Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Anin duch zapadne do každé rodiny

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

29. 6. 2012

Vyšel Anin duch ruské autorky Very Brosgolové. Ve fajnovém komiksu pro děti i dospělé každý najde chvilku oddychu. Ne nadarmo tento komiks chválí věhlasný Neil Gaiman. 

[album: https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/komiks-anin-duch-ukazky/|width=660]

Anin duch je velmi pohodová kniha. Tedy komiks. Tedy komiksová kniha. Pojednává o životě mladičké Ani, jejíž rodina pochází z Ruska, a tudíž nemá moc přátel. Po osudovém pádu do studny se vše rázem mění. Aňa si najde kamarádku. Mrtvou. A mladou (fyzicky). Námět pro surrealistický, silně dekadentní příběh se však nijak nezvrtne a čtenář objeví milou pohádkovou fantasy.

Vera Brosgolová
Ruska Vera Brosgolová (*1984), nyní žijící v Oregonu, pracuje především u animovaného filmu, který studovala již v Americe. Čas od času si odskočí k nějakým komiksům, většinou ale stripům či krátkým povídkám. Anin duch je její první a zatím jediná komiksová kniha.

První, co zaujme čtenáře a mnohé z nich naláká, je vábítko na přední stránce. Citát Neila Gaimana, který tvrdí, že Anin duch je „mistrovské dílo“. A kdo má Gaimana rád a na jeho radu dá, nijak neprohloupí.

Čtěte také: Malý princ se vrací v komiksu. Navštíví v něm Větrnou planetu

Gaiman z komiksu zavání totiž na míle daleko. Vera Brosgolová si drží naprosto přesnou kopii atmosféry, jež se v Gaimanových dílech pro děti objevuje. Zpočátku normální příběh později nasává ovzduší říše mrtvých. Vše se přes pohodičku přehoupne do napětí a strašidelnosti. A další společný znak: multivěková hranice. Ačkoli si knihu více užije mládež, dospělý, který si ji přečte, jí taky nepohrdne. Naopak mu komiks přinese příjemnou, leč kratičkou chvilku oddychu.

Matička Rus

Výtvarné zpracování k danému tématu přesně sedí. Nepřekypuje detaily, naopak jimi spíše šetří, ale přináší nenáročnou a harmonickou linku. Přesto postavy vypadají lidsky, téměř vždy se reálně i pohybují a stále se do nich člověk snadno vcítí. Ikoničnost, u komiksů pro mládež tak důležitá, je velice povedeně realizovaná. A velmi zdařilá je hlavní postava, z níž fakt, že jde o Rusku, vyloženě sálá, a přitom není nijak nesympatická. To už chce opravdovou zručnost, charakterizovat takto postavu bez jediného slova. To si rozhodně zaslouží hlubokou poklonu.

Vysvědčení klepe na dveře. Tělo na kříži povadle visí, ale už nabírá novou sílu. Prázdniny. Co lepšího potomkům koupit za vysvědčení, než dobrou knihu (komiks)? Co jiného, než Anina ducha?

Originální název: Anya’s Ghost
Český název: Anin duch
Scénář a kresba: Vera Brosgolová
Překlad: Miloš Urban
Obálka: Vera Brosgolová
Počet stran: 222
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 165 x 240 mm
Vydal: Argo, Praha 2012
Doporučená cena: 358 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Anin duch zapadne do každé rodiny

Hide picture