Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Fantasy knize Vzestup Nyphronu se klišé vyhýbají obloukem

Marek Hofman

Marek Hofman

12. 9. 2012

Fantasy série Dobrodružství Riyria je nyní v polovině. Dvojici románů doplnila kniha Vzestup Nyphronu a jejímu autorovi Michaelu J. Sullivanovi se daří držet nastavené laťky.

S dvojicí zlodějů Hadrianem a Roycem se setkáváme potřetí. Zdroj: výřez ze zahraniční obálky

Americký spisovatel Michael J. Sullivan se snaží dokázat, že klasická fantasy má stále co nabídnout. Chce to však pracovat trochu jinak, vyvarovat se zajetých klišé, přinést čtenářům sympatické a realistické postavy, stejně tak i příběh. Sullivan navíc obohatil svou sérii nazvanou Dobrodružství Riyria náležitou dávkou humoru. Zatím se mu tohle všechno daří.

Michael J. Sullivan

Americký spisovatel fantasy Michael J. Sullivan se narodil 17. září 1961. Jako spousty dalších jej ovlivnila četba Tolkienova Pána prstenů. O psaní se pokoušel už v dětství. Ani později, kdy se psaní věnoval profesionálně, se mu však nedařilo. Prorazil až se sérií Dobrodružství Riyria, již původně vytvořil pro svou dyslektickou dceru.

Hexalogii odstartoval román Královské spiknutí. V něm si autor pohrával s intrikami a konspirací. Magii de facto ořezal na minimum. V následující knize, jež dostala název Avempartha, namíchal mnohem fantastičtější koktejl. Vytyčený cíl – tedy nepřekročit hranici klišé – se mu ale i tak dařilo.

Přečtěte si: Kniha Hostina pro vrány je oproti předchozím dílům poněkud rozvláčnější

Ve třetím dílu série, románu Vzestup Nyphronu, Sullivan stále udržuje ramena v rovnováze. Magie začíná nabývat na síle a její role v příběhu se stává významnější. Tento fakt ale vyvažují naprosto nefantastické pasáže, v nichž jsou daleko důležitějšími ostré čepele nebo jazyky.

Zlým se člověk nerodí

Úloha hlavních aktérů opět připadla na dvojici zlodějů Royce a Hadriana. Koneckonců samotný název série dostal pojmenování po jejich zločineckém spolku Riyria. Zdá se, že jejich životní trasa je už navždy spojena s princeznou Aristou. Ta totiž nesouhlasí s činností svého královského bratra, a tak se rozhodne vzít otěže do vlastních rukou. K tomu si samozřejmě přizve i zlodějské duo, které nabízená dobře zaplacená – byť protizákonná – práce neurazí.

Čtenář tak lépe poznává charaktery princezny Aristy a hlavně Hadriana. Nečestná živnost mu přestává vonět a nejraději by Royce opustil a začal se věnovat žoldnéřství. Postavu Royce tentokrát spisovatel poněkud upozadil, přesto i jeho minulost částečně poodhalí.

A zde se opět potvrzuje pravidlo, že ačkoli příběhu vévodí antihrdina, vyloženě zlý není. V určitých momentech se zkrátka zachová čestně. Důvod, proč se po většinu času tváří jako parchant, pak autor připisuje hrdinově nelehkému a nepěknému dětství a dospívání. Skutečného padoucha, jenž by představoval ztělesnění ďábla, asi člověk jen tak nenajde. Snad jen s výjimkou Erica Cartmana ze South Parku.

Druhou dějovou linii obstarává nová císařovna, dříve dcera farmáře, Thrace. V závěru Avemparthy se ukázalo, že plány činitelů církve a šlechticů nevyjdou hladce, jak se předpokládalo. Projevili však umění dokonalé improvizace a vesnická dívka jim posloužila jako vhodná oběť. Loutka bez vzpomínek na minulost však postupně začíná být spíše na překážku než k užitku.

Začínat od prostředku se nedoporučuje

Ač jednotlivé knihy obsahují relativně uzavřené příběhy, nebylo by ideální začínat od třetí části. Skok do rozjetého rychlíku by čtenář sice přežil – většinu podstatného spisovatel zopakuje -, mohl by si však při dopadu zvrtnout kotník. Zvláště u linie nové císařovny totiž řada vysvětlení chybí, navíc znalost jejích předchozích osudů současnou situaci umocňuje.

Přestože Sullivanova série právoplatně spadá do žánru fantasy, mnohé si vypůjčil ze skutečného života a historie. V Královském spiknutí si čtenáři mohli všimnout podobnosti v chování lidí vůči elfům, kteří s nimi jednali podobně jako osadníci s původními severoamerickými Indiány. Ve Vzestupu Nyphronu zase dosazení Thrace na císařský trůn připomíná machinace středověkých panovníků. A ani nyphronská církev si s minulostí katolické v ničem nezadá.

Čtěte také názor redaktorky Anny Malé

Právě realistický příběh dělá ze Sullivanových knih to, co z nich chce mít. Neokoukané romány, jež čtenáře baví, protože nemají pocit, že drží v rukou tisíckrát obehranou variaci na stejné téma. Naopak dostanou kvalitně zpracovanou klasickou fantasy se vším, co k ní patří, avšak zbavenou otřepaných motivů.

Tento úkol jistě není nijak snadný, Sullivanovi se však daří plnit jej perfektně. Díky tomu se člověk ihned po přečtení jednoho dílu těší na další pokračování.

Název originálu: Nyphron Rising
Český název: Vzestup Nyphronu
Autor: Michael J. Sullivan
Obálka: Michael J. Sullivan
Překlad: Jana Rečková
Počet stran: 312
Rozměry: 150 x 210
Vydal: Argo, Praha 2012
Běžná cena: 298 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Fantasy knize Vzestup Nyphronu se klišé vyhýbají obloukem

Hide picture