Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Osmá kniha série Upíří deníky. Má ještě co nabídnout?

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

7. 2. 2012

Upíří deníky - Osvobození L. J. Smith (část obálky knihy)Kalifornská spisovatelka potěší fanoušky Upířích deníků v pořadí již osmým dílem Osvobození. Zaujme pokračování početné série ještě něčím novým, nebo jde pouze o protahování příběhu o démonických silách do nekonečna?

Hlavní hrdinové ságy Zdroj: distributor seriálu

Mladá dívka Elena prožila se svými přáteli ve městě Fell´s Church mnoho nebezpečných chvilek. Musela bojovat s démonickými tvory a všudypřítomným zlem, aby zachránila jeho nevinné obyvatele. Když to začalo vypadat, že všechno spěje k dobrému konci a ona konečně bude moct zůstat v klidu se svou láskou Stefanem, všechno se zvrhlo.

Stefan byl uvězněn v Temné dimenzi, a tak se musela Elena vydat spolu s jeho bratrem, napraveným Damonem, a se svými dvěma kamarádkami Meredith a Bonnie na druhou stranu jako jeho otrokyně. Navíc není snadné tam přežít, protože na druhé straně žijí pouze démoni. Všechno je tím horší, že nemají dost času a Stefan pomalu umírá, ať se snaží, jak se snaží.

Čtěte také: Až na dno si sáhne hlavní hrdinka knihy Amandy Quick

Série Upířích deníků s hlavní hrdinkouv čele prošla od prvního dílu Probuzení mnoha změnami. Elena se stala upírem, poté umřela, vrátila se coby nadpozemská bytost a pak znovu ztratila své schopnosti. A aby toho nebylo málo, ani milostné trápení se jí nevyhnulo, zdánlivě nepřekonatelná láska ke Stefanovi v předchozím díle Zajetí prošla opravdovou zkouškou, jejíž výsledek není tak zřejmý, jak by nejeden očekával.

Upíří deníky - Osvobození L. J. Smith (obálka knihy)

Hlavním důvodem, proč krásná dívka změnila názor, je proměna charakteru protikladného bratra Damona, který vystupoval jako suverénní, zlý kluk od první vteřiny.

V posledních dílech se jeho charakter mění a čtenář začíná objevovat jeho lepší já, až se nakonec přistihne, že neví, komu fandit. Oproti minulému pokračování se ale v Probuzení do popředí opět dostává uvězněný Stefan. Démonický příběh ubíhá plynulým tempem, jež pomalu graduje se zmenšujícím se časem, který hlavnímu hrdinovi zbývá.

Do děje vstupují i nové postavy

Boj se odehrává na dvou liniích, hlavní pozornost je opětovně zaměřena na Temnou dimenzi a druhotná část se točí kolem města Fell´s Church, ve kterém všechny děti posedli dva liškodlaci. A tak začíná boj na život a na smrt, ve kterém nebude nijak snadné zvítězit. Navíc vše komplikuje fakt, že každý z přátel má svá vlastní tajemství, která si nese sebou životem.

Kniha Osvobození je vhodná pro mladší čtenářky, které mají rády napětí prosycené mírným nádechem vzrušení a chtějí se ponořit do problémů milostného trojúhelníku.

Název originálu: Vampire Diaries – The Return
Český název: Upíří deníky – Osvobození
Autor: L. J. Smith
Překlad: Lucie Schürerová
Obálka:
Počet stran: 288
Vazba: brožovaná
Rozměry: 115 x 183 mm
Vydal: Fragment, Praha 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Osmá kniha série Upíří deníky. Má ještě co nabídnout?

Hide picture