Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Amazing Spider-Man. Peter odhaluje Hříchy minulosti

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

12. 6. 2012

Komiks Amazing Spider-Man: Hříchy minulosti (perex)J. Michael Straczynski je muž mnoha řemesel, jehož Spider-Man už léta provází českého fanouška. S novým komiksem Hříchy minulosti se dostává česká scéna už na pohádkové číslo sedmi sešitů, Petera Parkera v něm však pohádková budoucnost nečeká. A ani minulost už není to, co bývala.

Komiks Amazing Spider-Man: Hříchy minulosti (660x480)

Podívejte, který nazelenalý oblíbenec se v komiksu taky objeví. Ilustrace: Mike Deodato Jr.

Hříchy minulosti jsou líbivým titulem, který by stejně dobře seděl k akčnímu snímku s Jasonem Stathamem i k jihoamerické telenovele s Natalií Oreiro. V ideálním případě by to klidně mohla být akční telenovela odehrávající se v Jižní Americe a Jason Statham by po závěrečné klapce jen přišel v rychlosti poklidit kulisy. Nebo by to taky mohl být komiks. Jo, komiks by to taky být mohl.

Už zase šlape do kaluže

Straczynski rád provokuje, a přestože nepatří mezi vyloženě nejodvážnější komiksové experimentátory, ve svém nejnovějším česky vydaném příběhu zve skalní fanoušky Petera Parkera do boxerského ringu. Hodlá jim totiž dát jednu pořádnou ránu na už tak dost potlučený solar.

Komiksová série Amazing Spider-Man v češtině

Amazing Spider-Man #1: Návrat
• Amazing Spider-Man #2: Odhalení
• Amazing Spider-Man #3: Dokud hvězdy nezhasnou
• Amazing Spider-Man #4: Příčiny a následky
Amazing Spider-Man #5: Šťastné narozeniny
Amazing Spider-Man #6: Ezekielův návrat
• Amazing Spider-Man #7: Hříchy minulosti

Zatímco Mary Jane se nepokrytě raduje z nové role, kterou dostala, její miláček Peter dostal něco mnohem znepokojivějšího – dopis od dávno mrtvé přítelkyně. Možná by se Peterovi čelo tolik nezkrabatilo, kdyby na obálce nestálo čerstvé datum. Někdo, kdo je dobře obeznámený s Peterovou minulostí, se rozhodl si s ním vyřídit účty a vypadá to, že se do hry nebojí vtáhnout i Mary Jane a tetičku May, které se záhy ocitají na seznamu ohrožených živočišných druhů.

Petera čeká boj na několika frontách. Nejenže musí odhalit troufalce, který takhle odvážně kope do vosího hnízda, ale především svést bitvu s vlastní minulostí. Gwen Stacy byla jeho první láskou a její smrt je dodnes diskutovaným tématem ve fanouškovských kruzích. Svůj podíl viny v srdci nosí i muž v masce Pavoučího muže. Ve snaze Gwen zachránit před lety dívce zlomil vaz, když se řítila k zemi a on ji zachytil svou pavučinou. Vina, jež užírá Petera zevnitř, se nyní dere ven, a dokonce se zdá, že by se v ní mohl utopit i jeho vztah s Mary Jane. Navíc se ukazuje, že i Gwen měla děsivá tajemství, která otřásají celým spider-manovským univerzem.

Rána do slabin celého mýtu

Podobně jako v Ezekielově návratu se i v Hříších minulosti Straczynski vrací k Pavoukově původu. Nový sešit však nezkoumá podstatu Peterových sil, ale nahlíží na hrdinu z jeho lidské stránky. Čtenář se dozvídá o okamžicích, které velkou měrou formovaly současného manhattanského hrdinu.

