Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Lady Pátková představuje další den dlouhého týdne

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

15. 12. 2011

Po dlouhém čekání na čtvrtou knihu série Klíče od Království s názvem Sir Čtvrtek, si čtenáři na tu pátou museli počkat jen pár týdnů. O tom, že to všichni určitě ocenili, se nedá pochybovat – v Království totiž jde do tuhého, přichází totiž víkend. Artur Penhaligon se připravuje na největší souboj se Sobotou, nejdřív ale musí porazit nevypočitatelnou Lady Pátkovou.

Garth Nix

Garth Nix, zdroj: robertmcfarlanephotos.com

Artur sotva dobojoval náročný souboj se Sirem Čtvrtkem a už se musí zase pouštět za dalším, tentokrát už pátým klíčem od Království. Lady Pátková prohlašuje, že se vzdává klíče i vlády nad svým dnem, ale nebude to tak jednoduché jak se může zdát.

Nejenže musí Artur klíč získat dřív než jeho dva sokové – Sobota a Pištec – ale Lady Pátková je také pěkně nepříjemná potvora – maskovaná jako doktorka unáší pozemšťany a vysává z nich vzpomínky. Ani její nabídka není tak úplně čestná, ale od někoho takového by to čekal asi málokdo.

Lady Pátková je pátým dílem heptalogie Klíče od Království. Jako kniha „někde uprostřed“ série tak trošku trpí tzv. syndromem prostřední knihy – úvodní nadšení a očekávání už ustoupilo a zároveň čtenář ví, že ten největší souboj teprve přijde. Díkybohu se Lady Pátková podstatně liší od předchozí knihy Sir Čtvrtek. Je akčnější, děsivější a temnější, za což určitě vděčíme titulní postavě knihy.

Přečtěte si: Kniha Sapphique vrací čtenáře zpět do inteligentního vězení

Čímž se dostáváme i k poněkud špatnému věkovému zařazení knihy – originál je určen pro děti od devíti let a i v našich knihkupectvích se stále nachází v dětské literatuře. Tam však rozhodně nepatří – Garth Nix ve svých knihách popisuje temný svět ve válce a nezalekne se ani podrobného líčení mučení, mrzačení a umírání.

Svět Klíčů od Království je temný, plný zloby a zášti, kde se to krom několika málo dobrý postav hemží samými zlosyny. Vždyť každý den zastupuje jeden ze sedmi smrtelných hříchů. A Lady Pátková? Ta představuje smilstvo (anglicky lust – chtíč/chtivost pozn. autora).

Garth Nix: Lady Pátková

Problémem, který s přibývajícími díly sedmidílné série vyvstává, je nesouvislost těchto knih. Každý díl působí vypracováním jako samostatná kniha a je zde jen málo prvků, které knihy propojují blíže. Když se to spojí s nekonečným čekáním na překlad, stane se, že čtenář zapomene, kdo jsou některé postavy, a co se vůbec stalo minule. Na druhou stranu se dá říct, že ačkoliv knihu možná pochopíte i bez znalosti těch předchozích, určitě si ji tak neužijete.

Nix však ukazuje, že psát umí – a to už jak schopností vytvořit zcela nový a neokoukaný svět se všemi jeho postavami, i v nadání fantaskního popisu. Zároveň Nix svým postavám dodává na reálnosti – když se Artur v pondělí poprvé ocitl v Království, byl to malý ufňukanec, v pátek se z něj už stává pomalu dospívající chlapec, který ví, že svět nejsou jen hračky a škola.

Nix dává život nové sérii knih, která ty mnohem slavnější, asi nenahradí, ale je vidět, že má vysoké ambice. Dá se však říct jen jedno – jisto budeme mít, až když vyjde i závěrečný sedmý díl. Tam se totiž ukáže, jak jsou autor, ale i hlavní postava, schopni dokončit svůj nelehký úkol. Už Lady Pátková nám však ukazuje, že špatně určitě neskončí.

Název originálu: Lady Friday
Český název: Lady Pátková
Autorka: Garth Nix
Překlad: Lenka Němečková
Obálka: John Blackford
Ilustrace: Milan Fibinger
Počet stran: 240
Vazba: vázaná
Rozměry: 140x210mm
Vydal: Triton, Praha 2011
Doporučená cena: 225 Kč

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Lady Pátková představuje další den dlouhého týdne

Hide picture