Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Obsidiánový motýl zavede Anitu Blakeovou téměř až do spárů smrti

Olga Buriánková

Olga Buriánková

22. 2. 2012

Opět okolnosti známou nekromantku Anitu donutí opustit Saint Louis. Přinutí ji vydat se vstříc nejasné budoucnosti, která může velice rychle skončit něčí bolestivou smrtí. O pomoc ji totiž poprosil tajemný a psychopatický nájemný zabiják Edward. Muž, likvidující s potěšením cokoli nadpřirozeného a nebezpečného. Ale kupodivu i její nejlepší přítel. 

Takto vypadá dvojice hrdinů na obálce komiksu Happy Valentine´s Day Zdroj: Marvel

Již devátý díl oblíbené knižní série s neohroženou oživovatelkou zombií a popravčí zlobivých upírů v hlavní roli, Anitou Blakeovou, spatřil pulty našich knihkupectví. Populární americká autorka Laurell Kaye Hamiltonová připravila svým četným fanouškům další porci netrpělivě očekávaného a stejně tak lákavého fantastického příběhu.

Příběhu z reality velmi podobné té naší. Avšak hemžící se upíry, kožoměnci, zombiemi, čarodějnicemi a nespočtem dalších magických bytostí, o kterých jsou všichni v našem světě přesvědčeni, že neexistují. Ve světě Anity jsou však naprosto běžnou skutečností. S těmi hodnými musí naše dvojice dle liter zákona a svých schopností spolupracovat, se zlými bojují a likvidují je, nebo doufají, že to někdo udělá za ně.

Laurell Kaye Hamiltonová

Narodila se v únoru roku 1963 ve státě Arkansas ve Spojených státech amerických. Už mezi pátým a sedmým rokem života se k ní dostaly hororové filmy jako například Circus of Fear (1966), jehož název Hamiltonová parafrázovala v knize Cirkus prokletých. K první publikované novele vedla dlouhá cesta – nakonec se jí stala hrdinská fantasy s názvem Nightseer (1992). Rok na to byl poprvé publikován první díl z dnes dvacetidílné série o Anitě Blakeové Guilty Pleasures (1993, č. Provinilé slasti, Triton 2006), které zpočátku žádné nakladatelství nechtělo vydat.

Více v profilu autorky

Přítel mého přítele je stejně pěknej parchant

Anita nemá příliš mnoho lidských přátel. Proto neváhá, když ji jeden z nich požádá o pomoc. Možná by jednala jinak, kdyby věděla, že její psychopatický přítel se hodlá ženit. Možná by o své pomoci přemýšlela více, kdyby věděla, že o ni požádal i dva další zabijáky a sociopaty. Nestalo se, a proto nyní musí čelit několika problémům naráz.

Edward je sice stále tím ďábelsky nebezpečným zabijákem, ale možná se ostří jeho osobnosti trochu ztupilo. Anitin sexuální život je opět na nule a nespokojené libido hodlá vzít situaci pevně do rukou. Upíří vládkyně města touží po jejím tajemství triumvirátu. A všechny zároveň ohrožuje nepředstavitelné nelidské zlo, jež na místech činu zanechává oběti, které sice stále žijí, ale jsou dokonale stažené z kůže.

Další dílek chybějící mozaiky

Zdá se, že Laurell K. Hamiltonová se rozhodla opět dopřát své charizmatické hlavní hrdince prázdniny na venkově. Kdo snad doufal, že se Anita vrátí k zajeté a nadmíru úspěšné spolupráci se svým oblíbeným policejním oddělením či oživovatelskou agenturou, mohl by být zklamán.

Čtěte také: Osmá kniha série Upíří deníky. Má ještě co nabídnout?

Na druhou stranu si čtenář tentokrát policejního pátrání užije až až. Seznámí se s mnoha novými strážci zákona, šerify i agenty FBI, ale i s jejich protivníky. V tomto směru bude jistě velmi spokojen. A že se jedná o staré dobré vyšetřování se všemi očekávanými naturalistickými podrobnostmi, je jasná věc. O hrůzné a krvavé detaily tedy rozhodně nebude nouze.

Co však zcela nové bude, je veliký prostor, který v ději této knihy zaujímá postava doposud poněkud opomíjená. Čtenáři se s Edwardem sice setkali již mnohokrát a znají nejednu jeho neuvěřitelnou schopnost a rámcově i životní postoje. Tentokrát se však stal hlavní postavou a odhalil Anitě i svým obdivovatelům úplně jinou tvář. Zrcadlovou osobnost patřící podstatně obyčejnějšímu člověku toužícímu po spřízněné duši a snad i po lásce. Což se ale může stát osudné nejen jemu, ale i těm, kteří na něj spoléhají.

