Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Splynutí skvěle uzavírá romanticko-hororovou trilogii M. Stiefvaterové

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

8. 3. 2012

Splynutí Maggie Stiefvaterová (výřez z obálky knihy)Americká spisovatelka Maggie Stiefvaterová se po knihách Mrazení a Váhání vrací se závěrečným dílem trilogie Splynutí. Neočekávané problémy postihnou v posledním pokračovaní nejen Sama a Grace, ale také další vlky. Hrdinové musejí společně vytvořit dostatečně silné společenství a postavit se svému největšímu nepříteli.

Příběh dívky pokousané vlky vrcholí Zdroj: sxc.hu

Když před několika lety zahlédla Grace v knihkupectví pěkného kluka, netušila, kým ve skutečnosti je. Až později zjistila, že se mladý prodavač mění v určitých ročních obdobích ve vlka. Od té doby spolu prožili mnoho romantických, ale i strastiplných chvilek. Sam se za tu dobu vyléčil a stal se opět člověkem, pak se pro změnu stala vlkem Grace, ale i přes tohle všechno jejich láska vydržela. Navíc se Sam musí naučit žít v jednom domě s bývalým členem slavné kapely Narkotika Colem, který dal přednost vlčí podobě před člověčí. Když jim pak kamarádka Isabel řekne o chystaném útoku na vlky, vše se zdá být ztraceno, Sam se však jen tak lehce nevzdává a je pro svou lásku ochotný obětovat vlastní život.

Smečka se rozrůstá

Vlčí romantika začala slibným prvním dílem Mrazení, ve kterém americká autorka Maggie Stiefvaterová seznámila čtenáře s hlavními postavami Samem a Grace. Jejich první společné chvilky protkané romantickými okamžiky navnadily čtenáře na další knihu Váhání, jež už však nebyla tak napínavá a zajímavá jako začátek trilogie a život dvou zamilovaných spadl do běžné rutiny, která, ač je v normálním životě obvyklá, moc dalších čtenářů nepřiláká.

Splynutí Maggie Stiefvaterová (obálka knihy)

O to větší očekávání bylo spojené s třetím dílem Splynutí, ve kterém se děj zaměřuje nejen na ústřední dvojici Sama a Grace, ale také na jejich kamarády. Příběh tak opět získává na působivosti, protože Cole a Isabel jsou jako dvě strany jedné mince. Každý je jiný, ale přesto je k sobě něco táhne, ačkoliv se to oba dva snaží zapírat, jak jen mohou. Jejich peprné dialogy dokážou nejednoho pobavit. Všechny tři díly mají specifický průběh vyprávění, kdy se čtenář může podívat do mysli ústředních postav jednou z pozice Grace, pak Sama, Colea nebo Isabel.

Přečtěte si také: Kniha Křídla dovolí poznat volnost. Létat ale nenaučí

Poznat nitro a duši jednotlivých hrdinů, tak není příliš složité. Jen je nutné zvyknout si na určitý odskok mezi jednotlivými vyprávěními, vzniklý přepínáním mezi aktéry. To ale na druhou stranu zase zvyšuje potřebné napětí a touhu dozvědět se, co bude dál. Nová hrozba v podobě naplánovaného zabíjení vlků přináší potřebné napětí. Zajímavým úkazem je i sledování chování dívčiných rodičů, ať už Grace nebo Isabel, kteří o ně nejeví takový zájem, jaký by jejich děti potřebovaly. A to se pak odráží v celkovém chování obou dívek.

O děsivé a romantické prvky tedy není v poslední knize nouze, a kniha je tak určená především pro mladé čtenářky, které se rády ztotožní s hlavními hrdinkami a mohou s nimi prožívat jejich napětím protkané životy.

Název originálu: Forever
Český název: Splynutí
Autor: Maggie Stiefvaterová
Překlad: Dominika Křesťanová
Obálka: Christopher Stengel
Počet stran: 400
Vazba: vázaná
Rozměry: 140 x 205 mm
Vydal: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 319 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Splynutí skvěle uzavírá romanticko-hororovou trilogii M. Stiefvaterové

Hide picture