Straczynski se nebojí chytnout do ruky rezavou kudlu a přímo před čtenářovýma očima začít kuchat celý spider-manovský mýtus. Nedbá ani zděšených pohledů skalních fanoušků, ani bolestivé grimasy mýtu samotného. Naopak se zdá, že při tom všem ještě zálibně naslouchá škrábání tupého ostří o odhalená žebra.

Komiks Amazing Spider-Man: Hříchy minulosti (obálka)

S tím však zákonitě přichází vlna nevole. Zatímco někteří čtenáři nepokrytě vyzývají scenáristu ke kandidatuře na prezidenta a stavějí mu ve svých knihovničkách malé chrámy, jiní v koutě zvrací zbytky snídaně a hledají po kapsách zapalovač, aby mohli tenhle kacířský spis spálit. A oba přístupy jsou zcela legitimní. Záleží čistě na tom, jak silný vztah má člověk k původnímu příběhu.

Jakkoliv se většina hodnocení Hříchů minulosti nese právě v podobně subjektivním duchu a opomíjí příběh samotný, ten zůstává. Čtenář z něj může být trochu zklamán, protože se v něm hodně sází na ústřední anagnorizi a její šokující podstatu. Český čtenář, který se Spideym nevyrůstal od kolébky jako ten americký, je v tomto bodě dosti ochuzen, protože celé téma jednoznačně nevnímá tak silně. Na druhou stranu po delší době vychází spider-manovský příběh, který je opravdu komplexní, nejsou na něm navěšeny několikastránkové epizodní sešitky a ústřední penetraci střev je věnován dostatek prostoru.

Realističtější kresba, černější barvy

Zatímco scenárista Straczynski zůstává, paletu po oblíbeném Johnu Romitovi, Jr. přebírá nový kreslíř Mike Deodato, Jr., který je zahraničnímu čtenáři známý především coby kreslíř partičky Avengers. Deodato si však vyzkoušel už i další superhrdiny a nejen je. Střihnul si také jeden sešitek Punishera.

Čtěte také: Green Lantern vstal z mrtvých a je nesympatičtější než kdy dřív

Českému oku se představuje Deodato vůbec poprvé, přičemž zmínka o Punisherovi nebyla vůbec náhodná. Na rozdíl od stylizovaných panelů Johna Romity vsází Deodato na realističtější zobrazení hrdinů, které více koresponduje s obsahem čísla, ne nutně s celkovým vyzněním Spider-Mana coby hrdiny. Dobrá polovina scén se odehrává v noci nebo za deště – výsledkem je velmi pochmurný obraz New Yorku zrcadlící chmury v Peterově tváři. Dokonce i okraje panelů jsou vyvedené v černé, což u Amazing Spider-Mana nebývá zvykem. V mnohém se tak celkové vyznění komiksu drápe k podobným borcům, jakými je právě Frank Castle v dospělácké MAX sérii. Po obrýleném středoškolském učiteli Peterovi ani vidu, ani slechu.

Fanouškovi ságy se dostává do rukou Spider-Man bez Spider-Mana, jak jej zná. Nezdolnému vtipálkovi Peterovi mizí úsměv ze rtů už na prvních stránkách, aby se mu jen příležitostně vkradl na tvář, když zrovna jeho pán vzpomíná na láskyplné dny svého mládí. Kalich hořkosti mu však chutná o to méně.

Tohle zdaleka není Spider-Man pro dospívajícího čtenáře, ale dospělý komiks, který se nebojí setnout hlavu ani vlastnímu hrdinovi. Někteří fanoušci ten pohled nesnesou, ten zbytek se bude náramně bavit.

Název originálu: The Amazing Spider-Man Vol. 7: Sins Past
Český název: The Amazing Spider-Man: Hříchy minulosti
Scénář: J. Michael Straczynski
Překlad: Jiří Pavlovský
Kresba: Mike Deodato, Jr.
Počet stran: 136
Vydala: Crew, Praha 2012

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Amazing Spider-Man. Peter odhaluje Hříchy minulosti

Hide picture