Menu
FANZINE.cz
Horory, hororové knihy

RECENZE: Až na dno si sáhne hlavní hrdinka knihy Amandy Quick

Olga Buriánková

Olga Buriánková

4. 2. 2012

Isabelle Valdez kdosi usiluje o život, stejně jako jejím zesnulým příbuzným. Fallona Jonese, potomka zakladatelů agentury vyšetřující paranormální aktivity, trápí selhání. Na první pohled dost nesourodý vyšetřovací tým. Po jejich úspěšném zásahu je však jasné, že je nespojují jen zvláštní schopnosti. A minulost si začíná brousit drápy k zúčtování. 

Kniha Až na dno v sobě spojuje love story s mystikou Zdroj: sxc.hu

Populární autorka dlouhé řady romantických příběhů, ve kterých šikovně mísí nevšední tajemnou zápletku s obvyklým příběhem lásky, Amanda Quick, je již dobře známa a zapsána i v našich končinách.

Ve svých knihách spojuje ústřední love story a pro tento žánr nepříliš běžnou mystickou linku. Díky tomu svým dílům přidává nejen na originalitě, ale také velice úspěšně rozšiřuje základnu svých příznivkyň, jež by za běžných okolností po příběhu s paranormální tematikou nesáhly ani za nic.

Útěk domů

Isabella je díky svým nevšedním schopnostem velmi výjimečná. Pomáhají jí při stále se opakujících útěcích před minulostí, ve které přišla o zbytek své rodiny, zároveň jí však zabraňují žít normální život. Až do chvíle, kdy hnána nepochopitelnou nutností, uprostřed noci zavítá do Scargill Cove.

Čtěte také: Kniha Říční znamení. Mercy Thompsonová si vyjela na líbánky za indiány

Z asistentky lehce podivínského, ale atraktivního a obdobně nadaného vyšetřovatele rychle povyšuje nejen na jeho kolegyni. Zároveň mu pomáhá rozplétat záhadnou minulost nově nalezeného domova, aniž by si oba uvědomovali, že se tím vše ještě více zkomplikuje. A že čím více otázek vyřeší, tím více odpovědí jim bude scházet.

Zpátky ke kořenům

Amanda Quick ve svém příběhu, který od prvních řádků nikoho nenechá na pochybách, jaký žánr na čtenářky čeká, beze zbytku dodržuje také všechna přikázání, jimiž se musí řídit též autoři zamilovaných románů. A tento recept se jí pokaždé bez výjimky vyplácí.

Tajemná mladá žena obdařená nadpřirozenými schopnostmi, ale zároveň též opuštěná všemi blízkými a chrabrý vyšetřovatel s mužnými rysy, který je nejen milý a citlivý, ale dokonce má díky vlastním paranormálním schopnostem porozumění pro extravagance lepé cizinky.

To jsou přece základní přísady, které musí zafungovat prostě pokaždé, protože ne každá milovnice láskyplných příběhů je spokojená jen s popisy běžných nudných životů ústřední dvojice ukotvené v naší realitě. Chybí jí právě ta kapka mystiky, již autorka do svých knih tak šikovně přidává.

FOTO: Až na dno Amanda Quick

Na druhou stranu také příznivkyně paranormální mystiky si rády přečtou o překonávání nástrah nadpřirozených nepřátel, které je ukončeno vášnivým objetím hlavní dvojice, která k sobě přese všechno najde cestu, či dokonce svatebními zvony.

A v tomto případě je tu také třetí přísada, tvořící neodolatelnou kombinaci se zmiňovanými dvěma: spočívá v napínavém vyšetřování komplikovaného případu zavánějícího veřejným spiknutím a špionáží, které nezklame snad nikdy. Pokud by se zběžnému pozorovateli zdálo, že k sobě příliš nepasují, velmi by se mýlil.

Ony se totiž vhodně doplňují a dělají z obyčejného harlequinského příběhu něco mnohem zajímavějšího, přitažlivějšího a napínavějšího, aniž by bylo porušeno předvídatelné, avšak milované a vyžadované kouzlo klasické červené knihovny.

Vzato kolem a kolem

Autorka má za sebou již více než dvě desítky v tuzemsku vydaných knih zmiňovaného žánru. Tato skutečnost se jistě pozitivně promítá do řemeslně dobře zvládnutého vyprávění, které není ani kostrbaté či nelogické, ani mu nechybí napětí a spád.

Přestože je to tedy kniha určena spíše pro něžnou část čtenářstva, když si chce ukrátit dlouhou chvíli a trochu se při tom zasnít, nedělá z ní tato skutečnost žádnou třetiřadou záležitost. Intimní detaily sbližování hlavního páru jsou právě natolik šťavnaté, aby navnadily k další četbě, avšak naprosto v mezích obvyklé červené knihovny.

Přečtěte si: Čtenářky objeví v knize Měsíční oko ideální mužský protějšek

Jediné, na čem by možná stálo za to trošku zapracovat, je knižní obálka. Je možná příliš jednostranně směřovaná k milovnicím lovestory, a ztrácí proto šanci oslovit i další potenciální čtenáře. Na druhou stranu si ale na nic nehraje, což je v zásadě velké plus nejen pro obálku, ale pro celou knihu.

A protože patří do řady stejně vnitřně i vizuálně pojatých příběhů, mohou milovnice Amandy Quick hledat právě tyto knižní přebaly, které se na první pohled vymezují z okolní záplavy obdobných nových knih.

A v tomto případě se dokonce mohou těšit též na stejné hlavní hrdiny, protože Až na dno je první částí plánované trilogie Zrcadlo.

Název originálu: In too Deep
Český název: Až na dno
Autorka: Amanda Quick
Překlad: Daniela Čermáková
Obálka: Martina Kysucká
Počet stran: 304
Vazba: vázaná
Rozměry: 205 x 135 mm
Vydal: BARONET, Praha 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Až na dno si sáhne hlavní hrdinka knihy Amandy Quick

Hide picture