Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

Recenze filmu Abraham Lincoln: Lovec upírů. Kolega Masaryka kosí zubaté

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

18. 7. 2012

Politika není žádná sranda, to ví přece každý. Že si ale po šichtě v práci světoví státníci odbíhají ve volném čase kosit upíry, to už tak známá věc není. Naštěstí o ní ví režisér Timur Bekmambetov, který na plátna kin vyvrhl ujetou akční jízdu plnou krve a přepáleného 3D. To vše ve jménu Ameriky.

V posledních letech se v knižním světě rozmohl zajímavý fenomén. Mladí autoři se rozhodli sáhnout do historie, popřípadě do historických románů, a ikonické postavy dějin spojit s prvky fantasy a hororu. Výjimkou nejsou ani tituly knih obsahující Pýchu, předsudek a zombies. Přesně do této kategorie zapadá také Abraham Lincoln: Lovec upírů z pera Setha Grahame-Smithe, který mimochodem stojí i za výše uvedeným znásilněním Jane Austen.

Abraham Lincoln byl 16. prezidentem USA a prvním členem tohoto úřadu z řad Republikánské strany. Syn farmáře a negramotné matky se už od dětství sám vzdělával. Vyzkoušel si celou řadu zaměstnání od dřevorubce až po zeměměřiče. V roce 1834 složil advokátní zkoušky a začal se zajímat také o politiku. Po mnohaletém politickém postupu usedl 4. března 1861 do prezidentského křesla USA, kde vydržel celá dvě volební období, během kterých prosazoval zejména zcela nový pohled na otrokářství. 14. dubna 1865 na něj byl spáchán atentát, jehož následkům o den později podlehl.

Bylo jen otázkou času, než si šílených výplodů ještě šílenější spisovatelské mysli všimne Hollywood. Jiné dostaveníčko Pýchy a předsudku s predátory měl svého času dokonce produkovat Elton John, na plátna kin to ale dříve stihl jeden z nejslavnějších amerických státníků historie – sekerou vyzbrojený švihák v cylindru Abraham Lincoln.

Když selže politika, přichází ke slovu sekera. Zdroj: distributor filmu

Jak praví smyšlená historie, slovutný Abraham byl už od dětství neohroženým bojovníkem za práva slabých. Když mu chtěli odvést jeho černošského kamaráda, popadl sekeru a s odpornými otrokáři si to chtěl vyřídit hezky osobně. Bohužel se z nich vyklubala sekta upírů, která si podobné věci nenechá líbit. Abraham tak v krátkém sledu přišel o otce a matku. Sám sobě dá slib, že to těm zubatým potvorám jednou spočítá.

Jako na zavolanou mu pak osud do cesty přihraje zkušeného upírobijce Henryho Sturgese, který budoucího prezidenta USA vyzbrojí sekerou a pošle do světa na nikdy nekončící lov krvelačných monster.

Očima Pavlíny Nouzové: Podle názvu to zní jako pěkná ptákovina. Jenže až uvidíte Abrahama Lincolna, kterak si nechává odlít na sekeru stříbro a následně s ní kosí upíry, bude vám jasné, že tohle nemohlo být myšleno vážně. A bude se vám to líbit.

Přesto stačilo přitlačit trochu na pilu (nebo sekeru?), vrazit do toho víc humoru a parodických vtipů a hned to mohlo být ještě o chlup lepší. Navíc závěrečná část, která míchá válku Severu proti Jihu s válkou lidí proti upírům, je bohužel zbytečně zdlouhavá, a tak logicky nudná.

Hodnocení: 3***

Po přečtení šílené zápletky na mysl průměrného fanouška vytane jediné možné jméno režiséra, který se s podobnou látkou dokáže poprat, a tím je Timur Bekmambetov. Kazašský solitér stylově zadaptoval Denní i Noční hlídku, Hollywood mu pak nabídl také zfilmování komiksu Wanted. V něm dokázal, že prostě a jednoduše umí. Když ho ale nic nedrží, jedinou překážkou je mu paradoxně on sám. Nejnovější dílko budiž zářným příkladem.

