Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Již třetí díl komiksu o géniovi Leonardovi: Kdo (a jaký) to vlastně je?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

15. 5. 2012

Třetí díl evropské taškařice o geniálním (ale nemotorném) vynálezci Leonardovi jede svou kvalitou v zaběhlých kolejích. Šílené příběhy pro mladší i starší svým ujetým druhem humoru potěší snad každého čtenáře a uplynou tak rychle, že člověk ani nemrkne.

[album: https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/komiks-leonardo-3-ukazky/|width=660]

Slavný vynálezce, malíř a předloha pro konspirační teorie Leonardo da Vinci posloužil jako předloha pro komiksovou postavu Leonarda. Také mu nikdo nerozumí a je geniální (jak se snaží čtenářům stále vnucovat), jen mu tentokrát (stále) nic moc nevychází. Ačkoli se příběhy tváří jako určené pro mladší čtenáře, náramně se u nich pobaví i dospělí.

Bob de Groot
Rodák z Belgie (1941). Jeho práce mohli čeští čtenáři znát z magazínu Hop, poté po dvacetileté pauze až pomocí Leonarda. Na většině svých humorných komiksů pracoval s kreslířem pod pseudonymem Turk. Jeho práce vycházely i v prestižním časopisu Pif.

Bob de Groot stojí za scénářem. Nebo alespoň je to tak všude udáváno, nicméně většinu těch drobných vtípků stejně vytvořil až kreslíř. De Grootovy šílené příběhy v sobě mísí bouřlivý vtip pro děti a pousmání pro dospělé.

Zatímco v předešlých dílech tvořily většinu obsahu jednostránkové příběhy (a i zde se některé najdou), tentokrát se objevují spíše delší. Nijak extrémně dlouhé, jen několikastránkové, ale změna to je. Jestli k lepšímu, to se nedá posoudit, nicméně skýtají de Grootovi nový prostor. Mnohem více v nich využívá parodický obsah. Ať už satiru původních vynálezů, klasických pohádek či superhrdinů.

„Pokud moje superhnojivo nepřinese výsledek ani po 128 pokusech, tak to vzdám. Radši vynaleznu tramvaj a budu dělat řidiče!“

Delší povídky skýtají větší styčnou plochu i pro kreslíře Turka (vlastním jménem Philippe Liégeois). Do obrázků propašovává mnohem více popkulturních odkazů a miniaturních srandiček, díky nimž se ale tento komiks nad ostatní humorné vyšvihává, nejednou se v komiksu dokonce objevuje i celostránkový obrázek. Jinak je jeho linka hravá a pevná, k tomuto stylu humoru padne skvěle.

Čtěte také: Leonardo dokazuje, že je pořád génius. V méně geniálním komiksu

Kdo si koupí i třetí díl Leonarda, vůbec neprohloupí. Jeho přečtení sice (či díkybohu) zabere jen pár minut, ale zabaví (či právě díky svému rozsahu?).

Název originálu: Léonard 3: Leonardo, c’est un quoi déjà?
Český název: Leonardo #3: Kdo to vlastně je?
Scénář: Bob De Groot
Kresba: Turk
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Turk
Počet stran: 48
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha, 2012
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Již třetí díl komiksu o géniovi Leonardovi: Kdo (a jaký) to vlastně je?

Hide picture