Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Kniha Jezdci časem – Predátoři čtenáře tentokrát přenesou dále, než by čekali

Olga Buriánková

Olga Buriánková

9. 4. 2012

Bývalý lodní steward Liam spolu s nově vytvořeným ženským klonem Bets cestují do nepříliš vzdálené budoucnosti. Při záchraně tvůrce stroje času, jenž o své klíčové roli vůbec nic netuší, se však něco pokazí. Cestovatelé časem se trochu zatoulají. Trochu dál. Se skupinou středoškoláků jsou vrženi až do časů dinosaurů. A tam jde o krk. Doslova.

Spisovatel Alex Scarrow přichází s dalším pokračováním Jezdců časem. Zdroj: brookeweston.org

Ke svým čtenářům se vrací hrdinové úspěšné knižní série Alexe Scarrowa. Jedná se o čistokrevnou science fiction, s hlavním motivem cestování v čase. Příběh se odehrává ve světě, na jehož bezpečí dohlíží Liam O´Connor, Maddy Carterová a Sal Vikramová, kteří mají k dispozici stroj času a další technickou podporu z budoucnosti. Říká se jim Jezdci času.

Hlavními hrdiny jsou tři mladí lidé, odsouzeni výměnou za nový život přihlížet neustálému opakování dvou dnů, končících tragédií newyorských dvojčat. Pro ně je to minulost, kterou mají natolik přečtenou, že si všimnou i té nejmenší změny. Nově vznikající nesrovnalosti ukazují na porušení časové linie. Jejich úkolem je vše napravit a zachovat v původní podobě stůj co stůj. I tentokrát je to bude stát všechny mnoho sil.

Alex Scarrow

Britský autor sci-fi literatury pro mládež, narozený v roce 1966, se nejprve snažil stát rockovým kytaristou a deset let po vysoké škole se nechal pohltit hudebním show businessem. Později se věnoval tvorbě designů počítačových her (Watterworld, Evolva, Legion Arena a další).

Na literární scéně se začal realizovat nejprve psaním scénářů. Když v roce 2006 jeden z nich přetvořil v úspěšný román – Tisíc sluncí, nestálo kariéře spisovatele již nic v cestě a psaní knih se začal věnovat soustavně. Následovaly další romány žánru thriller a science fiction (Last Light, October Skies, Afterlight, The Candy Man). V roce 2010 spatřil světlo světla první díl světoznámé série Jezdci časem. Autor si naplánoval devět částí této série, z nichž jich zatím vyšlo šest. Je bratrem populárního spisovatele Simona Scarrowa, v Norwichi žije s manželkou Frances a synem Jacobem.

Boj s dinosaury je oproti boji s lidmi jen legrace

Liam s Maddy se vrací o století zpět, aby získali náhradu za klon ztracený v předchozím díle. Namísto Boba však získávají Becks. Ona a Liam se vydají zjistit, kdo usiluje o život tvůrce teorie cestování časem. Při následné nehodě jsou se třídou středoškoláků a jejich doprovodem přesunuti daleko do minulosti.

Čtěte také: P. K. Dick vidí skrz Oko na nebi do myslí lidí. Čtou se dobře

Cestovatelé se snaží přežít v divočině vzdálené 65 milionů let, přitom nic nezměnit a vrátit se zpět. A to ještě netuší, že je sleduje neznámý inteligentní druh agresivních dinosaurů a že v budoucnosti čelí Maddy a Sal specialistům z tajného vládního oddělení.

Ať je minulost jakákoli, nesmí se měnit

Autor se drží osvědčeného schématu cestování v čase, změny původní časové linie a nutnosti i snahy o její záchranu a navrácení zpět na původní místo. Čtenář je pohlcen příběhem, jenž jako by z oka vypadl tomu úvodnímu.

