Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Škola černé magie zve k humornému i napínavému studiu

Redakce

Redakce

23. 1. 2012

OBR: Škola černé magie od Anthonyho HorowitzeStudenti o půlnoci mizí. Učitel si schovává mrtvou slepici v šuplíku. Podpisy probíhají zásadně krví. Fotbal se hraje s prasečím měchýřem. Vítejte ve škole pro temné čaroděje.

OBR: Škola černé magie od Anthonyho Horowitze

Škola černé magie pro temné čaroděje v podání Anthonyho Horowitze, OBR.: Sxc.hu

Anthony Horowitz se proslavil špionážní sérií o Alexi Riderovi, první díl Stormbreaker byl dokonce zfilmován. Ve Škole černé magie se ale dostává více k břehům fantasy a černého humoru.

Sedmý syn sedmého syna

David Eliot je sedmý syn sedmého syna, který je neustále sekýrován svým otcem. Když je vyloučen ze školy, otec zruší Vánoce, hodí po něm řezbářským nožem, který se zabodne do jeho manželky, a rozhodne se mu najít novou školu.

Ráno si přečte leták o Groosham Grange, škole, která vyhlašuje jen jeden den prázdnin, nachází se na ostrově Kostrov a podporuje staré metody výuky. David se tak nevědomky dostává do školy, která skrývá hrozivé tajemství.

Čtěte také: Čarodějka Tessia se zrodila, aby dovyprávěla předchozí knihy

Horowitzův rukopis se ve Škole černé magie nezapře. Příliš času neztrácí s popisy běžného života ve škole jako jiní autoři, ale navozuje strašidelnou atmosféru, při které čtenáři pomalu dochází, že odsud není úniku. Celá první kniha je zaměřena na Davidův strach a touhu po přátelích. Z černého humoru na začátku knihy, kdy poznáváme příšerné rodiče Davida, přechází Horowitz k černým myšlenkám hlavního hrdiny.

Druhý díl byl přidán do knihy, aby neměla pouze sto stran, což se ukázalo jako dobrý nápad. Konec prvního dílu působí, jako kdyby se autor snažil příběh zašít horkou jehlou, a tak pokračování příběhu nejen že dává smysl, ale také potěší čtenáře.

Druhá část působí více detektivně, až špionážně, jak má Horowitz ve zvyku. Čtenář bez dechu sleduje jednu nebezpečnější situaci za druhou a konec knihy přichystal dokonce hru o život.

Hledání dobra a zla v každém z nás

David působí od začátku jako obyčejný kluk, oproti ostatním se ale chová podezřívavěji a vynalézavěji. V pokusu o útěk je úspěšný, tajně vyslechne ředitele, porušuje zákazy a nakonec se stává silným mágem. V druhém díle se vynoří i jeho temné vlastnosti jako podvádění a žárlivost, ale jako správný hrdina toho ihned zalituje. Navíc je nejchytřejší, nejrychlejší ve sportovních disciplínách a nejoblíbenější, tak mu čtenář ledascos odpustí.

Přečtěte si: Kniha Magie spaluje přichází s novým žhavým dobrodružstvím

Nejlépe vykreslené postavy, zároveň ale také nejděsivější, nejsou temné bytosti jako upíři a vlkodlaci, ale vlastní rodiče. Davidův otec z tvrdé výchovy skončil na vozíku, ale stejné metody by nejraději používal i na syna. Mluví, jako by v místnosti syn nebyl, hází po něm noži, nadává mu, nikdy na něj není pyšný.

Nejabsurdnější situace nastává, když se rozhodne, že zruší sníh, protože jeho syna vyloučili ze školy za socialismus, který spočíval v tom, že se mu tam nelíbilo.

OBR: Titulní strana Školy černé magie

Škola černé magie pokládá jednu neodbytnou otázku – je opravdu zlý vlkodlak, nemrtvý nebo upír? Jak sami říkají, oni jsou v podstatě příjemně zlí, oni neshodili atomovou bombu, neprováděli pokusy na zvířatech ani neotrávili životní prostředí.

David stále pochybuje o dobru a zlu, neustále hodnotí svoji školu jako zlou, ale na konci druhé knihy přichází zjištění, že Groosham Grange o temné magii učí, ale nikdo neříká, že ji musí používat. David nakonec nachází zlo sám v sobě, ne ve své škole.

Groosham Grange versus Bradavice

Během příběhu Školy černé magie se čtenář neubrání srovnání s různými magickými školami, především s tou Harryho Pottera. Horowitz knihu napsal dříve, a tak je zajímavé pozorovat, že rodiče Davida jsou podobní tetě Petunii a strýci Vernonovi, hlavní hrdina byl nejvíce odstrkovaný a bez přátel, ale v Groosham Grange se stane slavným, i když neustále porušuje pravidla. Do školy jede ve vlaku s dalšími dvěma přáteli, chlapcem a dívkou. A v druhém dílu dokonce bojuje o kouzelný pohár.

Škola černé magie je příjemné osvěžení po všech hrdinských fantasy ságách. Nabízí totiž humor, napínavou četbu, neotřelé nápady a především ironii nad námi samými. Ne všechny školy přinesou svým studentům poznatek o nich samých, ale existuje jedna, která to dokázala.

Název originálu: Groosham Grange and Return to Groosham Grange
Český název: Škola černé magie
Autor: Anthony Horowitz
Překlad: Zdeněk Hofmann
Obálka: Jan Matoška
Počet stran: 224
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 205
Vydal: BB art
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Škola černé magie zve k humornému i napínavému studiu

Hide picture