Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Druhá Liga spravedlnosti koná krok vpřed nejen časoprostorem

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

17. 9. 2013

Howard Porter: JLA - Liga spravedlnosti #2Po prvním díle, který pro většinu čtenářů představoval jen zklamání plné klišé, nudy a přehnaně trapně velkých bitev, si většina lidí koupi druhé knihy rozmyslí. Škoda, protože kvalitativní skok má orientaci vpřed a jeho velikost je značná. Že by Morrisonovi v DC Comics zase popustili uzdu?

uvodni Howard Porter: JLA - Liga spravedlnosti #2

Tak co nás čeká tentokrát? Lex Luthor založí Gang nespravedlnosti, pokusíme se myslet jako Joker, budeme cestovat časoprostorem do Země zázraků, zachráníme budoucnost, najdeme Kámen mudrců, vypořádáme se s nepřítelem na naší základně, rozdáme si to se Zealot (ehm…). Zkrátka v druhé knize JLA – Ligy spravedlnosti toho čeká mnoho.

Grant Morrison
Skotský komiksový a divadelní scenárista, který účinkuje i v klipech My Chemical Romance. Z jeho věhlasných děl u nás vyšli třeba New X-Men, JLA, nějaký ten Superman a nejeden komiks s Batmanem. Za svou práci byl oceněn i anglickou královnou, jmenovala ho Member of the British Empire.

Grant Morrison je jako meteorit. Zaprvé, má svou světlou i tmavou stranu. A pokud míří k vám do knihovny, netěšíte se ani na jednu. Světlá je špatná, protože se na ní vše jeví hned a jasně, hloupé podsouvání čtenáři, barevní epičtí superhrdinové. Tmavá? Také nic moc, ohrožení celého lidstva a potřeba ochránce. A o obou stranách je vám jasné, že tam bohužel musí být.

Zadruhé, když meteorit narazí do hvězdy, jde o unikátní podívanou. Velkolepé výbuchy barev, záblesky, zatím běžnému lidskému mozku nepochopitelné úkazy. Ale hlavně ta show, úžasné představení, jež se jen tak nevidí a člověka nenechá chladného, byť mu rozžhaví veškeré jeho obvody.

A Morrison má to štěstí, že jemu se jeho meteoritické dráze do cesty staví neběžné množství hvězd.

obalka Howard Porter: JLA - Liga spravedlnosti #2

V minulém díle letěl omšelý zvětralý (vakuem?) kámen monotónním vesmírem a nikoho nedokázal nadchnout. Byť se mělo dít hodně, rozhodně se to tak přihlížejícím nezdálo. Až první polovina druhého dílu (a závěr) skýtají to, co čtenář chce, na co čekal takové množství nudných a táhnoucích se stran. Podivné události, bizarnosti a absurdní lapálie. A přesto zapadající. A hlavně bavící a pozornost lákající.

Lehké nadšení strhává dolů část mezi těmito úkazy, jež trpí podobnými neduhy jako minulá kniha a jako schéma většiny superhrdinských komiksů. Objeví se neznámý superpadouch a o JLA, lize nadlidí s tajnými schopnostmi a identitami, jen tak zjistil všechno, jako by k tomu měl přístup každý béčkový zloduch. A samozřejmě od něho všichni dostávají s přehledem na hubu, až najednou ha ha, zmýlil jste se, zločinče, a zničehonic, ač na něj předtím zdaleka neměli, ho bez potíží porazí. Achjo.

Koho by neuchvátil ničící dopad?

Obrovský krok vpřed vykonala rovněž kresba. I když zde Howarda Portera nejednou někdo střídá (například Lobův kreslíř Val Semeiks), už se nezdá tak tragický jako dříve. Naučil se alespoň trochu kreslit tváře a teď se každá postava v pozadí netváří jako našpulená třináctiletá dylinka či superdrsný macho. Samozřejmě, ještě je co napravovat, ale se svou jednoduchostí příběh vede a už tolik neruší přehnanou trapností.

Ať tak či tak, jedná se o obrovský posun k lepšímu. Výtečné části sice střídají nějaké slabší, ale dobré převažují. A i ty špatné pořád fungují lépe než ty z první knihy. No, pokud to tak půjde dál a vše se bude zlepšovat, rozhodně je proč se těšit na trojku (ehm).

PS: A pokud si tu dvojku nechcete koupit, opravdu o tom ještě popřemýšlejte. Za šanci to stojí, ne?

Název originálu: JLA: The Deluxe Edition Volume two
Český název: JLA: Liga spravedlnosti #2
Scénář: Grant Morrison, Christopher Paquette
Kresba: Howard Porter, Val Semeiks, Arnie Jorgensen, Yanick Paquette, Gary Frank, Greg Land
Překlad: L‘udovít Plata
Obálka: Howard Porter, Edgar Delgado
Počet stran: 344
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 175 x 265 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 790 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Druhá Liga spravedlnosti koná krok vpřed nejen časoprostorem

Hide picture