Přesto tento fakt nepociťuje jako nějakou újmu. Naopak. Poskytuje mu jakousi jistotu předvídavosti a nádavkem i lepší orientaci v knize. Leccos se v ní opakuje. A vzhledem k již v originále vyšlým dílům čekajícím na překlad, tomu tak pravděpodobně bude i nadále.

FOTO: Obálka knihy Jezdci časem - Predátoři , Alex Scarrow

Pokud by čtenář chtěl již po prvních dvou dílech bilancovat, není to příliš složité. Původní čtyřčlenný tým, posílený jedním klonem, v závěru první knihy ztrácí mentora a otce zakladatele Fostera, jenž odejde na odpočinek do opakující se smyčky pro své přátele – skutečného světa pro ostatní.

Ze jmenovaného klonu zbyl jen čip s myšlenkami a vzpomínkami. Ve druhém díle je nahrazen jiným, s potenciálem zlomit Liamovi srdce, aniž by o jeho předchůdce museli nenávratně přijít. Jak je obvyklé, původně jednoduchý úkol se zanedlouho změní v několikaměsíční anabázi, prožitou tentokrát v období křídy.

Novinky vždycky potěší

Přestože je rámcově děj a průběh příběhu zachován, může též mnohým překvapit. Poprvé se do příběhu dostává skupina nezasvěcených náhodných obětí, jež sice jedna po druhé hyne, ale přesto zpestřují děj. Stejně tak poprvé se Jezdci dostávají do křížku i s nějakou agenturou, vyšetřující paranormální aktivity. Hlavní protagonisté začínají bojovat s tíživými vzpomínkami a pocitem osamělosti.

Zůstává snaha o záchranu světa, časových posloupností a minulosti v původním stavu, aby se zachovala přítomnost i budoucnost tak, jak je známa. Boj o holý život se též opakuje. Stejně jako mnohdy zázračná záchrana, díky vracejícím se časovým vlnám, přivádějícím svět opět do normálu.

Zůstává též svižný děj a dynamické filmové střihy mezi střídajícími se časovými rovinami. I když při četbě není možné nevzpomenout na filmovou klasiku Cesta do pravěku či již dříve zmiňované Lovce dinosaurů, příznivce série to příliš neruší. Protože se mnohé opakuje, během prvního dílu si již zvykli na rychlost děje a styl vyprávění, proto i to je důvod její oblíbenosti.

Přečtěte si: Šílenství jménem Hunger Games. Jak se knižní trilogie dostala do kin

Z tuzemské literární dílny posledních let si čtenáři jistě při četbě vzpomenou na Predátory Miroslava Žambocha. A nejen hlavní zápletka je podobná, také čtivý děj, uhánějící vpřed téměř bez zastávky. Je jen na čtenáři, které z těchto knih udělí prvenství. Zatímco mají Jezdci časem náskok v počtu dílů a možností změn prostředí, které se liší každé pokračování, i Predátory čeká druhý díl a nabízí bonus v podobě tuzemského autora i poněkud propracovanějšího děje.

Možná není nezbytné číst celou sérii postupně od prvního dílu, protože je každé jednotlivé pokračování ukončené a dává smysl i samo o sobě. Je to však rozhodně doporučené, protože tak čtenáři neuniknou některé souvislosti a důvod existence samotných Jezdců, jenž je podrobně vysvětlen pouze jednou.

Těm, kteří propadli kouzlu měnícího se světa Alexe Scarrowa, nezbývá než opět nedočkavě čekat na další díl. Všichni ostatní mají za úkol se s ním seznámit.

Název originálu: Time Riders. Day of the Predator
Český název: Jezdci časem
Autorka: Alex Scarrow
Překlad: Jaroslav Žerávek
Obálka: James Fraser
Počet stran: 336
Vazba: brožovaná
Rozměry: 135 x 200 mm
Vydal: BB/art s.r.o., Praha, 2012
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Jezdci časem – Predátoři čtenáře tentokrát přenesou dále, než by čekali

Hide picture