Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Audiokniha Eragon. Stránský příběh dračího jezdce vyšperkoval

Marek Hofman

Marek Hofman

7. 11. 2012

U příležitosti návštěvy Christophera Paoliniho vstoupila na trh audiokniha Eragon. Spisovatelův debut namluvil v nezkrácené verzi Martin Stránský.

Čím to, že obyčejný farmářský kluk Eragon uspěl? Zdroj: distributor filmu

Příběh mladého dračího jezdce jedni zatracují, druzí zbožňují. Někteří argumentují tím, že Paolini v Eragonovi nepřinesl nic nového, pouze převzal prvky z úspěšných fantasy ság. Jiní si však nenechají na svůj oblíbený román sáhnout a hodlají jej bránit. Stejně jako matka hájí své děti, i když si je vědoma, že v očích jiných nemusejí být dokonalé.

Čtěte také: V knize Tanec s draky tančí G. R. R. Martin také se čtenáři

Ať už člověk patří k jakékoli z výše popsaných skupin, nenajde se snad nikdo, kdo by v životě o Eragonovi neslyšel. A tahle věc se Christopheru Paolinimu skutečně podařila. Stvořil fenomén, o kterém se mluví.

Christopher Paolini

Autor, který se navždy zapsal do povědomí čtenářů jako tvůrce Odkazu Dračích jezdců. Ve svých knihách křísí draky, elfy, trpaslíky i nesmrtelnou lidskou touhu po spravedlnosti.

Více v autorově profilu

Autor první verzi románu napsal už jako teenager. Kniha pak vyšla v rodinném nakladatelství. Paolini původně plánoval trilogii. Příběh si však vyžádal více prostoru, a tak úvodní díl následovaly další tři – Eldest, Brisingr a závěrečný Inheritance. Postupem času začal Eragon a celá sága Odkaz Dračích jezdců dobývat nejvyšší příčky prodejnosti a také srdce mnoha čtenářů. Čím to, že obyčejný farmářský hoch takto uspěl?

Paolini Eragona stvořil, když mu bylo patnáct let. Tedy v době, kdy mnoha mladých čtenářů fantastiky sahá po Pánovi prstenů či Narnii. Po jejich přečtení chtějí další podobné příběhy. A právě to jim nabízí Odkaz Dračích jezdců. Paolini toužil po stejné věci, a proto do svých knih vložil vše podstatné, co po dobrém vyprávění vyžadoval.

Čtená verze Eragona trvá více než 18 hodin. Zdroj: Fragment

Eragon stejně jako většina jeho čtenářů dospívá. Všechny prvky obsažené v románu slouží coby metafora. Ať už jde o nedobrovolnou cestu za osudem, křižování neznámého světa, první zamilování nebo zjištění, že život není jen radostné dětství, všechno jen odráží skutečnost. Skutečnost, kterou si každý musí jednou projít.

Kdo tohle zažil, jistě potvrdí, že v doprovodu sympatického hrdiny a moudré dračí společnice se nesnáze překonávají snáz.

Audiokniha nemá jedinou vadu

Kdo zlomil nad Eragonem hůl už při četbě, audioknihu si pořídí jen těžko. Ta je tedy spíše určena skalním fanouškům, kteří Paolinimu mladické chyby odpustí. Inspirace Tolkienovým dílem, Čarodějem Zeměmoří, Hvězdnými válkami a dalšími skvosty fantastické scény je stále patrná. Autor však na svůj věk předvedl mimořádný talent, nezanedbal ani řemeslnou stránku. Pozitiva pak audioverze jen potvrzuje.

Hlas Martina Stránského posluchače okouzlí. Jakmile si člověk jednou Eragona pustí, nebude chtít, aby skončil. V duchu se vrátí do dob, kdy jako dítě pozorně naslouchal historkám starších příbuzných.

Martin Stránský

Známý český herec, držitel Ceny Františka Filipovského za nejlepší mužský výkon v dabingu a Ceny diváků za dabování titulní postavy v seriálu Dr. House.

Stránský se dokonale vžívá do jednotlivých hrdinů, rozlišuje jejich promluvy, dramatizuje na správných místech. Poklonu zaslouží za starověký jazyk. Často krkolomná slova a věty pronáší s takovou elegancí, až posluchači připadá, že řeč plynule ovládá.

Zádrhel tak představují jen některá jména. Například bylinkářka Angela. Její jméno, vyslovované tak, jak se píše, zní trochu hloupě.

Poslechněte si  ukázky z audioknihy:

Ukázka č. 1
[audio:https://www.fanzine.cz/wp-content/uploads/2012/05/ukazka-eragon.mp3|titles=Ukázka z audioknihy Eragon]

Ukázka č. 2
[audio:https://www.fanzine.cz/wp-content/uploads/2012/05/ukazka-eragon2.mp3|titles=Ukázka z audioknihy Eragon]

Jinak se ale nedá audioknize nic vytknout. Tvůrci zachovali román nezkrácený, posluchači tedy nepřijdou o nic, dokonce ani o věnování či autorovo poděkování.

Audio Eragon se dobře poslouchá v klidu doma nebo před usnutím. S kvalitními sluchátky se z něj stává i dobrý společník na dlouhé cesty vlakem a autobusem. Novější autorádia si s MP3 formátem poradí, pokud ale takovým přístrojem člověk nedisponuje, může si pořídit i verzi na CD. Ta vychází právě dnes.

Český název: Eragon – audiokniha
Autor: Christopher Paolini
Namluvil: Martin Stránský
Délka: 18 hod. 44 min.
Vydal: Fragment, Praha 2012
Distributor: Audiotéka.cz
Cena: 299 Kč

Hodnocení: *** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Audiokniha Eragon. Stránský příběh dračího jezdce vyšperkoval

Hide picture