Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Když Profesorovu dceru miluješ, není co řešit. Ani mumie

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

22. 11. 2013

Emmanuel Guibert: Profesorova dceraJoann Sfar ani Emmanuel Guibert nejsou v České republice žádnou neznámou. Přesto/proto čtenáři touží po dalších a dalších jejich dílech. A proč si rovnou nedat jejich společný komiks? Jak dopadne symbióza těchto dvou oblíbenců? Žádné záporné hodnocení nečekejte.

uvodni Emmanuel Guibert: Profesorova dcera

Jak se stalo to, že obživla mumie Imhotepa IV., to je vedlejší. Důležité je, že se nyní toulá po Londýně a dvoří se profesorově dceři. Jenže jak už to bývá, osud hází této nemrtvé lásce klacky pod nohy. Budou se tak muset vypořádat s policií, vraždou a jinými poťouchlými a šílenými podivnostmi.

Emmanuel Guibert
Francouzský komiksový tvůrce, mimo jiné přítel Joanna Sfara a Davida B., není Čechům vůbec vzdálený. Roku 2010 Guibert Prahu navštívil v rámci KomiksFest!u. V češtině mu vyšla třídílná Alanova válka (též se nějaké části odehrávají v Čechách), souborný Fotograf a Profesorova dcera (spolu se Sfarem).

Profesorova dcera se může jevit jako komiks pro děti. Nepodléhejte iluzi, sice je tento komiks nezávadný, a rozhodně bude bavit i děti, jde o zábavu pro celou rodinu. Otřepaná fráze, ale u máločeho platí právě tolik jako u Profesorovy dcery.

Hlavní síla tohoto počinu tkví ve volnosti. Podobně jako na posledním albu Blixy Bargelda, i zde hraje právě volnost a neuspěchanost hlavní roli. Roli, která dělá z nenáročné jednohubky opravdu příjemné čtení, které nejenže pobaví, ale navíc i jaksi pohladí na duši.

obalka Emmanuel Guibert: Profesorova dcera

Volnost se podepsala vlastně i na celém vyznění knihy. Servíruje se jedna ztřeštěnost za druhou, jeden pološílený nápad za dalším, zkrátka si Joann Sfar s komiksem spíše vyhrál, než aby sledoval opravdový cíl. Znatelně z komiksu prýští láska k médiu a nadšení, ne pracovní povinnost. A s touto lehkostí se čtenář setkává na každé stránce, pohlcuje ho a objímá.

Ke Sfarově ujetě grotesknímu a roztomile šílenému příběhu nevšední lásky padne vizuál Emmanuela Guiberta jako ulitý. Guibert opět přináší něco jiného, než co mohli jeho fanoušci vidět na stránkách Alanovy války či Fotografa, naprosto nový osobní styl.

Volnost, radost, štěstí, let, nevinnost

Má smysl pro anatomii a realističnost, přesto se nebojí přiblížit se ke karikatuře. Ještě aby se bál, když si o to celé pojetí komiksu jen říká. Prdelka na hrneček, dokonalá symbióza dvou autorů najetých na stejnou vlnu (tentokrát možná na stejný trip).

Profesorova dcera přináší úžasné a zábavné dobrodružství, u kterého se čtenář jakéhokoli věku nejednou nahlas uchichtne. Ne nějakým výbuchem smíchu, spíše tím příjemným lidským smíškem. Jen musí mít náladu na to přijmout opravdu podivný kolotoč událostí, proti němuž i Neobyčejná dobrodružství Adély Blanc-Sec vypadají normálně (nejedna analogie se k tomuto bohužel nedovydanému počinu nabízí).

Meander má skvělou produkci. Zatím nás všechny zaplňuje štěstím, už se netěším na dobu, kdy tu bude Guibert komplet (a zároveň těším), a už ho nebude moci Meander přinášet.

Název originálu: Le Fille du Professeur
Český název: Profesorova dcera
Scénář: Joann Sfar
Kresba: Emmanuel Guibert
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Emmanuel Guibert
Počet stran: 64
Vazba: Vázaná
Rozměry: 214 x 300 mm
Vydal: Meander, Praha 2013
Doporučená cena: 298 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Když Profesorovu dceru miluješ, není co řešit. Ani mumie

Hide picture