Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Flash: Znovuzrození je jeden z komiksů, co se vydávat nemusel

Ondřej Lorenc

Ondřej Lorenc

30. 8. 2013

Ethan Van Sciver: Flash Tak se nám znovuzrodil Flash. Ne ten původní, ani ne ten z budoucnosti, ale překvapivě ten nejpopulárnější. Fanoušky žlutého blesku by tahle zpráva mohla potěšit, a možná se komiksem budou ohánět v seriálu Big Bang Theory, ale jinak není o co stát.

Běžec Barry Allen utekl svému osudu a vrátil se na svět s hořkým pocitem v ústech, že něco není dobře. Bohužel tenhle pocit přenáší i na čtenáře, kteří listují komiksem. Není sám, kdo má dojem, že k jeho znovuzrození nemělo dojít, radují se z něj snad jen další fiktivní postavy.

Geoff Johns
Mainstream. Tímhle jedním slovem se dá shrnout tvorba autora v posledních letech. Ať už JLA, Flash nebo Green Lantern, nestojí příběhem skoro za nic. Nicméně jeho renomé je stále úctyhodné a jistě se nedá vymazat ze světa komiksu. Stále lepší, než kdyby se pokoušel psát jinou literaturu.

Nový Flash je o trochu červenější, rychlejší a má o centimetry delší křidélka na hlavě. Navíc je jen jedním z poměrně početné rodiny běžců a rozpoznat od stávajícího Flashe se dá jenom tak, že se jeho kostým nechutně neleskne. To je určitě plus.

Klapka, příběh lásky po sto devadesáté

Love story ke komiksu vždycky patřila. Lois Lane, Marry Jane Watson, drahé polovičky drží superhrdiny  nad vodou, podpoří nebo se naopak dostanou do nebezpečí a dají prostor velkolepé záchraně.

I tentokrát se jedné dočkáme, ale už je toho moc. Už se to příliš opakuje a téma přímo čpí ohraností a nudou. Proč? Situace kolem velké lásky a jejího dopadu na superhrdiny se stala nezáživnou. Je prostě zábavnější číst o hádkách, roztržkách nebo i temnějších variantách.

obalka: Ethan Van Sciver: Flash Znovuzrozeni

Je to jako poslouchat pořád dokola tu samou písničku. Na začátku zněla skvěle, pak už jenom zůstane součástí playlistu, ale po delší době je prostě jenom otravná.

A koho bolí oči, ať si koupí sluneční brýle

Není divu, že mnoho lidí odloží například staré omnibusy s tím, že je to černobílé a nedá se to číst. Druhý extrém je možná ještě horší.  Každý se tváří jako kdyby právě zachránil svět, a skoro nikdy si oko neodpočine u nekřiklavého momentu.

Komiks graficky působí jako špatný pokus o napodobení uměleckých ilustrací Jima Leeho. Nemá ale jeho rovnováhu a kvalitu, je místy příliš křiklavý, jinde působí nepřirozeně a uměle. Prostě žádná sláva se nekoná.

Popularita má svou cenu

Komiks po všech nepovrchních stránkách tvrdě platí. Je to celkem hrůza, ale na druhou stranu, jak se má náctiletý mainstream živit? Aby nebyla jenom plivána síra a oheň, pár horších příběhů už světlo boží také spatřilo a JLA je ještě o kus přemalovanější.

Takže kdo Johnse může, pak je komiks asi i třikrát lepší než je jeho hodnocení. Stejně to není moc, ale proč ne. Tak s úsměvem do čtení!

Originální název: Flash: Rebirth
Český název: Flash: Znovuzrození
Scénář: Geoff Johns
Kresba: Ethan Ven Sciver
Překlad: Mardin D. Antonín
Obálka: Ethan Van Sciver
Vazba: brožovaná
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB/Art, Praha 2013
Počet stran: 168
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: * (20%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Flash: Znovuzrození je jeden z komiksů, co se vydávat nemusel

Hide picture