Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Válečník přinese jak zradu, tak sexuální harašení

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

23. 4. 2012

Oblíbený spisovatel Michael Scott přichází s dalším pokračováním série Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela. V pátém díle nazvaném Válečník se příběh soustředí na ústřední dvojici Joshe a Sofie a na věštbu, která se týká obou sourozenců – totiž že jeden svět zničí, druhý zachrání.

Série Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela si pohrává s myšlenkou, že alchymista stále žije. Zdroj: sxc.hu

Dvojčata spolu trávila svůj poklidný život, ale jen do té doby, než postupně potkala Perenelu a Nikolase Flamelovy. Stalo se tak, když Josh začal pracovat v knihkupectví a Sofie v cukrárně. Pak se všechno náhle změnilo, oba zjistili, že nejsou jen tak obyčejní a že oplývají mimořádnými schopnostmi.

Čtěte také: Kniha Obléknu si půlnoc bravurně ukončuje příběh Toničky Bolavé

Po probuzení jejich aury – stříbrné a zlaté – se jejich životní cesty rozdělily. Josh ztratil důvěru k nedávným přátelům, manželům Flamelovým, a přidal se na stranu nebezpečného a zákeřného doktora Johna Deea, který má v plánu poslat nestvůry na San Francisko. Dokáže Sofie čelit jak nebezpečné hrozbě, tak i zradě svého vlastního bratra?

Michael Scott

Irský autor se ve svém životě věnuje nejen psaní, ale rovněž mytologii a lidové slovesnosti. Tato záliba se projevila také v jeho literární tvorbě, která je zaměřena především na fantasy, sci-fi a pohádkové a strašidelné příběhy. Times ho dokonce označil za krále irské fantasy.

Série Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela se skládá celkem z šesti dílů, které byly publikovány ve více než dvaceti různých jazycích a třiceti osmi zemích. První díl s názvem Alchymista byl vydán v nakladatelství Random House v roce 2007. Poté následovaly díly Čaroděj, Vědma, Zaříkávač a zatím poslední vydaný díl Válečník. Šestá kniha Kněžka (The Enchantress) zatím nebyla ve Velké Británii vydána, počítá se ale s květnovým termínem letošního roku.

Stejně rychle jako se příběh dvou rozdílných sourozenců postupně chýlí ke konci, vzrůstá i napětí. Josh i Sophie si postupně prošli spoustou proměn i částečnou změnou charakteru. Kdysi jejich pevné přátelství teď visí na tenkém vlásku, nyní si vzájemně ani jeden nevěří. Každý si myslí, že právě on má pravdu, a vidí v tom druhém zákeřného nepřítele. Nikdo nedokáže jasně prokázat, zda stojí na straně dobra, či zla. Josh se navíc zamiluje do záhadné přítelkyně doktora Deea. Sílící hrozba v podobě vypuštěných příšer na město se stále blíží, to ale není jediný problém. Linie příběhu se odehrává na několika různých frontách, přičemž irský spisovatel rád přeskakuje zrovna v tom nejnapínavějším okamžiku.

Série je otevřená pro všechny

Pokud čtenář nečetl předchozí díly série Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela a začal teprve pátým dílem Válečník, není to až takovou překážkou. Obálka knihy totiž obsahuje hlavní shrnutí toho nejdůležitějšího z předchozích dílů. Jediné, co může způsobit trochu problémy, je orientace ve všech klíčových postavách tajemného dobrodružství, kterými autor rozhodně nešetřil. Po přečtení několika desítek stránek ale tento problém odpadá.

Kniha je vhodná jak pro mladší, tak i pro starší čtenáře, kteří mají rádi prolnutí přítomnosti s něčím nadpřirozeným. Všechno na sebe vzájemně navazuje a prolíná se tak, že to dává smysl a neprobouzí další neodbytné otázky. A tak není nic jednoduššího než se ponořit do tajuplného a neuvěřitelného života protikladně myslících dvojčat Joshe a Sophie.

Název originálu: The Warlock, The Secrets of the Immortal Nicholas Flamel
Český název: Válečník, Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela
Autor: Michael Scott
Překlad: Zuzana Fišerová
Obálka: David Dvořák
Počet stran: 376
Vazba: vázaná
Rozměry: 154 x 218 mm
Vydal: Knižní klub, Praha, 2012
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Válečník přinese jak zradu, tak sexuální harašení

Hide picture