Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Leonardo dokazuje, že je pořád génius. V méně geniálním komiksu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

18. 11. 2011

Příběhy bláznivého vynálezce Leonarda se ve Francii staly velice populárními. Jedná se o velmi kvalitní čtivo pro mládež, a dokonce i nadprůměrné čtivo pro dospělejší čtenáře. Každý si v těchto lapáliích najde své.

Ukázka z komiksu Leonardo 2 Autor: Turk

Leonardo je ten styl komiksů pro mládež, jaký u nás chyběl a je potřeba. Zatímco se dá příběh vnímat jako čirá zábava, jež by se nejblíže dala přirovnat k Tomovi a Jerrymu, můžete si v něm najít i jiné drobnosti. Drobnosti, díky nimž se nebudete vázat jen na hlavní příběh, ale zaujme vás především zkoumání těchto malicherností.

Bláznivá komiksová střela

Takovouto formou vypráví scenárista Bob de Groot většinu svých komiksů, v Leonardovi tuto svou obsesi ale vyzdvihl nejvýše. Což je největším kladem této série. Nebýt tohoto prvku, jedná se jen o dětštější bláznivou komedii, jak si v poslední době všichni oblíbili tento subžánr nazývat.

De Groot sází na hlavní děj, to zajisté, v pozadí jsou však uschovány další minipříběhy, jejichž odhalování je jistě mnohem zajímavější. Právě touto cestou dostává možnost vyniknout kocour z přední strany prvního dílu. Nebyl tam jen pro image (až nápadně připomíná cynického tygříka z Calvina a Hobbse, že by komerční tah?), jak se zpočátku mohlo zdát. Ne, ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, vše je promyšleno. Občas až moc, protože pokud naleznete tyto skryté linie, méněkrát se podaří těm hlavním pobavit vás.

Žhavé výstřelky

Ovšem nedá se jistě říct, že za všemi těmito vtípky stojí jen scenárista. Ne, dost jich zřejmě pochází od kreslíře tvořícího pod pseudonymem Turk. Patrně to bude podobné jako s žertíky v kresbách Káji Saudka, pracují totiž na podobném principu. A jsou i stejně nenápadné. Když se ale člověk pozorně pozastaví a prozkoumá obrázek, najde například svíčku s vypínačem zapojenou do zásuvky. Na první pohled nenápadné, takováto hra se čtenářem je ale sympatická.

Přečtěte si: Simonův kocour na toulkách: I roztomilí králíčci umí být parchanti

Leonardo je takový dárkový styl komiksu. Ačkoli si jednostránkové i rozsáhlejší (ale ne o moc) příhody užijí i dospělejší čtenáři, pochutnají si na nich především čtenáři dětští. Ale jako čtení do metra se díky své povídkovosti a nenáročnosti hodí skvěle. No a nejvíce by se dal doporučit rodičům, kteří ho mohou věnovat dětem například k Vánocům… A pak si ho sami přečíst.

Název originálu: Léonard 2: Léonard est toujours un Génie
Český název: Leonardo #2: Leonardo je pořád génius
Scénář: Bob De Groot
Kresba: Turk
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Turk
Počet stran: 48
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha 2011
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Leonardo dokazuje, že je pořád génius. V méně geniálním komiksu

Hide picture