Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Jaký byl vůbec Český komiks 01. poloviny 20. století?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

1. 5. 2012

Publikace Český komiks 01. poloviny 20. století si neklade za úkol nic lehkého. Nicméně Helena Diesing si s tématem poradila vcelku bravurně. Spoustu zajímavých informací doplňuje nemalé množství obrazových ukázek. Ale nikdo není dokonalý, i v tomto spise se najdou nedostatky. [album: https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/cesky-komiks-01-poloviny-20-stoleti-ukazky/|width=660]

Publicistka Helena Diesing není na poli komiksu žádným nováčkem. Zhruba dva roky zpátky jí vyšla monografie Káji Saudka, až neuvěřitelný hit (cca do měsíce byla i přes svou cenu 1 500 korun téměř beznadějně vyprodána). Tentokrát si do merku vzala mnohem méně probádané území – Český komiks 01. poloviny 20. století.

Helena Diesing
Helena Diesing (1977) je teoretičkou a historičkou umění, komiks nevyjímaje. Články o komiksu uveřejnila již v magazínech KomiksFEST! v letech 2008 a 2009, její opus magnum vyšel ale až v roce 2010. Monografie Káji Saudka, okamžitě vyprodaný bestseller a hit.

Helena Diesing umí se slovem pracovat velmi dobře. Ač se jedná o naučný text, dovede ho podat až neuvěřitelně čtivou formou. Ačkoli bývá pravidlem, že autor v podobných publikacích přistupuje k materiálu odosobněně, Helena Diesing toto pravidlo (avšak v rámci mezí) boří. Vyzvedne zábavnější komiksy i jejich momenty, poví vám o zatíženosti režimem a vše vylíčí s láskou ke komiksovému médiu, která ze slov číší. Paráda.

Čtěte také: Encyklopedie komiksu v Československu podruhé, pionýři pod lupou

Co na textové knize působí nejhůře, to je úvod a pár stran po něm následujících. Ve čtenáři vyvolávají pocit rozpačitosti autorky. Jako by ani ona sama nevěděla, jak k danému tématu přistupovat, jak si s ním poradit. Naštěstí se později tento podivný a starosti vzbuzující styl odplaví a v kapitolách, které autorka rozvrhla vcelku důmyslně, je nahradí styl čtivý.

Čtivé a líbivé nahradí i nedostatky

Výběr informací se soustředí především na důležité informace, ty nudnější se objevují až jako poznámky pod čarou. Většinou to věci prospívá, nicméně čtenář tak přijde o spoustu osekaných informací, jež sítem neprošly. O některých komiksech je pouhá zmínka v poznámce, což také trochu zamrzí a vnutí myšlenku, že o některých autorka i věděla, a nezařadila je.

Dalším aspektem této publikace, i když pro některé už vedlejším, se stává grafické zpracování. Design obstaral Štěpán Malovec. Knize dodal velice líbivou vizáž. Úhledně zarovnané bloky, které obsahují tak akorát textu, vyvážené množstvím obrázků a ukázek z dobových komiksů (a některé z nich opravdu dobře pobaví i dnes). V podstatě též velice dobré, ale …!

A pak že na zevnějšku nezáleží …

Všude se objevují ale. A nejen chyby, zde se objeví například i nepatrné chybky v tom, že ujede po celé úhlopříčce číslo stránky, nebo v tom, že se v textu vyskytují i kumštýřské přehmaty. Jako jeden takový menší nedostatek bychom mohli jmenovat výše zmiňované poznámky. Jsou až nepříjemně blízko vazby a tak malým písmem, že člověk knihu otvírá opravdu nemorálně. Což připomíná ten hlavní problém: vazbu. Zatímco monografie Káji Saudka se dočkala vcelku dobrého zpracování zevnějšku (i když pevnou vazbu by zasloužilo obojí!), zde se pánové vydavatelé (zřejmě) sekli. Paperback s lepidlem vytvářejí z knihy s rozměry 225 x 285 mm a délkou 360 stran šunt. Pardon, ale je to tak.

I přes některé nedostatky se Český komiks 01. poloviny 20. století stává velice záslužným počinem. Strany plné zajímavých informací z nepříliš probádaného území (téměř jediným pořádným badatelem do této doby byl Tomáš Prokůpek, vizte Aargh!) nám vše servírují ve velice příjemném kabátku, jak designem, tak i slohem.

Název: Český komiks 01. poloviny 20. století
Autor: Helena Diesing
Obálka: René Klapač, Štěpán Malovec
Počet stran: 360
Vazba: paperback
Rozměry: 225 x 285 mm
Vydal: Verzone, Praha, 2011
Doporučená cena: 1 249 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jaký byl vůbec Český komiks 01. poloviny 20. století?

Hide picture