Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Joe Hill pod svým Pláštěm skrývá křivdy volající po pomstě

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

14. 6. 2016

Plášť Joea Hilla patří mezi jeho vrcholné povídky. Comics Centrum právě vydalo jeho komiksovou verzi, již pod Hillovým dohledem vytvářel Jason Ciaramella se Zachem Howardem. Doplňuje i vietnamský prequel Plášť 1969. Jak se toto rozšíření původní povídky podařilo?

Premisa zní takto: Co byste dělali, kdybyste mohli létat? Protože zrovna támhletomu klukovi matka našila na plášť tátovu vojenskou nášivku, a on může. Nečekejte zachraňování koťátek a bránění bankovním loupežím, Plášť ukazuje, že se taková moc nemusí vždy dostat zrovna do těch správných rukou.

Joe Hill
Joseph Hillstorm King je syn Tabithy Kingové a Stephena Kinga. Nebylo pro něj lehké vystoupit ze stínu svých slavných rodičů, ale podařilo se mu nejen to. Pod pseudonymem Joe Hill, který ho nespojuje se slavnými předky, se proslavil v literatuře i komiksu. Mezi jeho díla patří například Rohy nebo Zámek a klíč.

Plášť je řazený do hororů. Plášť není horor. Ano, jde o temný, co temný, sakra hodně temný příběh, ale horor vážně ne. To jen takové upozornění na začátek. Nečekejte horor ve stopách Hillova otce – tohle je svébytný, ale neméně kvalitní komiksový kousek.

Další upozornění na začátek: Chcete-li komiks srovnávat s původní povídkou ze sbírky Bobby Conroy vstává z mrtvých, můžete srovnávat jen první sešit základní série. A při takovém srovnání Bobbyho zahodíte do koše.

Protože úvodní sešit je mnohem dále ve všem – v atmosféře, ději, všechny postavy vykreslí mnohem lépe, mnohem reálněji a jejich počínání bude dávat mnohem větší smysl než v původní povídce. Jen málokdy adaptace v takové míře rozdrtí originál.

Pomsta bývá hořká

Byť je prvotní záměr vytvořit one-shot zřetelný, komiks jde dál a rozvíjí krátkou story do pětisešitového příběhu. Zbytek už není tak kulervoucí jako první sešit, který svým směřováním odrovná asi všechny čtenáře, ale to neznamená, že je špatný. To, že nejste rychlí jako Usain Bolt, neznamená, že jste pomalí. Plášť si stále drží hrubou, temnou atmosféru a nikoho nenechá, aby propadal nudě.

K držení kvality přispívá měrou notnou také kreslíř Zach Howard. Jeho obhroublá linka nepřekypuje mnoha barvami – většinou narazíte na šeď a tmavou modř onoho inkriminovaného Pláště, na krvavě rudou a většinou na temnou čerň. Atmosférická Howardova kresba přesně doplňuje tu špínu a marast hrdinovy duše. Padne jak na hrnec.

Abychom měli Plášť kompletní, je kniha doplněna prequelem Plášť 1969. Příběh původu nášivky se odehrává ve válkou zmítaném Vietnamu. Jednoduchý a přímočarý příběh zdaleka nedosahuje kvalit základního Pláště. Není špatný, ale na zadek si z něj člověk také nesedne. Příběh o magické pomstě zasazený do Vietnamu. Navíc plný klišé, okořeněný patetickým koncem a nemohu si pomoct, ale trochu toho vlastenectví tam prostě cítím.

Zach Howard: PlastNepomáhá tomu ani změna kreslíře. Linka Nelsona Daniela, který základní minisérii dělal jen koloring, je oproti Howardovi mnohem uhlazenější a líbivější. A zrovna sem se spíše než líbivost hodí ta Howardova detailní hrubost. Ale rastrový pointilistický koloring sem sedí ještě více než do základní části.

A aby byl Plášť opravdu kompletní, obsahuje i Hillovu původní povídku. Můžete porovnat, že opravdu ten komiks stál za to, a že je i vypointovaný o poznání lépe a přesvědčivěji. Proto edice Deluxe. Doplňují ji pak ještě alternativní obálky (ale co tam dělá obálka Kodiaka nechápu). Normální edici nehledejte, buď všechno anebo nic. Pro mě jednoznačně plus.

Adaptace lepší než originál? Výjimka potvrzuje pravidlo

Pěkným, příjemným způsobem je tvořený parciální lak na přebalu. Vtipnou náhodou pak je, že zrovna stejný (parciálním tlakem zvýrazněná izolepa) použil před dvěma týdny Meander u desátého Macanuda.

Joe Hill u nás poslední dobou dokazuje, že svému otci nezůstane nic dlužen a bude mu sekundovat vskutku zdařile. Talent v rodině se nezapře. Člověk pomalu čeká, kdy se u nás objeví Tabithiny knihy.

(a budete-li mít štěstí, při koupi přímo v Comics Centru dostanete speciální nášivku. Létat pak ale zkoušejte z roviny, nikoli skokem ze střechy)

Název originálu: The Cape
Český název: Plášť – Edice Deluxe
Scénář: Joe Hill, Jason Ciaramella
Kresba: Zach Howard, Nelson Daniel
Překlad: Zuzana Urbánková, Pavel Res
Počet stran: 288
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2016
Doporučená cena: 699 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Joe Hill pod svým Pláštěm skrývá křivdy volající po pomstě

Hide picture