Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Bažináč vyřizuje, že V prach se obrátíš

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

28. 3. 2013

Alan Moore a jeho výtvarnický tým předvádějí v pátém díle Bažináče další komiksovou krasojízdu. V hororovém prostředí balancují s elegancí na hraničních možnostech komiksu, všechen jeho potenciál ždímají do maxima. Ale oslní umělecká performance i běžné čtenáře?

Alan Moore je borec… Ne, počkat, takhle vlastně začíná jakýkoli článek o něm. Tak jinak… Alan Moore je… Frajer? Mistr? Komiksový virtuóz? A proč to vlastně měnit, zkrátka je to borec a basta. Snad cokoli, co napíše, představuje modlu v komiksovém světě. A Bažináč se řadí mezi jeho nejzdařilejší počiny.

Alan Moore
Zřejmě nejnadanější (a nejsympatičtější) komiksový scenárista všech dob (*1953). V jeho komiksech se snoubí avantgarda, experiment a preciznost stavby příběhu. Autor legend jako Watchmen-Strážci, Swamp Thing-Bažináč, V jako Vendeta, Liga výjimečných, Ztracené dívky, TOP 10 či Z pekla.

Kam zavede monstrum z bažin čtenáře tentokrát? Naváže se přesně tam, kde skončil minulý díl. Běžní venkované prostě pro zoo- a nekrofilii nemají pochopení. Ale Bažináč chce svou milou zpět a nebojí se kvůli tomu lézt do rajónu i Batmanovi. Ale nic není tak jednoduché, vše se zvrtne a Bažináč se mění v osamělého poutníka vesmírem.

Po epickém završení tetralogie přezdívané Americká gotika se Bažináč stejně nedočká chvilky klidu. Zklidní se ale tempo příběhu. Ne že by bylo extra rychlé, vždy převažovaly výtečné lyrické a úvahové pasáže, tentokrát však přespříliš. Především ze začátku knihy působí děj trochu rozvlekle a vláčně.

Také poněkud pokulhává chování postav. Bažináčovu obrovskou nezměřitelnou sílu čtenáři přijmou jako axiom, ale spousta jeho ostatních vlastností už jim přijde nereálná. I Batman, když dostane levou zadní do klapačky, se okamžitě chová jako největší uťáplice.

obalka John Totleben: Swamp Thing-Bažináč #5

Tyto dvě menší skvrnky ale každý čtenář Bažináčovi promine. Říká si tak jo, je to o malinko horší než předchozí díl. V tom mu ale Moore škrtne sirkou u mozkových blan a člověk hltá stránku za stránkou, nemůže se ničeho nabažit a zdá se mu, že čte tu nejlepší věc na světě.

Ale něco za něco. Moore vyžaduje od čtenáře také jisté znalosti. Za prvé mu prospěje povědomí o postavách, které se v komiksu vyskytují (a rozhodně se do páté knihy nepouštějte bez znalosti předchozích), za druhé nějaké konkrétnější vzdělání. A jako takový bonus pro pozorné slouží maličkosti ukryté v obrázcích (doteď se nemůžu nikde ujistit, jestli byl ten pán v autobuse opravdu Burroughs, nebo ne, ten Moore se mi ale dostal do hlavy).

Pokud čtenář nepřistoupí na podmínky hledání smyslu v každé maličkosti, dočká se stejně velice dobrého příběhu. Stránky plní hororová atmosféra stejně jako pivo močový měchýř. Dojde na jednu dvě bitvy, ty se ale pohybují na vedlejší ranveji, hlavní jsou úvahy. V temném duchu bojuje příroda s technikou, osamělost se šílenstvím… A to vše vypravěč, ať už se do jeho role stylizuje kdokoli, vypráví s nádechem poety.

Krásný balet s komiksovým médiem

Hluboké myšlenky však doprovází úžasné zpracování. Samozřejmě kreslíři Rick Veitch, Alfredo Alcala a John Totleben (škoda, že chybí Stephen R. Bissette) dostali rozkazy od velemistra Moorea, ale svých rolí se zhostili na výbornou.

Čtenáři se totiž stávají svědky překrásného baletu s komiksem jako médiem. Taková práce s panely se jen tak nevidí. Úžasné fázování, sklony, přechody mezi panely, všechno dovedené k dokonalosti. Kapitolu samu pro sebe tvoří poslední část, Mé modré nebe. Čtenář si jen mlaská a stává se svědkem opravdového přelomového díla, které se může rovnat Mooreovým největším počinům. Mlask.

V Bažináči prostě vše vychází. Jak mají avantgardní díla ve zvyku ztížené čtení a nepřehlednost,  zde vše plyne tak, jak má. Výborný metafyzický příběh ve skvostném hávu. Jen škoda, že nás čeká už poslední kniha; nebude se mi chtít s tímhle hrdinou loučit. Ale co v ní Moore předvede? Už tohle vypadalo jako konec, překoná i sebe samého? Ať tak nebo tak, čeká nás další velkolepý zážitek a už aby tu byl (a zároveň aby jich čekala spousta dalších, fňuk).

Originální název: Swamp Thing #5: Earth to Earth
Český název: Swamp Thing-Bažináč #5: V prach se obrátíš
Scénář: Alan Moore
Kresba: John Totleben, Rick Veitch, Alfredo Alcala
Překlad: Viktor Janiš
Obálka: John T. Totleben
Počet stran: 160
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 175 x 265 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Bažináč vyřizuje, že V prach se obrátíš

Hide picture