Můj přítel psychopat

Na přání mnoha čtenářů tedy poskytla L. K. Hamiltonová v podstatě nenormálnímu, ale nejspíš právě proto přitažlivému a zajímavému Edwardovi prostor. Ale i přesto pomyslná opona jeho životní příběh moc neodhalila. Ale i to je patrně zárukou, že se s Edwardovými kostlivci setkají čtenáři i v budoucnu.

A nejen s nimi. Milovníci pokroucených osobností se tentokrát seznámí s dalšími jeho kolegy zabijáky, z nichž soudnému člověku běhá mráz po zádech, v mysli se mu promítají obrazy sériových či masových vrahů a podvědomí buší na poplach.

V tomto díle je tedy fantastická linie poněkud v pozadí. Namísto nadpřirozených postav, na které jsou fanoušci světoznámé autorky zvyklí, zde hrají prim nestvůry bez magických schopností. Zato však snad ještě hrůzostrašnější. Na rukou totiž mají stejně tolik lidské krve a zabíjení je těší možná i více než ty, pro které je to jen způsob přežití.

Ale bát se nemusí ani ti, kteří by si příběh z Anitina života bez nějakých upírů či vlkodlaků prostě neužili. Také v Obsidiánovém motýlu je setkání s dětmi noci pěkně krvavé a srdnatou oživovatelku bude stát dost sil i kličkování, aby z něho vyšla živá a zdravá spolu se všemi svými kolegy. Tentokrát se celý příběh, zejména v upírské komunitě, nese ve znamení vzpomínek na španělské dobyvatele Jižní Ameriky. Mayské či aztécké civilizace i jejich božstva, za která se prastaří upíří vládci oblasti Nového Mexika pokládají.

I další díl této superúspěšné série se nese ve stejném duchu Anitiny skvělé formy, magických schopností i ženské neodolatelnosti. Je však trochu méně fantastický než jeho předchůdci. Obdivovatelky hrdinčiných nápadníků tedy přijdou zkrátka. Zoufalá nekromantka totiž se všemi blízkými dočasně přerušila veškeré kontakty v domnění, že si tak vyřeší srdeční problémy.

Jinak je v příběhu vše tak jako obvykle. Rychlý děj unáší čtenáře na vlnách napínavého vyprávění a nic nenarušuje jeho plynulý běh. Anita kolem sebe trousí kromě stříbrných kulek a smrtelně vážně míněných hrozeb také obvyklé cynické hlášky. Je stále stejně rozpolcená a řeší trvalé milostné problémy, aniž by došla k nějakému rozhodnutí.

Přečtěte si: Kniha Magie spaluje přichází s novým žhavým dobrodružstvím

Snad jen k tomu, že schovávat se před milenci už nebude a konečně se svým problémům postaví tváří v tvář. Kromě toho standardně řeší své postavení na žebříčku nestvůrnosti, což jí však nebrání být stejně drsná jako ten nejdrsnější psychopat nebo kterákoli magická bytost.

Co jistě všechny fanoušky překvapí na první pohled je kompletní proměna bookletu této knihy. Dřívější brožované vydání je nyní vázané, zejména proto, že počet stran se opět utěšeně rozrostl, a také výtvarná stránka přebalu má zcela jiný ráz.

Nic neříkající ženské hlavy s výrazným bílým pozadím na titulní straně ustoupily nyní poprvé konkrétnímu ztvárnění páru Anita a Edward. Není podstatné, je-li to dobré nebo ne. Série zkrátka prošla radikální proměnou a její příznivci se musí smířit se změnou image své knihovny nebo za poloviční cenu dokoupit stará vydání v novém hávu.

Název originálu: Obsidian Butterfly
Český název: Obsidiánový měsíc
Autor: Laurell K. Hamiltonová
Překlad: Zuzana Ĺalíková a Olga Prokešová
Obálka: Dorothea Bylica
Počet stran: 560
Vazba: vázaná
Rozměry: 200 x 135 mm
Vydal: Epocha (Edice Fantastická  Epocha), Praha 2011
Doporučená cena: 389 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Windischgrätzově

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Obsidiánový motýl zavede Anitu Blakeovou téměř až do spárů smrti

Hide picture