Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Čtvrtý díl komiksu Scott Pilgrim se tyčí Na vlastních nohou

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

7. 10. 2011

Venku je již čtvrtý díl Scotta Pilgrima, komiksové série o nerdovi. Úžasně vtipné série, s jejímž hlavním hrdinou se ztotožní každý fanoušek čehokoli. Série plné podivuhodných příhod a neméně podivuhodných postav… A možná přijde i podivuhodný mandarín.

Ukázka z komiksu Autor: Bryan Lee O'Malley

Čeští komiksoví čtenáři si zvykli čekat na každý díl série rok, někdy i více. Scott Pilgrim je však v tomto ohledu výjimka (čísla se právě přehoupla přes polovinu). Ujeté příběhy se čtenářům servírují co čtvrt roku. A je to dobře, takovýto styl vyprávění potřebuje své tempo.

Tak tenhle komiks, ten má teda koule

Styl vyprávění, tempo: dva veledůležité prvky knihy. Proces předkládání příběhu nebere autor Bryan Lee O’Malley nijak vážně. Bohudík. Na scénáři je naopak vidět, že se při jeho tvoření musel bavit. Ze všeho dýchá atmosféra od fanouška pro fanoušky.

Baví vás Scott Pilgrim? Podívejte se také na další články

Příběh je opět napěchován různými malými vtípky, popkulturními odkazy (je jich sice o mnoho méně než v předchozích dílech, stejně však pátrejte například po relikviích smrti) a výtvarnými výdobytky. Jak scénář, tak i výtvarná stránka předávají do komiksu obrovskou nespoutanou vlnu energie. Příběh letí zběsilou rychlostí a čtenáře nakopává více než elektrický ohradník.

Připoutejte se prosím, tohle bude jízda.

Nesnesitelná lehkost bití do vaší bránice

Lehce přitroublá kresba a hlášky a dialogy imbecility se skvěle doplňují. Proč si s něčím lámat hlavu, přistupme k tomu jako ke hře a k panelu s močením přidejme pixelový loading. Myšlenkový průjem. Genialita. Proč zůstávat u reality nebo se zaobírat fantasy příběhem? Udělejme hlavní dějovou linku z života naprosto reálného, naprosto bezvýznamného člověka a řízněme ji čímkoli, co nás napadne. Bomba.

Oproti předchozím dílům ubylo soubojů. I když se může zdát, že se tak tempo příběhu zpomalí a kvalita dojde k újmě, je tomu právě naopak. Čtenář jen dychtivě touží po dalším famózním dialogu, dalších absurdně vtipných zážitcích z opravdového života kreslené postavy.

Ovšem, vše dobré má i horší stránku. Tou je například protahování vyprávění. Jistě, dává ohromný prostor dalším vtípkům, jenže ty už čas od času působí vyčpěle. Někdy se přece jen nepodaří trefit tu správnou notu. Dalším záporem tohoto dílu je přílišné množství postav.

Čtěte: Nejdřív osmý díl komiksu Kazatel A pak vypukne peklo

Leckteré postavy se už pamatují hůře a občas dělá čtenáři opravdu velký problém rozeznat od sebe jednotlivé figury. Ono také není divu, když v každém díle vypadají trochu jinak (a tu a tam i v průběhu děje) a ona černobílost rozpoznávání moc nepomáhá (ke knize však sedí skvěle).

Máte dost hlubokých věcí? Naprosto perfektní oddechovkou, u níž se ještě silně nasmějete, je právě Scott Pilgrim. A za tu cenu? Navíc je to komiks, který si můžete přečíst i vícekrát: kniha totiž uteče jako první sex.

Název originálu: Scott Pilgrim #4: Na vlastních nohou
Český název: Scott Pilgrim #4: Scott Pilgrim Gets It Together
Scénář a kresba: Bryan Lee O‘Malley
Překlad: Jitka Jeníková
Obálka: Bryan Lee O‘Malley
Počet stran: 216
Vazba: paperback
Rozměry: 130 x 190 mm
Vydal: BBart, Brno 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Čtvrtý díl komiksu Scott Pilgrim se tyčí Na vlastních nohou

Hide picture