Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Anita Blake 16 – Temná krev proudí v žilách nejen kožoměncům

Olga Buriánková

Olga Buriánková

21. 2. 2015

Federální šerif Blakeová doprovází Jasona za umírajícím otcem. Mladý striptér však jakoby z oka vypadl guvernérovu synovi. Ten se má ženit a zmizel. Koho přesvědčí Anita, že není snoubencova milenka. Kdo uvěří mladému kožoměnci, že terčem není on. 

Tentokrát si Anita bude muset poradit s dotěrnými novináři. Zdroj: výřez knižní obálky.

Tentokrát si Anita bude muset poradit s dotěrnými novináři. Zdroj: výřez knižní obálky.

Málokterá paranormální romance se těší takové popularitě jako ta o Anitě Blakeové. Těžko by se našel milovník, nebo možná spíše milovnice, tohoto specifického žánru, jenž by neznal sérii s drobnou brunetkou povolávající zombie. Úspěšnost románového cyklu Laurell K Hamiltonové, o nekromantce, policejní konzultantce i lovkyni zlobivých upírů, se měří i počtem svazků.

Na pultech tuzemských knihkupectví by zakladatelku lechtivého fantaskního žánru aktuálně potěšil již šestnáctý díl cyklu nazvaný Temná krev. V něm se Anita již podruhé odhodlá k výletu ze Saint Louis. A stejně jako v prvním případě se i tentokrát jednoduchá návštěva promění ve smrtelně nebezpečnou past.

Laurell Kaye Hamiltonová

Narodila se v únoru roku 1963 ve státě Arkansas v USA. Už mezi pátým a sedmým rokem života se k ní dostaly hororové filmy jako Circus of Fear (1966), jehož název Hamiltonová užila v knize Cirkus prokletých. K první publikované novele vedla dlouhá cesta – nakonec se jí stala hrdinská fantasy Nightseer (1992). Rok poté byl poprvé publikován první díl z dnes dvacetidílné série o Anitě Blakeové – Guilty Pleasures (1993, č. Provinilé slasti, Triton 2006), které zpočátku žádné nakladatelství nechtělo vydat.

Více v profilu autorky

Záměna osob může být smrtící i pro kožoměnce

Anita Blakeová je přes bohaté zkušenosti s magií stále naivní. Myslela si, že po odjezdu ze Saint Louis ji bude trápit jen komplikující se vztah s Jasonem. Jenže problémy a komplikace jsou jejím druhou přirozeností. Je tomu tak doma a nezmění se to ani na výletě. Právě naopak. V Jasonově rodném městečku, kam Anita z dobroty srdce přítele doprovází, je čeká více než rodinné setkání. Nejenže mladého striptéra otec stále považuje za gaye. Jeho podobnost se synem potenciálního prezidenta ohrožuje Jasona i jeho „kámošku s výhodami“. Když se oba ještě připletou k loučení se svobodou, není divu, že se Anita probudí s amnézií v cizí posteli s cizími muži. Své kožoměnce by v ní měla mnohem raději než ty, kteří tam jsou.

Zdroj: knižní obálka

Zdroj: knižní obálka

V paranormálním světě se žije jako všude jinde

Svět L. K. Hamiltonové se od toho našeho liší jen faktem, že v něm fungují kouzla. Proto zde lze potkat čaroděje, elfy či démony. Možná díky magii zde existují bytosti jako upíři, dlaci, ghúlové či zombie. Většina z nich se snaží o poklidné soužití s běžnou lidskou populací. Někteří se o to ani nepokusí.

Tehdy zasáhnou členové zvláštních policejních oddělení s magickými konzultanty a další. Specializované složky si poradí s magickým svinstvem, které čas od času přeroste lidem přes hlavu. Jejich součástí je i Anita, jenomže aktuálně se svým oficiálním povinnostem příliš nevěnuje.

obálka knihy Laurell K. Hamiltonové Danse Macabre - Anita Blake 14

Zdroj: knižní obálka

Konkrétně jí přerůstá přes hlavu vlastní průšvihy. Musí ovládnout touhu ardeur, což je sexuální fuška na plný úvazek. Navíc jí upíří pramáti zpříjemňuje život nutností najít si další sexuální svačinku zcela nového dlačího druhu. Což je daleko od domova ve zcela neznámém městě trochu oříšek.

Život je složitý, ještě složitější a nejsložitější

Série urban fantasy zkřížené s detektivkou, co se „zvrhla“ v pornografickou odrůdu červené knihovny se nečte každý den. Původní vyšetřovatelská linie se v posledních románech cyklu Anita Blakeová téměř vytrácí. Dá se říci, že v tomto posledním dílu se nedá nalézt vůbec a těžko říci, zda se téma ještě někdy vrátí v plné síle.

Někomu tento fakt dělá vrásky, jiný si užívá skutečnost, že se cyklus stal čtením pouze pro dospělé. Tak nebo tak, hlavní hrdinka se z cudné katolické monogamistky stala velkou sexuální experimentátorkou. Díky tomu se většina jejích kamarádských vztahů změnila v milenecké až partnerské soužití. Jenže zároveň výše uvedené vše komplikuje.

FOTO: Obálky knihy Laurell K. Hamiltonové Micah.

Zdroj: knižní obálka

Navíc se některé problémy, jako ne/milovaný alfa Richard, vracejí zpět jako bumerang. Samozřejmě se oblíbenou nekromantku i její blízké někdo znovu snaží zabít. Zase se příběh točí zejména kolem vztahových a kožoměnsko – upírských intrik. Třebaže Jean-Claude zůstává v Saint Louis a s Anitou je pouze Jason.

Přestože to zpočátku vypadá, že se federální šerif Blakeová bude muset utkat „jen“ s nenasytnými paparazzi, případně guvernérovou ochrankou, vše se rychle mění. Stejně jako na minulém výletě s Micahem se budou všichni potýkat s nečekanými problémy. S tím by však smolařka Anita již měla počítat.

Opět na ni útočí ardeur, upíří zabijáci i emoce. Proto Temná krev nijak nevybočuje ze série o nekromantce Blakeové. Znovu si milovníci jejího světa, oblíbených postav (nebo potvor) z její blízkosti, stylu vyprávění i pikantních detailů netradičních postelových scén přijdou na své.

Většina hlavních postav zde schází, takže je příběh trochu méně epický a rozsáhlý než obvykle. Dalo by se říci, že se v něm toho příliš neděje. Přece ale dost na to, aby i tohle vyprávění mělo spád a obvyklou dynamiku. Možná nechala autorka svou hrdinku trochu vydechnout, než se do ní ve Skin Trade znovu pořádně pustí.

Český název: Harlekýn. Název originálu: Blood Noir. Autor: Laurell K. Hamiltonová. Překlad: Dominika Moulíková.  Nakladatel: Epocha – edice Fantastická Epocha, 2014. Počet stran: 336. Doporučená cena: 299, e-shop Epocha 224 korun. 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Anita Blake 16 – Temná krev proudí v žilách nejen kožoměncům

Hide picture