Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Indiana Jones a jeho Další dobrodružství podruhé. Hurá kydlit nácky!

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

17. 9. 2012

Omnibus Indiana Jones: Další dobrodružství mapuje úplné počátky Indyho v komiksu. A daří se jim lépe, než novějším. Vzrušující příběhy s nostalgickou kresbou navíc okoření adaptace Chrámu zkázy. A stojí za to.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/indiana-jones-dalsi-dobrodruzstvi-2/|width=660]

Už je tomu téměř rok, co vyšel předchozí díl. První díl Dalších dobrodružství navázal na novější omnibusy napěchované epickými nemasnými neslanými příběhy a vrátil se ke kořenům. Ke krátkým povídkám z osmdesátých let – a o mnoho zvedl kvalitativní laťku. Dvojka sice za první knihou klopýtá, nicméně stále udrží čtenářovu pozornost a stojí za to.

David Michelinie
Michelinie se narodil roku 1948 a patří mezi nejslavnější scénáristy takzvané doby bronzové komiksu. Díky němu propadl Tony Stark alkoholismu; vytvořil Venoma a Carnage a u Spider-Mana vydržel vedle Stana Leeho nejdéle. U nás od něho vyšly jen dva omnibusy Dalších dobrodružství Indiana Jonese.

Pro většinu příběhů psal scénáře věhlasný David Michelinie. V mnohých ohledech se předvedl, v mnohých ne. Úctyhodné rozhodně je, že používá postavy z prvního omnibusu, navazuje na tamější události a to mu dává možnost vytvořit mozaiku (občas) nečekaných zvratů. Dokonce i překvapujících rozuzlení, které se už rozuzlené zdály. A především Femme Fatale Marion, jejíž vztah s Jonesem (tedy, nejen její) provází celou knihu. Což na rozdíl od normálních Indiana Jones omnibusů, v nichž jsou povídky zaměnitelné jako vtipy ve Family Guyi, funguje.

Akorát škoda, že nepíše Michelinie všechny, protože ty cizí občas dost kolísají.

Tůtutudů, tůtudů, tůtutudů, tůtutůtůdů…

Samozřejmě spoustu čtenář předpovídá, ale co naplat. Komiksy mají starší dataci a tak naivně působí v nejednom ohledu. Včetně, bohužel, vnitřními monology hlavních hrdinů prokládaných akcí. Ne že by se čas od času nějaká hláška nepovedla (a některé vás opravdu i rozesmějí), nicméně soubojům ubírají myšlenky spád a adrenalin, působí pak suše.

Stáří podtrhuje též kresba. Ačkoli se téměř u každého segmentu měnil kreslíř, vše vypadá takřka stejně. Stejně, ale nostalgicky. Jednodušší tuctové linky a typický coloring, které nutí vzpomínat. Nezáživné, pouze vodící, leč přesto líbivé výtvarno navíc přináší i tak známá jména jako David Mazzucchielli či Steve Ditko. A tak mají i čeští čtenáři konečně (kromě dvou sešitových výjimek, jež ale stejně moc lidí nepostřehlo) možnost poznat člověka, který jako první nakreslil Spider-Mana. A to se vyplatí. A to by měl znát každý fanoušek komiksu.

Kromě dvanácti sešitů Dalších dobrodružství obsahuje kniha i komiksovou adaptaci filmu Indiana Jones a Chrám zkázy. Hezké je, že se drží filmu a přesto přináší i vlastní nápady. Nejedná se tak o zbytečný přepis, nýbrž o nové zpracování dané látky. Ačkoli tak člověk přijde o některé povedené hlášky, na něž čeká, a pak k jeho zklamání nepřijdou, alespoň nepřežvykuje stále to samé. A ono to opravdu funguje (samozřejmě, že film je lepší, ale s tím snad každý počítá).

Omnibusy Indiana Jonese se nesmí srovnávat s filmy. Na ty prostě nemají. Přesto stojí za to. Další dobrodružství skýtají porci opravdového osmdesátkového dobrodružství pro celou rodinu a normální Indiana Jones Omnibusy… Průměrné čtivo a krásné obálky od Dormana. A už aby tu byl třetí díl Dalších dobrodružství!

Originální název: Indiana Jones: The Further Adventures #2
Český název: Indiana Jones: Další dobrodružství #2
Scénář: David Michelinie, Eliot Brown, Lary Lieber, James Owsley, Herb Trimpe
Kresba: Ricardo Villamonte, Herb Trimpe, Larry Lieber, Luke McDonnell, Joe Brozowski, Jackson Guice, Danny Bulanadi, David Mazzucchielli, Steve Ditko
Překlad: Michaela Macková
Obálka: Michael Golden
Počet stran: 368
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art, Praha 2012
Doporučená cena: 890 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Indiana Jones a jeho Další dobrodružství podruhé. Hurá kydlit nácky!

Hide picture