[youtube_660]4g1WUABP-yA[/youtube_660]

Nápady jako vzešlé z opilecké debaty nad pivem totiž ve většině případů nemají v poměrně drahém filmu co dělat. „Ty jo, a co kdyby se ti dva mlátili na hřbetech běžících koní a pak po sobě ty koně budou i házet?“ říkal si asi Bekmambetov při diskuzích s autorem předlohy a zároveň také scenáristou filmu. Přitom by stačilo jen malinko ubrat plyn a režisér mohl nádherným způsobem navázat na divoké, přesto ale autorsky umírněné a vysoustružené Wanted.

Scenáristická nezkušenost Grahame-Smithe pak talentovanému Kazachovi také příliš nepomáhá. Dějových zkratek je tu až příliš. Abraham je malý, má trauma. Bum a je z něj dospělý chlap jak poleno, který se učí, jak zabíjet upíry. Bum a z nejistého hošíka je padesátník s cejchem prezidenta Spojených států. Až to v mnoha momentech navozuje dojem, že o děj tu vlastně ani nejde a tvůrci spíše lepili mezery mezi akčními scénami.

Soutěžte s TOPZINE.cz o originální trička k filmu Abraham Lincoln: Lovec upírů

Ty jsou totiž tím skutečným vrcholem filmu. Bekmambetov zpomaluje, zrychluje, a to vše prokládá gigantickými stříkanci krve, jejíž vlastnosti sice nemají se skutečností nic společného, ve 3D ale vypadají zatraceně skvěle. Už tak adrenalinové momenty nakopává do jiné dimenze přesný hudební podkres od stále oblíbenějšího skladatele Henryho Jackmana (X-Men: První třída).

Jak už je u režiséra Wanted zvykem, správnou míru nevyznává ani ve využití 3D. Sekery létají na vyděšené diváky, hektolitry krve špiní zařízení kinosálu a upíří duhovky se podobají nekonečnému tunelu až do útrob mozku.

Miluju, když zpomaleně vycházím z mlhy

Čistě béčkový námět  z vod vymývání mozku a naprosté debility tahá představitel hlavní role Benjamin Walker. Mladá verze Liama Neesona bez zaváhání zvládá jak polohu mladého trdla sbírajícího životní zkušenosti, tak pod maskou zestárlou, padesátiletou verzi hlavy státu. Zbytek herecké sestavy nestíhá a sbírá body spíše za pár přiblblých hlášek, popřípadě efektní bojové schopnosti.

Nepodceňte přípravu a před návštěvou kina si pročtěte stylový komiks na motivy knihy

Úsměvně působí snahy o jakoukoli přesahovost do reálného světa. Bekmambetov nešetří narážkami na americký patriotismus a snahu této světové velmoci o napravení světa. Jen je těžké odhadnout, kde si z toho střílí záměrně a kdy jen přešel do módu, ve kterém například Roland Emmerich pracuje neustále.

Abraham Lincoln: Lovec upírů bohužel zůstal na půli cesty k našlapané zábavě, která vám nedá vydechnout. V mnoha momentech přestanete dýchat a budete jen uznale pokyvovat hlavou, ve chvílích ostatních se ale dostaví nuda, což je u snímku, který chce primárně bavit, přece jen pořádná slabina. Jako akční jednohubka, na kterou pět minut po odchodu ze sálu zapomenete, ale funguje nové dílo Timura Bekmambetova obstojně.

Abraham Lincoln: Lovec upírů (Abraham Lincoln: Vampire Hunter)

Horor / Thriller / Fantasy
USA, 2012, 105 min

Režie: Timur Bekmambetov
Hrají: Benjamin Walker, Anthony Mackie, Dominic Cooper, Mary Elizabeth Winstead, Jimmi Simpson, Erin Wasson, Robin McLeavy, Alan Tudyk, Rufus Sewell, Marton Csokas, Joseph Mawle, Laura Cayouette, John Rothman

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Abraham Lincoln: Lovec upírů. Kolega Masaryka kosí zubaté

Hide picture