Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: JFK 28. Žamboch chce vzkřísit agenta v knize Na vlastní pěst

Olga Buriánková

Olga Buriánková

29. 12. 2012

František Kovář jako jediný přežil šílený masakr, jenž rozpoutal X-Hawk v pozemské agentuře Kovářů rovnováhy. Snad se dokáže vyrovnat s příšernými obrazy zkázy a smrti všech svých přátel a kolegů. Snaží se aklimatizovat ve světě, kam byl přenesen. Snaží se zvítězit nad marností, jež ho zaplavuje. Pokud to nezvládne, upije se, nebo se nechá zabít. 

Agent JFK se ve 28. svazku dostává na řeku Mississippi. Zdroj: sxc.hu

Fanoušci originální české sci-fi a fantasy série JFK se dočkali nového dílu. Po hodokvasu z minula, který pro ně připravil Jiří W. Procházka, přivítají za autorským stolem druhého z tvůrců populárního cyklu, Miroslava Žambocha. Jistě jim od předcházejícího příběhu vrtá hlavou, jak autor pokračování ustojí tu všeobecnou zkázu. Nebo jeho hlavní hrdina.

Přečtěte si: Vychází 29. agent JFK. Míla Linc jej zavedl do víru třicetileté války

Agent Kovář bojoval po boku svých přátel v nepředstavitelně krvavých bojích o základnu agentury. Bojoval a postupně viděl umírat své kolegy, kamarády, přátele, lásku. Bojoval a nedokázal zabránit vítězství muže s ptačí maskou ani konci agentury. Dokonce jej uspíšil, aby její techniku nezneužil nepřítel. Všichni mrtví. Agentura v troskách. Hrabě vítězem. To není nejlepší začátek.

Miroslav Žamboch

Je jedním z nejpopulárnějších autorů fantastického žánru posledních doby. První povídka mu vyšla v roce 1995, po roce 2000 následovala první kniha. Poté začal s pravidelným přísunem adrenalinových příběhů v kterémkoli z fantastických žánrů. Počínaje většinovou klasickou fantasy přes tu městskou až po science-fiction či vše uvedené říznuté hororem.

Více v profilu

František Kovář je z trosek agentury vržen přímo do rukou otrokářů ve světě Ameriky 30. let. Flashbacky mu vracejí obrazy tragických konců jeho blízkých. Činí z něho lhostejnou trosku. Přesto někdy zvítězí reflexy a František osvobodí mladíka, jenž se mu stane průvodcem, přítelem i parťákem. Alastair je hejsek s velkým domem, nákladnými koníčky, krachujícími plány a bez peněz. Spojí své síly a začnou po řece pašovat zbraně indiánům. Kovář osvobodí krásnou dívku a krůček po krůčku sbírá střepy svého života i okamžiky štěstí. Narazí však na stopy průchodu do jiného světa.

Ticho po bouři už nebere dech jako bouře sama

Miroslav Žamboch nebyl jako autor v příliš výhodné pozici. Dalo se předpokládat, že na dílu následujícím bombastický zmar v JFK 27 bude muset uspokojit očekávání fanoušků. Že po vyvraždění celého ansáblu série již nebude koho zabíjet, což nutně povede ke zklidnění děje. Bylo jasné, že posledního JFK bude možné jen těžko překonat. V akčních scénách, počtu mrtvých, množství vystřílené munice i v emocionálním působení na čtenáře.

Když pochopili, že nelze pokračovat v módu, jejž nastavil Jiří Procházka, došlo fanouškům, že musí zapomenout na srovnávání a nastal čas smíření. Čas smířit se s tím, že agentura, jak ji znají, je jednou provždy ztracena. Čas na rozloučení s oblíbenými postavami. Stejně se musí zachovat i agent Kovář. Pokud se chce dožít dalších narozenin a začít boj s ptačím hrabětem.

FOTO: Miroslav Žamboch JFK 28: Na vlastní pěst

Kovář se sžívá s novým prostředím, novými přáteli a myšlenkou, že je skutečně sám. Po kratičkém vstupu X-hawkových lidí si v alkoholickém rauši uvědomí, že jej čeká rozhodnutí, co dál. Hrabě se domnívá, že Kovář je alkoholik a ztroskotanec vzývající smrt. Bývalý agent zjišťuje, že to jde i bez agentury a možná zvládne vytvořit protiváhu současnému vládci světů. Jde to ztěžka, stojí to mnoho sil a bolesti, ale jde to.

Po počátečním utrpení, sebeobviňování a přesvědčení, že si nezasloužil přežít, přijme tvrdou realitu. Vlastními schopnostmi a zkušenostmi vybuduje s partnerem dopravní společnost a zázemí. V nejlepším však narazí na stopy z jiného světa. Uvědomí si, že odtud patrně vede cesta zpět. Může vše hodit za hlavu a žít svůj život, aniž se pomstí, a zradit památku všech obětí proklínaného X-Hawka?

Přelomové díly přinášejí přelomovou délku i události

Miroslav Žamboch vytvořil nový příběh ze série JFK a přinesl v něm, kromě existenciálních počátků, i napínavý a plnohodnotný příběh. Milovníci jeho stylu si užijí další ze skvělých vyprávění naplněných nebezpečím, akčními i milostnými scénami, zkrátka vším tím, čím si JFK i jeho autor přitáhl své čtenáře.

Čeká je sledování vytváření nové polozločinecké organizace, spousty plánování i společenských intrik. Mohou se těšit na pěstní i střelné souboje, napínavé pašování či pátrání po únoscích mladých žen. Lesk večírků a drahých restaurací i bída pouličních zločinů a městské chudiny tvoří nový Kovářův domov. Podle očekávání vyrostl z pera otce zakladatele opět skvělý a originální příběh, který je třeba si užít.

Čtěte také: Dlouhý černý úsvit osvětluje konec agenta JFK i lidstva

Těžko říci, z jakého důvodu bylo nutné zničit agenturu a zmasakrovat její osazenstvo. Možná to trápí nejednoho fanouška série. Snad se někomu zdálo, že se děj příliš tříští. Avšak právě na tom byl celý cyklus založený. Proto si jej mnozí milovníci fantastiky oblíbili. Možná nebyla spokojenost s agenturou a jejími kostlivci. Ale právě s ní a jejími zaměstnanci souviselo tolik nevyřčených a nevysvětlených příběhů i zápletek.

Asi již není naděje na návrat do výchozího bodu, přestože by si jej leckdo přál. Nezbývá než počkat, kam se bude série ubírat v budoucnu a držet sobě i JFK palce, aby se cyklus rozjel stejně jako na počátku.

Název originálu: Agent JFK 28: Na vlastní pěst
Autor: Miroslav Žamboch
Obálka: Petr Vyoral
Počet stran: 264
Vazba: brožovaná
Rozměry: 125 x 185 mm
Vydal: Triton / E. F., Praha 2012
Doporučená cena: 239 Kč

Hodnocení: ***** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: JFK 28. Žamboch chce vzkřísit agenta v knize Na vlastní pěst

Hide picture