nedostatek radosti a pozitivního myšlení v jeho knihách nevyhovuje. Fanoušci si ale naopak chválí veškerou plnost, reálnost a surovost. Ztotožňují se právě s postavami, které ve vší své nedokonalosti, špatnosti a nesprávném jednání působí věrně. Martinův svět je zkrátka kompletní, nechybí mu ani hrdinství, vzrušení, humor, nespravedlnost a lidskost.

Martinova díla nikdy nejsou černobílá. Nikdy proti sobě nestojí dobro a zlo, každá ze stran má důvody pro své činy a činí dobrá i špatná rozhodnutí. Všechny postavy mají svou minulost, ambice, motivy a charaktery, které je definují. Jeho tvorba proto vytváří poměrně znatelný skok od původní koncepce fantasy, jejímž průkopníkem byl Tolkien. Tam se čtenáři setkávali s hrdinnými rytíři, odvahou a ctí.

I přesto, že Tolkien je pro Martina velkou ikonou, pokud může, vždy se snaží oprostit se od idealizovaných archetypů a posunout svá díla dál. Jeho hlavním cílem je ukázat podstatu vnitřních konfliktů, bez nichž by člověk nebyl člověkem. Zároveň si dává záležet na budování vztahu čtenáře k postavám. Sám prohlašuje, že chce, aby se čtenář cítil osobně dotčen, když například některá z postav zemře, jako by ji znal osobně po celý život.

Autor, který je tu pro fanoušky

George R. R. Martin je mimo jiné známý svým skvělým vztahem k fanouškům. Jak již bylo zmíněno, autor nesmí chybět na žádném pořádném conu, pořádá konference a snaží se být svým fanouškům přístupný. Vytvořil si také vlastní webovou stránku a na svém blogu Neblogu pravidelně zveřejňuje zajímavé články a informace.

FOTO: George R.R. Martin na Lonestarcon

Martin se pravidelně účastní mnoha conů. Zde na jednom z nich rozdává podpisy. Zdroj: wikipedia.com

Často bývá kritizován za dlouhé prodlevy mezi vydáním jednotlivých děl. Pochopitelně má ale na práci další věci, mimo jiné i další projekty zahrnující několik knižních sérií, spolupráci na produkci seriálu Hra o trůny nebo například vydávání knih a účasti na konferencích.

Sám ale prohlašuje, že by byla velká tragédie, kdyby nedokončil Píseň ledu a ohně. Často zmiňuje možnost, že zemře dřív, než se mu ságu podaří dokončit. Aby se pojistil alespoň na jedné straně, prozradil ostatním producentům seriálu Hra o trůny, jak si představuje konec. Fanoušci seriálu se tedy nemusí bát, že by se najednou ocitli uprostřed nedokončené řady a bez dalších pokračování.

Autor také aktivně podporuje několik charitativních organizací. Příkladem jeho dobrodiní je také například podpora kampaně zachraňující vlky v přírodní rezervaci v Santa Fe. Právě tam v současné době autor pobývá. Je členem profesionální organizace Science fiction and Fantasy Writers of America a odborové organizace Writers’ Guild of America, West.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Profil: G. R. R. Martin jako autor umí překvapit, potěšit i zklamat

Hide picture