Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Hokus pokus brutalběs Simpsonových byl splácán kvalitně

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

5. 12. 2012

Nejnovějším počinem ze stáje Simpsonových je čarodějnický speciál Hokus pokus brutalběs. Hororově komediální příběhy pohybující se od parodie po duchařskou historku dokážou zabavit i pobavit.

Ačkoli jako hlavní tažná síla, produkt čítající četnější pokračování, funguje klasická série, čarodějnické speciály, jež se kvalitativně pohybují mnohem výše, se dočkaly již čtvrtého dílu. V něm na čtenáře čekají parafráze Pána prstenů, Stephena Kinga i komiksové bichle Z pekla.

Ian Boothby
Manžel Piy Guerry (kreslířky série Y: Poslední z mužů) tvoří pravidelně pro Bongo Comics Simpsonovi a Futuramu, jež také spojil v nákladném crossoveru Propletená lapálie. Je držitelem Eisner Award, televizním scénáristou (psal například Caspera) a mimoto si zahrál ve filmu Adama Sandlera Rivalové.

Čím tyto speciály převyšují klasickou ošlapanou cestu? Oproti osvědčené verzi pracují s novými způsoby. Nesnaží se nacpat do každého obrázku jeden gag a na každou stránku dva nastrčené popkulturní odkazy.

Dokonce zde občas opravdu jde i o příběh. Ne jen o nosnou dutou kostru k typické výplni. Dost často vystaví autoři děj na parodování cizího díla, nicméně nevezmou z něj jen něco. Přetvoří ho lidsky, tak, aby dával (vygumovaný) smysl. Občas vybudují byť ne příliš zázračnou, ale alespoň nějakou atmosféru (samozřejmě komediální, ne hororovou).

Samozřejmě tato ospravedlnění neplatí pro všechny povídky. Občas prosvitne absolutně prostoduchý příběh, vytvořený jako obměna zažitých věcí.

A naplněných rádoby vtipnými hláškami. Pak těhotné stránky dusají hromady textu, kvůli kterým se čte komiks úděsně pomalu s tempem nudného pohřebního duchovního. Suchopárné chrlení suchých hlášek, které jen natahují fádní příběh, jenž by se naprosto obešel i bez nich.

Oproti normální sérii působí oživujícím dojmem i kresba. Z nijak neměněné stylizace se zde stávají živelné úkazy (na springfieldovské poměry).

Slunce vystoupí jen občas, v čarodějnických speciálech

Nejenže se zde výtvarné styly mění, ale občas působí opravdu zdařile. A občas až zajímavě.  V Společenstvu Simpsonů od Iana Boothbyho se i kresba vcítí do fantasy malby vyskytující se na obálkách a merchandisingu k Pánu prstenů. Okouzlující kombinace, nejlepší povídka čeká hned jako první.

Co samozřejmě stojí za pozornost a možná jde o tu opravdu nejkvalitnější věc na celých Simpsonových, to je samozřejmě překlad Petra Putny. Spousta slovních hříček, spojení začínající na stejná písmena, rýmy, se vším si zdařilý překladatel poradit. Člověk se jen diví, jak tak pracné překlady zvládá tak rychle.

Co o Hokus pokus brutalběsu říct jako o celku? Snad jen, že kdo hledá kvalitní čtivo, přeci jen by se mu měl vyhnout. Ale kdo hledá čtení na minutku na záchod, nenáročné a občas zábavné, koupě by neměl litovat. A co se týče Simpsonových, nádherný nadprůměr.

Název originálu: The Simpsons: Treehouse of Horror – Hoodoo Voodoo Brouhaha
Český název: Simpsonovi: Čarodějnický speciál – Hokus pokus brutalběs
Scénář: Ian Boothby, Gail Simoneová, Hilary Barta, Stephen Sullivan, Scott Shaw!, Ty Templeton, Gary Spencer Millidge, Paul Dini
Kresba: Dan Brereton, Jill Thompsonová, Hillary Barta, Art Villanueva, Nick Rink, Gary Spencer Millidge
Překlad: Petr Putna
Počet stran: 128
Vazba: paperback
Rozměry: 200 x 275 mm
Vydal: Crew, Praha 2012
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hokus pokus brutalběs Simpsonových byl splácán kvalitně

Hide picture