Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Dívka jménem Patience a komiksový trip časem a šílenstvím

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

8. 9. 2016

Nakladatelství Trystero loni vstoupilo na český komiksový trh knihou stripů Autobus. Vstup to byl významný a Autobus sklízel na všech polích samou chválu. Letošním titulem mladičkého nakladatelství je Dívka jménem Patience – opus legendy nezávislého komiksu Daniela Clowese.

 

Jack a Patience čekají na výsledek těhotenského testu. Je pozitivní. Jack a Patience mají radost, že čekají dítě. Mají? Možná, ale i kdyby ano, asi by šťastni nebyli, tušili-li by, co je za pár dní čeká. Za pár dní se totiž realita přelije v odyseu futurismu a psychedelie skrze nelítostný časoprostor.

Daniel Clowes
Daniel Clowes představuje na poli nezávislých komiksů ohromnou ikonu. Průkopnickým médiem byla série Eightball (její části vyšly i samostatně, u nás například Jako sametová rukavice odlitá ze železa), mezi nejznámější počiny patří Ghost World (zfilmovaný se Stevem Buscemim) a Wilson (připravuje se film s Woodym Harrelsonem).

Dívka jménem Patience zpočátku působí jako civilní, trochu depresivní příběh o strachu z dítěte, o to, jak se o něj postarat, o finance. Ale totéž platí i o Lynchově Mazací hlavě. A stejně jako v Mazací hlavě po chvíli přijde zcela zásadní zlom.

Clowes se soustředí především na to, aby nám vybarvil Jacka a Patience. Jistěže je Jackův příběh dojemný, jistěže je Jackova láska k Patience nezlomná a srdcervoucí, ale nehraničí už pomalu se šíleností?

Sledujeme jej, jak se jeho život propadá do kanálu, jak zahazuje kvůli jedné tragédie veškeré bytí, jak je pro svou touhu (jakkoli správnou) schopen čehokoli. Právě ty dvě kontrastující roviny, hluboce zamilovaný muž a vyšinutý magor, dodávají komiksu ten říz; ten moment, kdy člověk neví, k jaké straně se přiklonit.

Daniel Clowes: PatiencePatience – ač velice silná ženská protagonistka, rozhodně nečekejte, že v jejím životním příběhu najdete mnoho pozitivního. Buranov, líný alkoholický nevlastní otec, sestra feťačka, a to ani nemluvíme o tom, co takové holce můžou provést kluci. Život jako z Květů nečekejte.

Je zajímavé, že Dívka jménem Patience nutí čtenáře stále myslet o ní jako o komiksu ze skutečného světa. Ve skutečném světě asi jen málokdo z nás cestuje časem. Ale právě pro ty postavy, mezi nimiž snad žádná nemá svou temnou stránku (minimálně lži a tajemství nesmí chybět), vytvářejí tu auru reálna.

Clowes do knihy vecpal obrovskou dávku nadhledu a absurdit. Přesto se ale člověk nemůže ubránit dojmu, že vypráví příliš strojově, odcizeně. Trochu zosobnit vyprávění, šoupnout tam trochu vtipu nebo nějaké energie by nebylo vůbec na obtíž.

Proč? Protože jsem z budoucnosti a sežehnu vaše děti na popel.

Co se týče vizuálu, Clowes volil pestré pastelové barvy, toxicky jedovaté bohaté a veselé barvičky, které jako by vypadly ze Zajdy Munroa. V té záplavě cmyku vystupuje podzemní temnota snad ještě víc. Pestrobarevný rozklad duše se zračí i v pitomém domě, v prázdné maloměstské ulici, v připitomělém plakátě na stěně.

A co taky jiného, než pestrobarevnost zvolit k podobné psychedelické jízdě? Psychika hrdiny je na dosah a postavám se ta jejich temná minulost a falešná přítomnost přímo zračí ve tvářích. Šlápnout trochu víc do nasazení při tvorbě, krapítek se do toho namísto robotického ztvárnění příběhu vžít a máme tu něco, co vás dostane do kolen. Takhle vás to jenom… ehm… dostane?

Daniel Clowes představoval jeden z obrovských dluhů na české komiksové scéně. Sametová rukavice nestačila. Je dobře, že se Trysteru podařilo v crowdfundingové sbírce vybrat dostatek peněz, aby Dívku jménem Patience vydali v patřičném provedení a tento dluh alespoň částečně splatili. Bude velké překvapení, jakou bombu si na nás tohle nakladatelstvíčko přichystá příště.

Originální název: Patience
Český název: Dívka jménem Patience
Scénář a kresba: Daniel Clowes
Překlad: Martin Svoboda
Počet stran: 180
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Trystero, 2016
Doporučená cena: 699 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dívka jménem Patience a komiksový trip časem a šílenstvím

Hide picture