Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Karel IV. – Pán světa. Superhrdina v nové (nejen) komiksové publikaci

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

11. 5. 2016

K sedmistým narozeninám Karla IV. na pulty knihkupectví dorazila nejedna publikace zabývající se jedním z historicky nejvýznamnějších Čechů. Mezi množstvím knih se objevil i svazek nadepsaný Karel IV. – Pán světa s podtitulem Komiksový příběh největšího českého panovníka.

 

Jakmile ale člověk uchopí knihu do ruky, zjistí, že podtitul trochu klame. Ano, komiksový příběh největšího českého panovníka tu sice najdete, ale ani zdaleka nepokrývá ani padesát procent obsahu. Člověk by pod tímhle podtitulem čekal komiksový příběh, ne psaný životopis doplněný následně komiksovým převyprávěním.

Zdeněk Ležák
Zdeněk Ležák je v českém povědomí spojen především s časopisem pro mládež ABC. S tím souvisí i jeho autorská tvorba, směřující na podobnou čtenářskou obec – od románu G2R o hře, která je více než hrou, po komiksy jako Stopa legionáře nebo Ve jménu Husa.

Nejdříve se tedy zaměřme na tu nezmiňovanou, textovou část.

Zdeněk Ležák převyprávěl život Karla IV. velice příjemnou formou. Zasadil jeho život, rozhodnutí a reálie do historického kontextu a zvolil styl, který je sice informačně bohatý, ale ani zdaleka ne stroze nudný, školometský.

Historici se ve svých výpravných publikacích většinou noří hluboko do detailů, zahlcují čtenáře nepodstatnými malichernosti, až se v informacích ztrácí, občas se dokonce zdá, že jde spíše o historikovu exhibici než o touhu předat čtenáři informace. Možná je to tím, že Zdeněk Ležák není historik, každopádně se žádný takový exces nekoná. Vše v rozumných mezích.

Když je v komiksovém příběhu lépe napsaná nekomiksová část

Jediným problémem textové části (tento problém se týká celé knihy) je, že se k velikánovi českých dějin přistupuje s přespřílišným respektem. Sice se zmíní pogromy na židech, ale téma by se dalo rozvést více než na pár řádcích. Už proto, že se Karel IV. minimálně v těchto záležitostech občas choval vskutku nechutně. To, že je to ikona, neznamená, že budeme přehlížet jeho přestupky.

Ona prezentovaná komiksová část na první pohled zaujme svým zpracováním. Jonáš Ledecký se přibližuje moderní fantasy evropské kresbě nebo americkému středněproudému komiksu. Takové podoby by ale nebylo nebýt barev Matyáše Namaie. V tomto spojení by jistě byli schopni prorazit i v mainstreamu mezinárodní úrovně. Nic převratného, ale profesionalismus bez experimentů táhne.

A například v bitvě u Kresčaku dvojice výtvarníků opravdu exceluje.

Jonas Leecky: Karel IV. Pan svetaLedecký naopak zakopává třeba v případě malého Karla. Celkově mu dělají problém dětské tváře. Všechny dostávají jakýsi androgynní vzhled a člověk musí chvíli přemýšlet, zda se jedná o chlapce, nebo děvčátko.

Po scenáristické stránce se dá komiksu vytknout přílišná zkratkovitost. Snad by k tomu nedošlo, kdyby opravdu naplňoval celou knihu, ale takhle jde o pouhé výjevy z nejdůležitějších momentů Karlova života. Působí jako psaný v křeči, chybí napětí, linka, děj, cokoli, co by čtenáře táhlo. Silně připomíná právě prastaré komiksy z ABC, kde byla kvůli úspoře místa taková zkratkovitost třeba. Působí tak jen jako křečovitý naučný komiks.

Do ikon je třeba kopat

Nehledě na opětovný strach z bourání ikon. Sakra, do ikon je třeba kopat. V komiksu se Karel jeví jako člověk, který nikdy nepochybil, jsou nám předkládány veškeré jeho dobré činy, kladné vlastnosti, ani jednou nenadejde chvíle prohry nebo přešlapu. Historie se nepřekrucuje jen lží, ale také tím, že se bude mluvit jen o některých věcech. Trocha objektivity by neuškodila.

Karel IV. – Pán světa láká na komiks. Toho se dočkáme na méně než polovině prostoru knihy. Kladem určitě je, že vnesl do širšího povědomí jména výtvarníků. Po stránce scénáře a textu se pak jedná o čitelný a pěkný základ vhodný pro člověka jakéhokoli věku. Ale neustojí sám o sobě, rozhodně by jej bylo třeba doplnit dalšími prameny.

Název: Karel IV. – Pán světa
Scénář: Zdeněk Ležák
Kresba: Jonáš Ledecký, Matyáš Namai
Počet stran: 160
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Edika, Brno 2016
Doporučená cena: 399 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Karel IV. – Pán světa. Superhrdina v nové (nejen) komiksové publikaci

Hide picture