Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Tolkien a jeho tajemný svět fanoušky provede, ale neohromí

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

10. 3. 2012

OBR: kniha Tolkien a jeho tajemný světVíte, kolik měří hobití nehet? Kdo založil Kraj? Nebo čím se proslavil trpaslík Bombur? Odpověď na všechny tyto otázky si pro vás připravil další průvodce po Středozemi, tentokrát pod názvem Tolkien a jeho tajemný svět.

FOTO: THE HOBBIT Trailer HD - YouTube Bilbo

Průvodce se zaměřuje na všechny postavy, Bilba nevyjímaje Zdroj:youtube.com

Příručka Tolkien a jeho tajemný svět patří mezi knihy, které se rozhodly čerpat z neskutečně bohaté fantastické země zvané Středozemě. Tu před více než padesáti lety vytvořil oxfordský profesor  J. R. R. Tolkien a trilogie Pán prstenů ji proslavila po celém světě.

Hned na začátku průvodce čtenáře nejspíš překvapí, že v knize nalezne pouze 36 stránek. Každá strana se věnuje jednotlivým postavám či kouzelným tvorům, které Tolkienův svět skrývá. Čtenář se setká s Bilbem Pytlíkem, zjistí něco o rodu Brandů i o tom, jak vznikala hobití doupata. Velcí zvědavci si mohou změřit, zda je jejich palec stejně velký jako ten Bilbův.

Mohlo by vás zaujmout: Recenze na knihu Draci přece nejsou

Kniha se nezaměřuje pouze na postavy, ale také na tajemná zákoutí, temné lesy a kouzelné bytosti, které Tolkienův svět skrývá. Představí se drak Šmak i fanouškům známý Gandalf, který na rozdíl od filmu není ošizen o svoji tradiční šálu.

Postavy známé i neznámé

Pokud se čtenář těší, že se setká s postavami známými z filmu, čeká ho zklamání. V knize nenalezneme jedinou fotografii, jediné jméno ani připomínku toho, že se Tolkienovo dílo znovuproslavilo díky úspěšné filmové trilogii. V knize se nacházejí pouze kresby doprovázené mapami a doplňky, jako jsou žíně nebo peří orlů. Většina prostoru se zaměřuje především na méně známé postavy a fakta.

OBR: kniha Tolkien a jeho tajemný svět

Autor shromáždil informace jak z Hobita, Pána Prstenů a Silmarilionu, tak i z dalších knih, pod kterými je podepsán profesor Tolkien. Kniha se příliš nezabývá detaily. Společně s ilustracemi předkládá čtenářům spíše jen základní informace. Kdo by například nevěděl, jak se z hobita Sméagola stal miláček Glum-Glum?

Málokdo si ale pamatuje postavu Medděda či krále elfů Thranduila. Aragorna, Gimlyho či Froda byste tu však hledali marně. O jejich postavách již zřejmě bylo řečeno vše a tato publikace je zcela opomíjí.

Autor na elfské slovo vzatý

Kniha Tolkien a jeho tajemný svět přichází z francouzských vod, a to od ilustrátorky Krystal Camprubiové a autora textu Édouarda Kloczkého. Tento spisovatel a překladatel pochází původně z Ukrajiny, již léta však žije a píše ve Francii. Jako lingvista se zaměřuje na umělé jazyky, které Tolkien vytvořil, a zabývá se jimi mnoho let.

Z jeho pera vzešla díla jako Slovník jazyků hobitů, trpaslíků, skřetů a dalších bytostí Středozemě, Númenoru a Amanu či Slovník jazyků elfů: Quenya a Telerin. Jedná se tedy o autora, který je ve znalosti Tolkienova světa skutečně zběhlý.

Nepřehlédněte: Co nás čeká v novém filmu Hobit: Nečekaná cesta

To však nic nemění na faktu, že by se Édouard Kloczký měl věnovat spíše slovníkům než obrázkovým průvodcům. Tolkien a jeho tajemný svět je další z mnoha průvodců po Středozemi. Na rozdíl od některých svých konkurentů se sice nesnaží zastřešit úplně vše, ale vybraná témata nejsou prozkoumána příliš detailně.

Zpracování knihy je příjemně upravené, plné nádherných kreseb a zajímavostí, zaujme tedy především děti. Po obsahové stránce nabídne sice několik zajímavostí, ale u nich bohužel i skončí. Nadšenému fanouškovi může přinést zklamání, nebo alespoň další kousek do sbírky o Středozemi.

Název: Tolkien a jeho tajemný svět
Autor: Krystal Camprubiová, Édouard Kloczký
Obálka: Krystal Camprubiová
Počet stran: 32
Rozměry: 330 x 245 mm
Vazba: pevná
Vydal: Slovart, Praha 2011
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Tolkien a jeho tajemný svět fanoušky provede, ale neohromí

Hide picture