Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Magie krve pro tentokrát nepřekonává vysokou laťku

Petra Vlková

Petra Vlková

12. 12. 2012

Začalo to podstatným jménem, dvakrát pokračovalo slovesy a teď přešlo z novu k podstatnému jménu. Řeč je o českých názvech dílů úspěšné urban fantasy, jež nyní přichází s Magií krve.

Kate Danielsová má nejen mocný meč zabíječ., Zdroj: ilona-andrews.com

Dlouho očekávaný přírůstek do rodiny se vyklubal na svět, respektive na trh mezi fantasy knihy. Ze čtivé pentalogie už je Magie krve čtvrtým dílem. Zasvěcení určitě ty předchozí nezapomněli, ale nováčka by mohlo zajímat, kde začít. Nejprve tedy u Magie mrtvých, pak následuje kniha Magie spaluje a nakonec Magie útočí.

Pod celou tuto urban fantasy se podepisuje Ilona Andrews. Nejde však o spisovatelku, jak se na první pohled zdá, ale o pseudonym dvou osob – manželského páru Ilony a Andrewa Gordonových. Unikátní příklad toho, jak může i ve psaní knih platit přísloví: ve dvou se to lépe táhne.

Kdo, kde, s kým a proč

Těžko lze čekat absurditu v podobě změny hlavní postavy a zároveň vypravěčky dosavadního příběhu. Kate Danielsová, rázná bojovnice s poněkud většími schopnostmi, než bývá u ostatních lidí zvykem, zůstává ještě nějakou dobu zaměstnána u Řádu rytířů milosrdné pomoci v Atlantě.

Přečtěte si: Kniha Magie útočí úspěšně bojuje o čtenářské výsluní

Ne, že by různé sociální a hmotné nouze byly malým problémem, ale zde Kate pomáhá řešit zcela jiné potíže. Se svým pověstným mečem zabíječem se neustále staví do cesty mýtickým démonům a příšerám všeho druhu, přičemž spolupracuje s klanem kožoměnců. Druhá významná skupina, tedy upíři s jejich navigátory, nemá v tomto díle až tak výraznou roli.

V první chvíli by si někdo mohl pomyslet, že jde o návrat do středověku. Ve skutečnosti ale běží o blíže neurčenou budoucnost, kdy se magie střídá o nadvládu nad městy spolu s technologiemi. A jakmile ta moderní součást světa vypoví službu, jsou ony zastaralé metody dopravy a bojů k nezaplacení. Samozřejmě vedle nutných magických schopností a jejich dalších vymožeností.

Příběh se vyvíjí předpokládaným směrem

Kate už má jasnou představu o tom, co musí pro svůj vlastní klid udělat. Za to, že už dříve přišla o část své rodiny, teď pomalu ničí její druhou, horší část. To se však realizuje tím hůř, když protivník disponuje řadou nebezpečných poskoků.

Na to, že v předchozím díle hrdinka ještě na posledních stránkách tvrdě zapírá své city ke Curranovi, tato kniha začíná ze zcela opačného konce. Najednou těžce zamilovaná Kate sice bude mít s pánem šelem ještě nějaká nedorozumění a šarvátky, ale mezitím dojde i na dlouho vynechávané milostné scény. Nakonec vše skončí přímo ukázkovým happy endem, jenž by se krásně hodil k dílu poslednímu. Ale k tomu ještě Kate chybí jeden nevyřízený účet.

Podobně, jako se v druhé části série točí příběh okolo sirotka Julie, zde se děj hodně soustředí na dalšího nalezence, tentokrát zvířecího. Zhruba do poloviny knihy je mu věnováno dost prostoru, ale na konci ho upozadí opět krátká připomínka Julie.

Někdy se oko těžko přimhouří

Styl a um autora se nezmění ze dne na den, zvláště pak v rámci načaté série. Dosavadní díly nepostrádaly velkou čtivost, zajímavost, napínavost a schopnost upoutat, a ani tato část se v tomto směru nevychyluje z kurzu. Pověstnou vtipnost však tentokrát upozaďuje množství překlepů a chyb, jež nelze až tak snadno nevnímat.

Opět se v téže knize víckrát opakují informace uvedené prakticky ve stejné formulaci o pár stránek dříve, skladba několika vět není příliš logická. Avšak pro lepší představu, jednou Kate otevře dveře a o dva řádky dál je otvírá znovu, aniž by se předtím zavřely, podruhé hovoří o svých tupých silných podpatcích a za chvíli o těch samých jako o úzkých a špičatých. Později pak Kate hyenodlaci nejprve tykají a pak z ničeho nic přejdou do vykání, což vyvolává zmatky a čtenáři hned není jasné, koho všeho se informace týká.

Čtěte také názor druhé recenzentky: Ilona Anrews v knize Magie útočí přináší rozpálený písek, krev a gladiátory

Děj má spád a logickou návaznost, ovšem některé z pasáží mohou čtenářům připadat lehce nadbytečné. Člověka může až opakovaně napadnout myšlenka, jestli tentokrát nepoháněla autory více nutnost dokončit načatou věc, nežli chuť tvořit. Tento dojem podporuje prolog hned se třemi chybami v kombinaci s úvodní větou: ukázalo se, že napsat magii krve bude velmi náročné.

Ovšem rozhodně kniha netrpí vadami takového rozsahu, aby se čtenář přestal těšit na poslední díl a finální rozuzlení příběhu.

Název originálu: Magic Bleeds
Český název: Magie krve
Autor: Ilona Andrews
Překlad: Hana Šimečková
Obálka: Adam Dragon
Počet stran: 288
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2012
Doporučená cena: 259 Kč

 

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Magie krve pro tentokrát nepřekonává vysokou laťku

Hide picture