Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Edward Gorey přednáší Hloupý žert. Žerty na vlastní nebezpečí

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

28. 10. 2015

Kuriózní humor Edwarda Goreyho plný deviací, cynismu, viktoriánství a poťouchlých hříček vrací úder v knížečce Hloupý žert a jiné povídky. A žert to rozhodně není hloupý, Gorey si dokáže své čtenáře podmanit a ve svých v temnotě se skvoucích povídkách je pohltit.

Edward Gorey: Čerstvě deflorovaná dívka

Edward Gorey: Čerstvě deflorovaná dívka

Hloupý žert přináší pět povídek z celého záběru Goreyho tvorby. Švetkouni jsou němé dada/sur výjevy jedné normální rodinky, Osudový kosočtverec Goreyho abeceda, Čtvrteční liják deštníková poťouchlost, Nechutný pár cynická černota a nakonec hravý titulní Hloupý žert.

Edward Gorey
Edward Gorey (1925-2000) byl americký spisovatel, ilustrátor a komiksový tvůrce. Dá se říct, že měl cákance umění všude kolem sebe. Nevlastní macecha kabaretní zpěvačka, která si zahrála v Casablance, otec novinář. Čeští čtenáři od něho mohou vlastnit Kuriózní lenošku, Octárnu, Čerstvě deflorovanou dívku a Hloupý žert.

Vrcholem knihy však není onen Hloupý žert, nýbrž Goreyho typická abeceda, totiž bizarní Osudový kosočtverec. Gorey předvádí devianty a podivíny v temných, ale zábavných rýmovačkách doplněných ilustracemi se správně viktoriánským nádechem.

Se svou typickou nekompromisností topí čtenáře v černém humoru, který v říkankách vypiplává do puntičkářsky vybroušené formy. Nutno ale dodat, že tentokrát občas trochu pokulhává překlad a rýmy, rytmy nesednou přesně. Občas na obtíž, občas ale zmršený poslední verš paradoxně jen umocní ono bezcitné kouzlo.

Edward Gorey: Hloupy zertNechutný pár pak představuje zřejmě ten hlavní důvod, proč Goreyho tak zbožňuje Nick Cave. Žádné slitování, smilování patří do pohádek, tohle je obraz světa bez lásky. Výjevy ploché krutosti jsou ve svém faktualismu prosyceny humorným podložím, nadhled je zde kořeny, které se pod povrchem skrývají.

Čtvrteční liják tvoří to nejpotrhlejší, co zde vůbec máme. V tom předčí i úvodní Švestkouny (kterým chybí náboj a docela nudí). Absurdní příběh o deštníkách, v němž se absurdita s přibývajícími obrázky jen kumuluje a kumuluje. O tom, jak se může naprosto všední situace zvrtnout.

Kantor koupil žáčkovi zmrzlinu
doufaje, že dítko těžko odolá,
pak na něm vyzkouší pár mravních přečinů,
které skutečně jen málo lidí zná.

A na závěr Hloupý žert. Zřejmě nejnormálnější příběh z celé sbírky (ehm, to neznamená, že by byl úplně normální). Příběh, který má začátek, prostředek i konec. Příběh, který má příběh. Dětinské verše doplňují povídku postavenou na čisté hravosti.

Hloupý žert a jiné příběhy krásně doplňuje řadu předchozích Goreyho sbírek a nutno doufat, že není v této řadě předchozí. Byť v mnohém předchozí Čerstvě deflorované dívce ani zdaleka nestačí, v nejednom okamžiku (Osudový kosočtverec! Nechutný pár!) dostane čtenáře nekompromisně do kolen.

Název originálu: The Stupid Joke
Český název: Hloupý žert a jiné příběhy
Autor: Edward Gorey
Překlad:
Tereza Ješátková
Počet stran: 136
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Dokořán, Praha 2015
Doporučená cena: 265 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Edward Gorey přednáší Hloupý žert. Žerty na vlastní nebezpečí

Hide picture