Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Malý princ se vrací v komiksu. Navštíví v něm Větrnou planetu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

19. 6. 2012

Exupéryho nesmrtelná klasika Malý princ stále frčí. Svědčí o tom i nová komiksová série určená především pro děti. A nejedná se jen o přepis, evropská řada přináší zcela nová dobrodružství.

Francouzský pilot Antoine de Saint-Exupéry napsal nejednu knihu. Do paměti se však vryla především jediná, Malý princ. A že se jedná o vděčné dílo, dokazují i mnohé adaptace. Ať už jde o filmové, seriálové, hudební či muzikálové. A kupodivu i komiksové – tři roky zpátky u nás vyšel komiks Malý princ od vysoce talentovaného Joanna Sfara. A nyní se objevuje další komiks, který však nevychází jen z knihy, ale především z animovaného seriálu.

Moebius
Ačkoli zde má jen třístránkovou povídku, je hlavním lákadlem. Nedávno zesnulý scenárista a kreslíř se stal absolutní legendou. Díky němu vznikl například Incal, monumentální Arzach či spousta výjimečně psychedelických komiksů. Také tvořil obaly alb, například Hendrixovi.

O převod scénáře k seriálu do komiksového scénáře se postaral Guillaume Dorison. Padesátistránkový příběh mapuje Malého prince, kterak se snaží zachránit Větrnou planetu. Neznáte? Správně, jedná se totiž o úplně nové příběhy, které se jen inspirují postavou Malého prince.

Čtěte také: Již třetí díl komiksu o géniovi Leonardovi: Kdo (a jaký) to vlastně je?

Znatelně se projevuje směřování skriptu na děti. Pro dospělé to opravdu nic moc není. Avšak i děti dnes bývají podceňovány, což se odráží i zde. Dokonce i mláďata zvládnou odhadnout děj, poněvadž je tak jednoduchoučký a postavy tak černobílé. Jaképak napětí či zvrat, vše narýsujme pěkně na začátku. Stejně tak poněkud podivně působí úvodní pasáž s popisem hrdinů. Nejenže se v první knize nevyskytují všechny, navíc i to trochu prozradí. A když pak postavy zopakují v knize téměř to samé, většina předchozí charakteristiky upadá a zdá se k ničemu.

Absurdita vítězí

K dětskému scénáři skvěle pasuje kresba Diane Fayolle. Nenáročná, jen vede příběh. Samozřejmě se objeví i nějaké ty pompéznější výjevy či propracovanější obrázky, které i stojí za to. Kdyby nebylo občasných pochybných skoků mezi panely, kde čtenář (a především mladší) moc nepobere, co se to za tu dobu stalo, nebylo by co vytknout.

 

K nalákání pokročilejších čtenářů jednoznačně poslouží třístránkový příběh od největšího z největších, velikána evropského (ale i světového) komiksu Moebia. Zde si pohrává s podobným návrhem jako v delší části, avšak s maximální absurditou. Až nesmyslný námět, doprovázený zjednodušenou kresbou, čtenáře místy donutí až k úsměvu. Co to sakra je? To myslí vážně? To je směšný. To je… směšný!

Pro fanoušky Malého prince se tahle kniha rozhodně stává potřebným doplňkem. Pro ostatní spíše zajímavostí. A pro děti? , taky docela dobrý komiks, který by je mohl přilákat k původnímu princi, což by bylo jedině dobře.

Originální název: La Petit Prince #1: La Planète des Eoliens
Český název: Malý princ #1: A Větrná planeta
Scénář: Guillaume Dorison, Moebius
Kresba:
Diane Fayolle, Moebius
Překlad: Lucie Šavlíková
Obálka: Diane Fayolle
Počet stran: 56
Vazba: vázaná
Rozměry: 215 x 290 mm
Vydal: Mladá fronta, Praha 2012
Doporučená cena: 219 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Malý princ se vrací v komiksu. Navštíví v něm Větrnou planetu

Hide picture